Rehber Yasal bir şekilde müzik satın alma (FLAC, WAV, AIFF, MP3)

Doğru hocam atarken hiç dikkat etmemiştim kusura bakmayın. Ancak ben Kbps ayarını hiçbir yerde görmedim. Şu anki haliyle aynı 1000KBPS sesini verir mi?

Doğru hocam atarken hiç dikkat etmemiştim kusura bakmayın. Ancak ben Kbps ayarını hiçbir yerde görmedim. Şu anki haliyle aynı 1000KBPS sesini verir mi?
Verir hocam ama sen hissedemezsin. Ha ne avantajı var, ses kalitesi çok iyi hani bazı MP3'ler vardır böyle normal kulaklıkla bile hissedersin o kalitesizliği. Heh işte FLAC'ta da böyle bir şey yok ekipmanın olmasa bile kaliteli ses alıyorsun.

Hocam Android için en iyisi bu mu? Huawei music kullanıyorum ben telefonun kendi uygulaması. Değiştirmeli miyim?
Huawei Music'te iyidir ama hiçbiri bir Poweramp etmez hocam. Yüksek bit ve khz hızları desteklemesinden tut, yeryüzünde ki tüm ses formatlarını da destekliyor. Ayriyetten özel kişiselleştirmeler, keza kendi arayüzü de inanılmaz kullanışlı. Yerleşik EQ'ı da piyasada Dolby ve Viper ile birlikte en kaliteli EQ. Ses kaybı yaşamadan çalışıyor. Hiç kullanmadıysan 7 günlük deneme süresi var, kullanmanı tavsiye ederim.

Yeni bir rehberime daha hoş geldiniz. Bu rehberde nasıl yasal bir şekilde, DRM'siz, kayıpsız ve yasal müzik satın alabilirsiniz onu göstereceğim. Sosyal'de biraz göz gezdirdim, ancak verilen bilgilerin genellikle yetersiz, ya da Online Stream servislerini devamlı öneren mesajlardan ibaret olduğunu gördüm. Bu sebeple hazırlıyorum bu rehberi.

Müzik satışlarının yapıldığı belli başlı siteler var. Qobuz ve Apple Music bu konuda başı çekiyor. Qobuz denemedim. Deneyecektim, saçma sapan bir şekilde üyelikte "ZIP code" kısmında sorun çıkarttı. O yüzden onu eledim. Beatport var o da satın alımlarda sorun çıkarttı. Apple Music'in akıbeti hakkında da en ufak bir fikrim yok. DRM'siz vereceğini sanmıyorum onun. Ayrıca o da bir Online Stream servisi zaten. O yüzden bu rehberde bu platformları önermeyeceğim. Tidal, Deezer gibi servisleri de direkt eliyorum, çünkü bizim olayımız fiziksel ses dosyası olacak.

İki tane DRM'siz, her formatta satın alabileceğiniz kullanışlı site önereceğim. Bunlardan biri Juno Download. Bu sitede resmi plak şirketlerinin yayınladığı şarkılar bulunuyor. Albümler de var, Single'lar da var. Her Single'ın fiyatı standart olarak 1.89€ civarı. TR özel fiyatlandırma yok, direkt Euro kuru üzerinden satın alınıyor. Bu da aşağı yukarı bir şarkının 59TL gibi bir miktara tekabül ediyor. Albüm satın almadığım için albümlerin fiyatı konusunda herhangi bir bilgim yok, siz araştırabilirsiniz. Kütüphanesi dar, ama yine de bazı sevdiğiniz şarkıları bulabilmeniz mümkün. Hesap açıyorsunuz, açıktan sonra satın alacağınız şarkıyı sepete ekleyip, kart bilgilerinizi girerek satın alma işleminizi gerçekleştiriyorsunuz. Bu süreçte format seçimi tamamen size kalmış. WAV, FLAC, MP3 her format mevcut. Satın aldıktan sonra indirme butonu çıkıyor, ona bastığınızda direkt olarak indirme yapabiliyorsunuz. Oldukça pratik olan bu sitede sadece Euro üzerinden satış yapıldığı için, TR insanına ne yazık ki pahalı kaçıyor. Halbuki Avrupa ülkelerinde yaşayan insanlar bu şarkıları bedava edinirken. Albüm satın almak isterseniz bu rakam daha da yukarı çıkacaktır. Yani satın alıp almamak size kalmış. Ama tamamen yasal, ve DRM yok.

Geçelim ikinci siteye. "Bandcamp". Bu tip siteler arasında açık ara en kullanışlı bulduğum site bu. Aynı zamanda kütüphanesi de Juno'ya göre geniş, ve yine DRM yok. Özellikle elektronik müzik dinliyorsanız, ve o müziğin plak şirketi NCS ise, tamamen bedava ve yasal olarak tüm formatları elde edebiliyorsunuz. Yani adamlar bedava dağıtıyorlar. Sadece NCS için geçerli değil tabii. Bazı plak şirketleri de bedava şarkı verebiliyorlar. Araştırmanız lazım şans meselesi. Ücretli olan şarkılar da Standart 1 Dolar. Juno'dan daha ucuz, ayrıyeten burada ücretsiz edindiğiniz şarkılar Juno'da ücretli. NCS dahil. O yüzden Bandcamp, aynı zamanda bu tip siteler arasında açık ara sağlam good pump. Hatta zaman zaman bazı şarkılar 0.99'a falan da düşüyor. Yani bütçeniz darsa, illaki da kayıpsız ve fiziksel ses dosyası edinmek istiyorsanız Bandcamp'ten başkasını düşünmemelisiniz. Yalnız bunda ek olarak Email girmeniz gerekiyor. İndirme linkini Email adresine atıyor, oradan istediğiniz şekilde tekrar tekrar istediğiniz formatta indirme yapabiliyorsunuz. Nimet nimet.

Toparlarsak, siz de bu şekilde yasal olarak şarkı satın alabilirsiniz. Durup durup Spotify onu bunu önermeyin artık. Herkes Online kullanmak zorunda değil. Ben de zaten hiç haz etmediğim için bu tip konuların üzerine gidiyorum. Bir şeye para veriyorsam, kaynağı bende olmalı. Yine de kendi tercihiniz elbette. Arşivle işiniz yoktur, ya da fiziksel dosya takıntınız yoktur, Online servisleri kullanın. Ama kullanmak istemeyenlere öneripdurmayın bir zahmet. Adam zaten Spotify kullanmayı istemediği için soruyor size "nasıl yasal şarkı alınır" diye.

İlgilenenler bol bol faydalansın, iyi Sosyaller!

Önümüzdeki ay elektronik müzik festivalinde DJ olarak performans göstereceğim. Siteden almam gereken birkaç parça var, kart bilgilerimi eksiksiz girmeme rağmen satın alamadım sizce neden sorun yaşıyorum? Bilgilendirirseniz sevinirim.

Son düzenleme:
Önümüzdeki ay elektronik müzik festivalinde DJ olarak performans göstereceğim. Siteden almam gereken birkaç parça var, kart bilgilerimi eksiksiz girmeme rağmen satın alamadım sizce neden sorun yaşıyorum? Bilgilendirirseniz sevinirim.
Teknik bir problem olabilir hocam. Ben hiçbir sitede sıkıntı yaşamadım. Ayrıca hangi siteden bahsediyorsun?

HDTracks gibi yerlerde eklenebiir listeye. Qobuz'u deneyebilirsiniz, 3.parti programlarla satın almanıza da gerek kalmıyor. Apple'a dönersek, DRM'siz bırakmıyordur büyük ihtimalle. Ne var ki, Apple'ın DRM'i diğer drm'lerden farklı ve aşılması zor. Bu da piyasada neden fazla ALAC ripleri gezmediğini anlatıyor. Yine de denemek lazım.

Geri
Yukarı