Yatay geçiş yapmak

jestor

Hectopat
Yer
İzmir / Türkiye
Daha fazla  
Ben 53875 sıralama yaptım, ilk sıraya ege makine mühendisliği yazdım (son 3 yıl 60 bin civarıyla kapatıyor); 2. sıraya ddokuz eylül makine mühendisliği yazdım ve dokuz eylül gelmiş. Okuyup kurumlararası yatay geçiş yapmak istiyorum bunu nasıl yapabilirim? 1 yarıyıl okuyup yatay geçiş yapabilir miyim? Yüksek ortalama mı lazım yoksa sınavın yapıldığı seneki başarı puanı mı? Yoksa ikisi de mi? Dokuz eylül makine 100% Türkçe, ege makine 30% İngilizce bu arada. Yardımlarınızı bekliyorum dostlar.

Öncelikle hayırlı olsun dileklerimi sizlere sunmak isterim. Öncelikle istediğiniz bölüm bazında konuşmak gerekir ise MYP ile yatay geçiş yapamazsınız. Sadece not ortalaması ile geçiş yapabilirsiniz. Not ortalaması ile geçiş yapmanız için üniversitede ilk senenizi doldurmanız gerekir. Yüksek bir ortalama ve iyi bir YKS puanı ile yatay geçiş başvurusu yapmalısınız. Hazırlık sınıfı sorunuz için Ege Üniversitesinin öğrenci işleri birimi ile iletişim kurmanız doğru olur.

Öncelikle hayırlı olsun dileklerimi sizlere sunmak isterim. Öncelikle istediğiniz bölüm bazında konuşmak gerekir ise MYP ile yatay geçiş yapamazsınız. Sadece not ortalaması ile geçiş yapabilirsiniz. Not ortalaması ile geçiş yapmanız için üniversitede ilk senenizi doldurmanız gerekir. Yüksek bir ortalama ve iyi bir YKS puanı ile yatay geçiş başvurusu yapmalısınız. Hazırlık sınıfı sorunuz için Ege Üniversitesinin öğrenci işleri birimi ile iletişim kurmanız doğru olur.
Anladım hocam teşekkür ederim ama neden MYP ile geçiş yok?

MYP ile yatay geçiş yapabilmeniz için YKS puanınızın, geçiş yapmak istediğiniz bölümün puanına eşit veya yüksek olması gerekir. @jestor

Eğer yetiyorsa YKS puaninla yatay gecis yapabilirsin. Devlet okulları genelde sene sonunda başvuruları açıyor. Yani 1 sene okuman gerekebilir. Bu yöntemi kullanarak şu anki okulunda herhangi bir dersten kalsan bile geçebilirsin. Ortalamanın bir önemi yok çünkü zaten YKS sonucuna göre geçiyosun. Ama geçtiğin okulda ders muafiyetinden yararlanmak istiyorsan şu an aldığın dersleri geçmeye çalış. Boşuna dönem uzamasın. Bizzat kendim bu yöntemle yatay geçiş yapmiştim. 1 yılın sonunda 2 dönemden de kaldığım birer ders vardi. Bir sorun olmadi. Okulun kendine ait bazı şartları olabilir. Ona siteden bakman lazım tabii.

Eğer yetiyorsa YKS puaninla yatay gecis yapabilirsin. Devlet okulları genelde sene sonunda başvuruları açıyor. Yani 1 sene okuman gerekebilir. Bu yöntemi kullanarak şu anki okulunda herhangi bir dersten kalsan bile geçebilirsin. Ortalamanın bir önemi yok çünkü zaten YKS sonucuna göre geçiyosun. Ama geçtiğin okulda ders muafiyetinden yararlanmak istiyorsan şu an aldığın dersleri geçmeye çalış. Boşuna dönem uzamasın. Bizzat kendim bu yöntemle yatay geçiş yapmiştim. 1 yılın sonunda 2 dönemden de kaldığım birer ders vardi. Bir sorun olmadi. Okulun kendine ait bazı şartları olabilir. Ona siteden bakman lazım tabii.

Evet o şartların hepsini okumuştum. Bu arada bilgi hatası yapmışım, dokuz eylül ve ege ikisi de 30% İngilizce veriyor eğitimi. Ayrıca YKS ortalaması ile galiba 1 yarıyıl okuyup da yatay geçiş yapabiliyoruz, belki önce onu denerim olmazsa ortalamayla 2. yarıyıl sonu başvurumu yaparım. Ortalamayı 3,75 tutmaya çalışacağım.

Geri
Yukarı