Yaz ayında ekran kartına indirim gelir mi?

Maalesef dediğiniz gibi "low iq yaşlılar yüzünden" değil bu olay.
Ben üst gelir grubunda biriyim mesela, asgari ücret ile pek bir bağlantım yok çünkü işveren de değilim. Ancak asgari ücret zammını destekliyorum. Ek olarak bunun bir çözüm olmadığını da biliyorum. Sadece geçici bir rahatlama.

Ancak bu zammı istememek biraz gaddarca. Döviz kurundaki sistematik artış yüzünden insanların alım gücü gittikçe düşüyor. Artık insanlar hiçbir şey alamaz hale geldi. Geliri 5k, gideri 6-7k olmaya başladı. Tatil yapmayı, teknolojik ürünler almayı vs geçtim. Sadece kira + faturalardaki artış düşünüldüğünde asgari ücretli çalışanların (ki Türkiye'nin %37'si) işi aşırı zordu bu zamdan önce. Zamdan sonra çok mu kolay? Hayır. Zamlar geldikçe yine alım gücü düşmeye devam edecek. Ama bunu alarm gibi düşünün. Saati akşam 20:00' a kurdunuz. Gittikçe alarm saatine yaklaşıyoruz, yaklaşıyoruz, alım gücü düşüyor. Sonra saat 19:50'de hükümet diyor ki saatleri güncelliyorum artık saatler 10:00 oldu. Biraz daha rahatlıyorsun ve yine 20:00 'a yaklaşana kadar nefes alıyorsun. Asgari ücret süreci de aynen böyle işliyor. Ülke dinamikleri değişmediği, tarım + teknoloji yatırımları yapılmadığı, paraya değer katacak, yatırımcı çekecek şekilde demokratik ve her şeyden önemlisi adaletin yerinde olduğu bir hale gelmedikçe bu süreç böyle devam edecek.

Peki sonsuza kadar böyle devam edelim diye düşünecek olabilirsin. Aslında bu döngü her seferinde daha çok sıkışıyor. İlk seferde hükümet saatleri 19:50 olduğunda 10:00 a geri alabiliyor. Sonrasında 19:55'e gelince ancak 12:00'ye geri alabiliyor. Sonrasında 19:57'ye kadar bekleyip ancak 15:00' a kadar geri alabiliyor derken makas gittikçe daralıyor. Yani bu gidişatın sonu kötü. Her döngüde para değer kaybediyor ve gittikçe sıfırlar artar hale gelecek. 90 ların sonundaki gibi milyonlu paralara dönme ihtimalimiz yok değil böyle giderse. Bu da paranın değer kaybetmesiyle oluyor zaten. Şimdi 8500 olması ile beraber dolaşımdaki para miktarının mutlaka artması gerekecek, haliyle para basılmak zorunda. Bu da karşılıksız para basımı olduğundan paraya değer kaybettirir. Yakında gelecekte madeni 5 liralar ve 10 liralar çıkabilir mesela, çünkü şu an nasıl genelde para üstü 1-2 lira olabiliyorsa yakın gelecekte 1 su alıp bozdurduğun paranın para üstü genellikle 5 lira olacak, bu da 5 lirayı madeni paraya çevirmeye itecek bizi. Bunda bir diğer etki de madeni paradaki maden değeri. Şu an bile 10 kuruşları toplayıp hurda halinde sattığında daha değerli oluyor. Bu da 10 kuruşların madeni para olarak üretilmemesi gerektiğini gösteriyor bize.

Bu konu böööyle uzar gider. Burada yanlış olan asgari ücretin zam alması değil. Asgari ücret zam almalı ki insanlar nefes alsın. Çözülmesi gereken sorun asgari ücrete zam gelmesine gerek kalmayacak şekilde döviz kurlarının artmasını engellemek. Enflasyonu engellemek. Faiz ile baz etkisi dışında enflasyonla mücadele ettiğimizi sanmaya devam edersek maalesef bu devran böyle gidecektir. Kalkınma planı ve yatırımlar olmadığı, güven ortamı sağlanmadığı sürece bu böyle gidecektir...

Asgeri ücret uçtu döner bile 100 TL olacak ekran kartı 2 katı artar

Dönerci misin kardeşim? Tavuk etinin kilosu kaç TL ki içine 50 gram et konulan döner dürüm 100 TL olsun. Saçmalamayı kesin artık.

Yeni konular

Geri
Yukarı