Yazılım için 15.000 TL'ye dizüstü bilgisayar önerisi

Bütçe
15.000 TL

barisbozkus

Centipat
Yer
Manisa
Daha fazla  
Selam, yazılım mühendisliği öğrencisiyim. Hem okulda hem de stajda kullanabileceğim hafif, şık duran, uzun pil ömürlü ve donanımsal olarak uzun vadede sıkıntı çekmeyeceğim bir dizüstü bilgisayar arıyorum. İlk araştırmalarımda Matebook D15'in Ryzen 5 modeline rastladım fakat bu modelin 16 GB RAM'e sahip olanına piyasada rastlayamadım. Sizce D15 R5 yeterli olacak mıdır veya önerdiğiniz farklı notebooklar var mı? Maksimum 15.000 lira bütçeye sahibim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence 16 belleğe sahip bir cihaz bulmaya çalış. Belirttiğin cihaz yeterli olacaktır ancak ileride IDE'lerin ne isteyeceğini bilemeyiz. Gün geçtikçe daha fazla işi otomasyon yaptığından bellek kullanımı artıyor IDE'lerin. Bu yüzden 16 belleğe sahip bir cihaz bulmaya yönelin.

İşlemciyi i5 seçerek 19k fiyata düşürebilirsiniz.

Bence 16 belleğe sahip bir cihaz bulmaya çalış. Belirttiğin cihaz yeterli olacaktır ancak ileride IDE'lerin ne isteyeceğini bilemeyiz. Gün geçtikçe daha fazla işi otomasyon yaptığından bellek kullanımı artıyor IDE'lerin. Bu yüzden 16 belleğe sahip bir cihaz bulmaya yönelin.

Size katılıyorum bu konuda. Belki günümüzde yeterli olacaktır fakat uzun vadede yetersiz kalabilir bahsettiğim model. Huawei, bu modelde RAM'leri lehimli yaptığından yükseltme de yapılamıyor maalesef.

8 GB ilk etapta yeterli olur ama daha sonra 16'lık ihtiyaç olacaktır.

Alternatif olarak bence bu model de kibar görünüşlü "Gaming" diye geçseler de:

Alacaksan benim gibi tek modül 16 almanı tavsiye ederim. Bir C# form projesinde bile 4532 MB bellek yiyen Visual Studio, N katmanlı mimarisel projelerde nereler ulaşır bilemem.

hafif, şık duran, uzun pil ömürlü ve donanımsal olarak uzun vadede sıkıntı çekmeyeceğim bir dizüstü bilgisayar arıyorum.
Hafiflik ve taşınabilirlik açısından 13 veya 14" ekran boyutlu, IPS ekranlı (veya ekranlı OLED ASUS'lar), işlemci olarak da Ryzen tarafında 5700U, intel tarafında i7 11. nesilden aşağı düşmemeni tavsiye ederim. Bu donanımlar uzun yıllar sıkıntı çıkarmaz. Pil olarak da uzun kullanımlar sunar. Gaming laptopları pil ömrü bakımından tavsiye etmiyorum, işlemcileri ultrabook laptopların işlemcileri kadar düşük Watt'ta çalışamıyor, haliyle pil daha çabuk bitiyor.

Biraz büyük ekran istiyorsan da buna bakabilirsin, 1.73 kg imiş:

Son düzenleme:
Victus'ların pil ömrü (70 wh) Gaming ürünler arasında iyi olanlardan ultrabook süresi sunmasa da, özellikle AMD'li modeller daha da dayanır. Fikir vermesi için Intel 12500h'lı model sadece film izlerken %50 parlaklıkta 7 saatten fazla pil ömrü sundu ki AMD için 9-10 saat denebilir tahminim.

8 GB ilk etapta yeterli olur ama daha sonra 16'lık ihtiyaç olacaktır.

Alternatif olarak bence bu model de kibar görünüşlü "Gaming" diye geçseler de:

Maalesef bütçeme uysa da bu modelde taşınabilirlik ve RAM boyutu konusunda benimle pek uyuşan bir model değil. Yine de tavsiyeniz için teşekkür ederim.

Alacaksan benim gibi tek modül 16 almanı tavsiye ederim. Bir C# form projesinde bile 4532 MB bellek yiyen Visual Studio, n katmanlı mimarisel projelerde nereler ulaşır bilemem.

Haklısınız.

Hafiflik ve taşınabilirlik açısından 13 veya 14" ekran boyutlu, IPS ekranlı (veya ekranlı OLED ASUS'lar), işlemci olarak da Ryzen tarafında 5700U, Intel tarafında i7 11. nesilden aşağı düşmemeni tavsiye ederim. Bu donanımlar uzun yıllar sıkıntı çıkarmaz. Pil olarak da uzun kullanımlar sunar. Gaming laptopları pil ömrü bakımından tavsiye etmiyorum, işlemcileri Ultrabook laptopların işlemcileri kadar düşük Watt'ta çalışamıyor, haliyle pil daha çabuk bitiyor.

Biraz büyük ekran istiyorsan da buna bakabilirsin, 1.73 kg imiş:

Ekran boyutu bakımından en büyük 15.6" modellerde benim için uygun. Attığınız model ise maalesef bütçemi aşmakta. Tavsiyeniz için teşekkür ederim.

Lenovo marka laptoplar nasıldır acaba? 16 GB 5700U modellerine rastladım fakat fazla araştırmadım.

Bütçeyi biraz daha zorlayıp öğrenci indirimi ile MacBook Pro M1 almaya karar verdim fakat hala RAM miktarı konusunda şüphelerim var.

Yeni konular

Geri
Yukarı