Yazılım Mühendisliği Programlama Dilleri Nasıl Öğrenilir?

LastWorld41

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Ben sayısal okuyorum. İleride de bilgisayarlar ile ilgili bir meslek yapmak istiyorum. Çok seçenek yok gibi ya da ben bulamadım. Yazılım mühendisliğine merak sardım ama bu işin mantığını pek anlamadım. Belli bir programlara dilleri var. Burası tamam. Ama bunlar nasıl öğrenilir? Yani bu dillerin kodlarının yazdığı bir kitap veya site var da ezberleyip işimize yarayanı mı kullanıyoruz. Yoksa bir mantığı var da cümle yazıp mı kullanıyoruz. Diyelim ki kodları öğrendik bunları nerede uyguluyoruz. Bu kodlar havada durmuyor nereye yazıyoruz bunları. İnternette araştırmalar yaptım fakat yazılım mühendisliği biraz modellerle alakalı sanırım. Modellerden ve resimden nefret eden biri olarak bu meslek yapılabilir mi ? Modellerden nefret eden biri derken onlarla uğraşmaktan.

Ya da başka bildiğiniz bir meslek var mı ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Programlama dilleri, bilgisayarların anlayabileceği düz yazılardır.
Bilgisayarların çalışmasını sağlayan şey işletim sistemleridir. windows linux ios android gibi çeşitleri vardır.

Programlama dili yazısını, bilgisayarların işletim sistemi anlar ve çalıştırır.

Programcı ise tercümandır.

Bilgisayarda iş isteyen kişinin söylediklerini, bilgisayar işletim sistemlerinin anlayacağı dile çevirir.

Bu dillerin her birine programlama dili denir.

Her bir programlama dilini kullanabileceğin yardımcı yazılımlar vardır. Bu yardımcı yazılımlar sayesinde, bir programı kolayca yazar ve çalışması gereken yere yüklersin. Örneğin Türk şirketlerinde en çok kullanılan dillerden biri olan C# dilini, microsoftun visual studio yardımcı yazılımı ile kullanırsın. express sürümü ücretsizdir, internetten indirip kullanabilirsin.

Programlama işini meslek olarak seçeceksen, en iyi öğrenme yeri ilgili üniversitelerdir.

Ama bir başlangıç yapmak istersen. İkinci adres programlama kurslarıdır.

Üçüncü adres kitaplar ve internettir. direk kitaplar ve internet ile başlarsan en zor yolu seçmiş olursun,. Tam iyi bir iş ve gelirim oldu iyide bir programcı oldum dediğin zaman emeklilik yaşı gelmiş olur.

Programlama dilleri, bilgisayarların anlayabileceği düz yazılardır.
Bilgisayarların çalışmasını sağlayan şey işletim sistemleridir. windows linux ios android gibi çeşitleri vardır.

Programlama dili yazısını, bilgisayarların işletim sistemi anlar ve çalıştırır.

Programcı ise tercümandır.

Bilgisayarda iş isteyen kişinin söylediklerini, bilgisayar işletim sistemlerinin anlayacağı dile çevirir.

Bu dillerin her birine programlama dili denir.

Her bir programlama dilini kullanabileceğin yardımcı yazılımlar vardır. Bu yardımcı yazılımlar sayesinde, bir programı kolayca yazar ve çalışması gereken yere yüklersin. Örneğin Türk şirketlerinde en çok kullanılan dillerden biri olan C# dilini, microsoftun visual studio yardımcı yazılımı ile kullanırsın. express sürümü ücretsizdir, internetten indirip kullanabilirsin.

Programlama işini meslek olarak seçeceksen, en iyi öğrenme yeri ilgili üniversitelerdir.

Ama bir başlangıç yapmak istersen. İkinci adres programlama kurslarıdır.

Üçüncü adres kitaplar ve internettir. direk kitaplar ve internet ile başlarsan en zor yolu seçmiş olursun,. Tam iyi bir iş ve gelirim oldu iyide bir programcı oldum dediğin zaman emeklilik yaşı gelmiş olur.

Peki bu programlama dillerinin belli bir mantığı mı var yoksa kalıplar ifadeler mi var ?

Programlama dillerinin hepsi tek kelimelik tanımlar, operatörler, değişkenler ve komutlardan oluşur. (ezbere yazıyorum eksiğim olabilir, netçede hoca değilim)

Bu tek kelimelik komutları grup içine alan kalıplar vardır. Bunlara method, fonksiyon gibi isimler verilmiştir.

Tek kelimelik komutlar yapacağın işe göre ard arda sıraladığında ifadeler oluşur.

İfadeleri yaptığı işe göre grupladığında method ve fonksiyonlar.
method ve fonksiyonları konularına göre grupladığında class lar,
class ları konularına göre grupladığında kütüphaneler oluşur.

Kütüphaneler konularına göre toplanmış komut gruplarıdır.
Çok küçükte olabilir, dev bir kütüphanede olabilir.

örnek javascript dilinden;
const kelimesi bir tanım
const a ise a yı const olarak tanımladım anlamına gelir.

const a=5;
const b=10;
a ve b değişkenlerine rakam tanımladım.

function gonder() {

}

gruplamak için oluşturduğum standart bir kalıp.

return bir komut.

function gonder() {
return a*b;
}

a ve b yi çarptım ve sonucu gönderdim. 5*10=50

yukardaki function gonder işlemi 50 rakamını gönderdi.

a ve b çarpımını başka bir işlemde kullanacaksam yedeğe almam gerekir yani bir değişken tanımlayıp içine koymalıyım.

let bir tanım
let sonuc = gonder();
dediğimde gonder fonksiyonu içinde a ve b yi çarptı ve sonuc değişkeni içine yükledi.

ezberlemen gereken const, let, function gibi kelimeler var, birde a,b,sonuc,gonder gibi kendinin belirlediğin değişkenler var.

Bu fonksiyonu geliştirip bir hesap makinesi programı yapabilirsin.

Programlama dillerinin hepsi tek kelimelik tanımlar, operatörler, değişkenler ve komutlardan oluşur. (ezbere yazıyorum eksiğim olabilir, netçede hoca değilim)

Bu tek kelimelik komutları grup içine alan kalıplar vardır. Bunlara method, fonksiyon gibi isimler verilmiştir.

Tek kelimelik komutlar yapacağın işe göre ard arda sıraladığında ifadeler oluşur.

İfadeleri yaptığı işe göre grupladığında method ve fonksiyonlar.
method ve fonksiyonları konularına göre grupladığında class lar,
class ları konularına göre grupladığında kütüphaneler oluşur.

Kütüphaneler konularına göre toplanmış komut gruplarıdır.
Çok küçükte olabilir, dev bir kütüphanede olabilir.

örnek javascript dilinden;
const kelimesi bir tanım
const a ise a yı const olarak tanımladım anlamına gelir.

const a=5;
const b=10;
a ve b değişkenlerine rakam tanımladım.

function gonder() {

}

gruplamak için oluşturduğum standart bir kalıp.

return bir komut.

function gonder() {
return a*b;
}

a ve b yi çarptım ve sonucu gönderdim. 5*10=50

yukardaki function gonder işlemi 50 rakamını gönderdi.

Bu fonksiyonu geliştirip bir hesap makinesi programı yapabilirsin.

Sanırım yazılımcılıktan vazgeçeceğim :D.

Vazgeçme,
hoca bize anlatmaya başladı, aradan 10 gün geçti.

Ben gerizekalıyım galiba, hiçbir şey anlamıyorum diye düşünmeye başlamıştım.

Şu an ise Ülke çapında pek çök önemli iş yapmış, yerli yabancı pek çok ekiple çalışmış, yorgun ve mutlu bir programcıyım. Şu an keyif için yazıyorum...

Programcılık en zor işlerden biridir, ama çalışan herkes başarır... çok çalışma gerektirir...

fazla sosyal biri isen bu işi yapman zor tabi.:dikkatli: o zaman tavsiye etmem.

Vazgeçme,
hoca bize anlatmaya başladı, aradan 10 gün geçti.

Ben gerizekalıyım galiba, hiçbir şey anlamıyorum diye düşünmeye başlamıştım.

Şu an ise Ülke çapında pek çök önemli iş yapmış, yerli yabancı pek çok ekiple çalışmış, yorgun ve mutlu bir programcıyım. Şu an keyif için yazıyorum...

Programcılık en zor işlerden biridir, ama çalışan herkes başarır... çok çalışma gerektirir...

fazla sosyal biri isen bu işi yapman zor tabi.:dikkatli:

Yani günümü gün eden biri değilim ama kendimi bilgisayar başına bağlamak da bence çok mantıklı değil.

Peki bildiğin başka bir meslek var mı ? Oyun sektöründe çalışabileceğim.

Çok meslek vardır, benim bildiğim ise, cep telefonlarına oyun yazarlığı. Başarılı olursan yattığın yerden çok büyük geliri var.
Asyalı bir genç, flappy bird isimli oyunu 2 günde yazmış, oyun tutunca ayda 50bin dolar kazanmaya başlamış.

Tabi bu olay oyun yazanlar içinde binde birdir herhalde, her oyun yazan bol kazanmıyor, yaratıcı yetenek, pazarlama yeteneği ve şans meselesi.

Detay programlama bilmen gerekmiyor. Oyun motoru denen bir sürü yazılım var, bir kısmı ücretsiz. O yazılımları kullanarak, çoğunlukla mouse ile oyun tasarlıyorsun. Program yazmaktan çok sahne tasarlamak gibi bişey olmalı. Ben hiç yapmadım.

Sana uyabilir bu.

Ama bunun eğitimi okullarda yada kurslarda varmı bilmiyorum. Araştırman gerekir.

Çok meslek vardır, benim bildiğim ise, cep telefonlarına oyun yazarlığı. Başarılı olursan yattığın yerden çok büyük geliri var.
Asyalı bir genç, flappy bird isimli oyunu 2 günde yazmış, oyun tutunca ayda 50bin dolar kazanmaya başlamış.

Tabi bu olay oyun yazanlar içinde binde birdir herhalde, her oyun yazan bol kazanmıyor, yaratıcı yetenek, pazarlama yeteneği ve şans meselesi.

Detay programlama bilmen gerekmiyor. Oyun motoru denen bir sürü yazılım var, bir kısmı ücretsiz. O yazılımları kullanarak, çoğunlukla mouse ile oyun tasarlıyorsun. Program yazmaktan çok sahne tasarlamak gibi bişey olmalı. Ben hiç yapmadım.

Sana uyabilir bu.

Ama bunun eğitimi okullarda yada kurslarda varmı bilmiyorum. Araştırman gerekir.

Peki, yardımın için teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı