Yazılım vs donanım

yigitArabacii

Centipat
Ben şu an meslek lisesinde bilişim bölümündeyim ve ayni anda hem kodlama hem de donanım konularını öğreniyoruz. Ben donanıma daha yatkın olduğumu ve cok daha hosuma gittiğini düşünüyorum, sizce ilerde nasil bir seçim yapmaliyim? Eger donanımdan ilerlersem iş imkanı nasil olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle yazılım ve donanım çok farklı iki konudur. Eğer yazılım üzerinden giderseniz yapacağınız çoğu eylem soyut kalacaktır. Donanımda ise somut bir sonuç elde edeceksindir. Gel gelelim programlamaya bilgisayar bilimlerinin temelinde var olan bir disiplindir. Yani yazılımın da donanımın da temelinde programlama olacağından her şekilde programlama bilmen gerekiyor (diller genellikle farklı olur bu alanlarda). Meslek lisesinden direkt olarak alacağın eğitim temel kod ve basit uygulamalardan öteye geçmez senin kendini geliştirmen gerekiyor bu süreçte (YAZILIM). Meslek lisesinden alacağın donanım eğitim de aynı şekilde temel kalacaktır yani ardiuno ile led yakıp sönmenin ötesine geçemeyeceksindir bu konu da da geliştirmen gerekiyor (DONANIM). Gelelim iş mantığına (Dünya içi eğer yazılım alanında gelişirseniz çok sayıda iş bulursunuz dünya çapında ama rakipleriniz Hindistan ve Çinliler olunca piyasadaki oranınız çok azalıyor. Donanım konusunda da iş gücü yazılıma göre azdır ancak yine de iş bulmanız yüksek

İş imkanı senin kendini ne kadar geliştirebildiğine bağlı. Hangi konuya ilgin var görmek istiyorsan iki konu üzerinde proje geliştir. Hangisini daha çok sevdiysen yönelirsin.

Sadece bu kadar mi ? Ben islemci gibi bilgisayar parçaları üretilir diye düşünüyordum.
Dostum Gigabyte'nın üretim fabrikasında çalışmıyorsun :D.Meslek lisesi donanım bölümünde bilgisayar hata ve çözümleri,sök tak gibi işleri gösterirler.Üretim konusu daha ince iş.

Turkiye'de donanim ile ilgili bir sektor yok. Askeri teknoloji ureten bir kac firma disinda donanim uretmiyoruz, montaj yapiyoruz yalnizca.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı