Yazılıma başlamak

Oysa soru çok basitti. JS yazmayı biliyor musunuz? Keza cevap evet ise sizin yukarıda verdiğiniz örnek uygulamaları benim size sıfırdan ''Hadi yazın o zaman'' demem ile sizin bu uygulamalar Javascript ile geliştirildi demeniz arasında bir fark yok. Yeni öğrenen adam JS öğrendikten sonra ne yapabilir ? Web Sitesine ilk 3 ay hesap makinası gömebilecek sadece ki yanında başka bir şey bilmezse ilerletebilecek altyapıyı da kendinde bulamayacak. Ofansif almayın.
Cahil insanların çok biliyormuş gibi konuşmalarına hastayım. C öğrenen biri, C dilini öğreninceye kadar ne yapıyor? Hesap makinesi asallık kontrolü şu bu. JavaScript öğrenen adamda aynısını yapacak.

Hem mobil hem web hem masaüstü uygulaması yapmak isteyen birine C# öneriyorsun. Bu istenileni production seviyesinde yapabilecek iki dil var biri flutter diğeri javascript. Konu sahibi senden daha iyi araştırmış teknolojileri.

Cahil insanların çok biliyormuş gibi konuşmalarına hastayım. C öğrenen biri, C dilini öğreninceye kadar ne yapıyor? Hesap makinesi asallık kontrolü şu bu. JavaScript öğrenen adamda aynısını yapacak.

Hem mobil hem web hem masaüstü uygulaması yapmak isteyen birine C# öneriyorsun. Bu istenileni production seviyesinde yapabilecek iki dil var biri flutter diğeri javascript. Konu sahibi senden daha iyi araştırmış teknolojileri.
Allah Allah, ben aslında yeni başlayan bir elemandan ötürü size çok kibar bir şey demiştim ancak kıl aldırmayan cinstene denk geldik galiba.

Arkadaş isterse uzaya çıkmak istesin önce bir şeyleri öğrenmesi gerekiyor bunu yapmak istiyorum diyene o yeteneklere sahip en üst dili önerirsen adam ilk ayından Siber güvenlikçi olmaya kalkar. Ki bu dediklerimizden önce gidip adam gibi Algoritma dersi alması gerekiyor, velhasıl; JS ile başlayacağı yere önce C# ile başlaması özellikle Class ve Function yapısını anlamasını çok kolaylaştıracağı için ileride öğreneceği dillerin de kapısını aralar JS ile C#'ın sintaxıda birbirine yakın olduğundan iki dilin kimyasını kolay sağlar arkadaş.

Masaüstü yazacak adama da C# önerenin aleyhine atıp tutup sonra JS savunan sizde de farklı seviye bir akıl tutulması var. Sanki Masaüstünde, otomasyonda C#'tan yeteneklisi varmış gibi. Mac'te Parallels ile Windows çalıştırır gibi JS'yi Electron çerçevesinde masaüstüne entegre ettirmekle adamın vaktini kaybettireceğine C# öğren sonra geç desen hem sağlam temelli olmasına yardım edeceksin hem de sadece CTRL+N yaparak açacak formapp'a uygulama yazdırıp adamın vaktini kurtaracaksın. Ki ben de dotnete girmedikten sonra Basic C#'ta kalmasını istemediğimden adama JS yaz demişim. Gidiş yolu farklı olan adama karşı çıkma şekline bak.

Gel gelelim JS'ye öyle bir arka çıktın ki ben bile bildiğimden şüphe ettim oysa ki C# ile senin çerçeve kullanma mantığına girdikten sonra Electrons ile Desktop yazdıracağına Xamarin ile mobil yaz, .NET ile de Web yaz JS'ye gerek yok derim ki iyi .Net Core yazan adamın arkasından yetişemezsin. Yani hayret sizin bu işten ekip işi yaparak para kazandığınıza inanmak imkansız daha buradan en ufak laf edene haklı olsan bile ki değilsin bildiğini anlatmak yerine cahil mahil laf ediyorsun.

Ben önce C# sonra HTML ve CSS öğrendikten sonra Javascript'e giriştim önceden öğrendiğim dillerin mantığı ile JS yakın olduğundan öğrenmem çok kolay oldu hem HTML ve CSS bilmeden Web Sitesinin neresine JS yazacağını bilemezsin o yüzden direkt JS'den başlamak Roines'in dediği gibi sağ kulağını sol elinle tutmaya benziyor.

Ben olsam yine eskiden yaptığım gibi önce C# ile Windows Form App yazardım. Onun mantığını öğrendikten sonra diğer diller çok daha iyi öğreniliyor hem diğer C - C++'lardan daha yetenekli ve yazması kolay yani nazaran güncel. Misal C# ile Calculator - Timer gibi şeyler yap.
Hocam değerli bilgilerin için teşekkür ederim ama internette biraz araştırma yaptım C dillere herkes öcü gibi anlatmış çok zor diye ben ilk kez giriş yapacağım Python mu başlayamalıyım yoksa hangi alanda çalışmak istiyorsam o dilde mi başlamalıyım.

Hocam değerli bilgilerin için teşekkür ederim ama internette biraz araştırma yaptım C dillere herkes öcü gibi anlatmış çok zor diye ben ilk kez giriş yapacağım Python mu başlayamalıyım yoksa hangi alanda çalışmak istiyorsam o dilde mi başlamalıyım.
C dilleri öcü değildir çok profesyonel Multi Platform uygulamaları geliştirebileceğin kadar güçlü bir dildir lakin en ilerisine başlar başlamaz gitmene gerek yok. En basitinden değişkenleri - Fonksiyon ve çatı kavramını bir yerden öğrendikten üzerine bi kaç ay gittikten sonra ki bunu Udemy'de Murat Yücedağ dersleri alarak yapabilirsin kendisi temel seviye C# dersleri verir.

Sonrasında JS yazmaya çalıştığında önünden bir sis perdesi kalkıyor gibi hissedeceksin bunu ben yaşadım sen yaşama diye söylüyorum. Javascript için C# öğreniyorsun gibi düşün. Şimdi JS'ye direkt gireceksin o JS dersleri sana kavramları ezberletecek 1 hafta tatile çıkıp geldiğinde hepsi uçmuş olacak ama C# öyle değil yazarken dikkat etmen gereken çok daha fazla şey olduğundan tanımlamalar yaparken artık kas hafızası oluşturuyor.

Ancak dediğim gibi sen dillerden önce güzel bir Algoritma dersi alsan iyi edersin. Önce yazılımcı gibi düşünmeyi öğreneceksin sonra uygun bir dil ile temel atacaksın sonra uzmanlaşmak istediğin dile geçeceksin sonra da Roadmap'ler ile yavaş yavaş bildiklerini ilerleteceksin bu işi bize böyle öğrettiler başkaları nasıl yapar daha mı iyidir daha mı kötüdür ben bilmem.

MIT Algoritma dersleri hem de Türkçe'ye çevrilmiş hali. Çok kaliteli rehber niteliğinde bir kaynak. Dikkatle izleyiniz zira daha iyisi internette başka bir yerde yok. Biz zamanında bunu anlamak için İngilizce öğrendik sen şanslısın Türkçe'ye çeviren çıkmış yazınca direkt karşıma çıktı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Arkadaş isterse uzaya çıkmak istesin önce bir şeyleri öğrenmesi gerekiyor bunu yapmak istiyorum diyene o yeteneklere sahip en üst dili önerirsen adam ilk ayından Siber güvenlikçi olmaya kalkar. Ki bu dediklerimizden önce gidip adam gibi Algoritma dersi alması gerekiyor.
JavaScript'te algoritma yok mu? JavaScript ile algoirtma öğrenilmiyor mu? Şu an Türkiye ve dünyanın en iyi üniversitelerinden bazıları algoritmayı javascript ile öğretiyor. Üniversite'de ilk ders olarak javascript anlatıyor. Bu üniversitelerden biride İTÜ. Sen şimdi gelip javascript ile algoritma öğrenilmez diyorsun. Komiksin demek isterdim ama daha çok cahilsin üzgünüm. Tersi bir şekilde C# ile başlayan adam akıllı bilgisayar mühendisliği bölümü görmedim. Buda bir ipucu verir umarım size.
Masaüstü yazacak adama da C# önerenin aleyhine atıp tutup sonra JS savunan sizde de farklı seviye bir akıl tutulması var. Sanki Masaüstünde, otomasyonda C#'tan yeteneklisi varmış gibi. Mac'te Parallels ile Windows çalıştırır gibi JS'yi Electron çerçevesinde masaüstüne entegre ettirmekle adamın vaktini kaybettireceğine...
Yine bilmeden konuşuyorsun. Electron'u yapılandırmak için herhangi bir özel şeye ihtiyaç yok. Hazır şablonlar var. C# için VS kurmaktan çok daha kolay. Ayrıca web için yazdığın kodu Electron ile masaüstü uygulamasına çevirebilirsin. Ek kod yazmaya gerek duymadan.
Gel gelelim JS'ye öyle bir arka çıktın ki ben bile bildiğimden şüphe ettim
JS'e ben arka çıkmıyorum dünya arka çıkıyor. Facebook tarafından geliştirilen react native gibi teknolojilerle dünyanın en büyük şirketleri mobil yazıyor. Google'ın geliştirdiği v8 engine ile insanlar her yerde javascript çalıştırabiliyor. Microsoft'un geliştirdiği typescript ile c# benzeri bir deneyim ile kod yazılabiliyor. Ek olarak kamuya açık 1 milyon'dan fazla açık kaynaklı paket bulunuyor npm repolarında.
Electrons ile Desktop yazdıracağına Xamarin ile mobil yaz, .NET ile de Web yaz JS'ye gerek yok derim ki iyi .Net Core yazan adamın arkasından yetişemezsin. Yani hayret sizin bu işten ekip işi yaparak para kazandığınıza inanmak imkansız daha buradan en ufak laf edene haklı olsan bile ki değilsin bildiğini anlatmak yerine cahil mahil laf ediyorsun.
Xamarin DX bakımından çok berbat bir çerçeve. Tüm anketlerden bunu rahatlıkla çıkarabilecekken react native / Xamarin iş ilanı sayısı farklarınıdaki uçurumuda düşünürsen çok daha iyi anlayacakswındır.

Modern web denen şey ister kabul et ister etme javascript ile yapılır. Javascript olmadan get, post ile gönder al o devir 2000 lerin başında kaldı. Sen adam akıllı bir şirkette .net yazarsanda paşalar gibi javascript yazmak zorunda kalırsın .net core yazarsan zaten onun front-end'i için javascript bilmek zorunda kalırsın.

Biraz araştırma yap kurtul bu değişik kafalardan.

Ancak dediğim gibi sen dillerden önce güzel bir Algoritma dersi alsan iyi edersin.
Bu konuda Vavien. önce algoritma öğren sonra dil öğrenirsin mantığının saçmalığını güzel özetledi. Okuyun ufkunuz açılsın biraz.

Son düzenleme:
Benim farazi verdiğim örneklere savunuluyorlar gibi, zaten savunduğum şeylere de karşı çıkıyor gibi özene bezene cevaplar yazılmış. Dediğim şey çok basitti halbuki. Paylaştığınız konudaki tutumunuz da sizin sadece benimle alakalı değil genel insanlarla iletişim kurmada sıkıntılı olduğunuzu gösteriyor. Konu sahibi arkadaş alacağını aldı diye umuyorum gerisi kendine kalmış, bugünlük yeteri kadar vakit öldürdük. Herkese iyi forumlar.

Geri
Yukarı