Yazılımda para nasıl kazanılır?

Kxaan

Kilopat
Yer
Antalya
Daha fazla  
Para kazanmaya başlamak için yeterli miyim? Nasıl kazanabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

Frontend için Sass, Mantine, Tailwind üçlüsünden birini kullanıyorum React ile birlikte. UI tasarım konusunda pek yetenekli olduğum söylenemez ama kardeşimden yardım alabilirim Figma ile tasarımlar yapıyor.

Backend için Nextjs ve API routes kullanıyorum Prisma ile PostgreSQL veri tabanıyla bağlantı kuruyorum.

TypeScript ile yapıyorum bunları. Yüzeysel anlattım yardımlarınızı bekliyorum.

Freelancer iş yapmaya uygunsun.
Figma to html, psd to html gibi işler alıp yapabilirsin.

Şu iş modelinde de sıkça işler oluyor, React ile geliştirilen projeye eklentiler, yeni özellikler, bug çözümleri gibi sorunlar için insanlar yardım arıyorlar.
Bu insanlara nasıl ulaşırım dersen, r10 gibi web master forumları, bionluk gibi freelancer siteler vs. Burada sıkça web tasarım işleri dönüyor.
R10 da pek React bilen yok galiba, benim mesaj kutum React ve React Native ile doldu. Genel projeler deploy etme, ek özellik ekleme, hata çözümü vs. Sıfırdan pek proje görmedim (Öğrenci ödevleri dışında).

Eğer tasarımına güveniyorsan, sıfırdan bir tema hazırlayıp satmaya çalışabilirsin. Envato, themeforest gibi sitelerde üyelik açılıyor mu bilmiyorum ama oralara göz gezdirmekte fayda var.

Projelik fulltime bir işe de girebilirsin. Projenin büyüklüğüne göre çalışma süren değişebilir. Bu genelde yeni girişimler ve startup projelerde oluyor. Bazende büyük projelerin belli bir yeri hızla bitirilme ihtiyacından.

Yaşın nedir ne yapıyorsun bilmiyorum ama bu alana girip fulltime veya parttime bir iş arayabilirsin. Kendini iyi yetiştirmiş bir frontend dev bulmak kolay değil.

Bu işlere girince React, Vue biliyorum demekle bitmiyor.
- DevOps araçlarına ne kadar hakimsin?
- Git, semantic versionning, CI/CD, SaaS, yazılım geliştirme (Sprint-Scrum-Agile) gibi konularda bilgin ne?
- MicroFrontend nedir? Geliştirilecek projeye uygun mudur?
- Webpack, babel, polyfill gibi teknolojiler nedir? Ne kadar hakimsin?
- Algoritma ve Veri yapılarına ne kadar hakimsin?
- Clean code ve Code standartlarına hakim misin?
vs vs.

Soruları yanıtla diye yazmadım. Frontend dev demek sadece teknolojiyi biliyorum demek değildir. Birkaç soru ile bunu açıklamaya çalıştım.

Not: Sonlara doğru sorudan sapmış gibi oldum. Ama genel bilgi olsun diye aktarayım dedim.

Çok sağolun hocam. Yanıtlamam için yazmamışsınız ama ben yinede yanıtlıyım. Tavsiyeye açığım. DevOps kısmında Git kullanıyorum ve Docker öğrenmeye başlayacağım yakın zamanda. CI/CD alanında zayıfım. MicroFrontend'i ilk kez sizden duyuyorum bu kadar araştırmama rağmen, bakacağım. Webpack, Babel kullandım biliyorum. Webpack yerine Vite'a geçtim ama. Algoritma olarak iyi seviyede olduğumu düşünüyorum çok soru çözdüm. Clean code'a önem veriyorum style guide olarak Airbnb'e geçmeye çalışmaktayım. Yaşım 16 okullar açılacak bir yandan bunu yürütebilir miyim sizce?

Çok sağolun hocam. Yanıtlamam için yazmamışsınız ama ben yinede yanıtlıyım. Tavsiyeye açığım. DevOps kısmında Git kullanıyorum ve Docker öğrenmeye başlayacağım yakın zamanda. CI/CD alanında zayıfım. MicroFrontend'i ilk kez sizden duyuyorum bu kadar araştırmama rağmen, bakacağım. Webpack, Babel kullandım biliyorum. Webpack yerine Vite'a geçtim ama. Algoritma olarak iyi seviyede olduğumu düşünüyorum çok soru çözdüm. Clean code'a önem veriyorum style guide olarak Airbnb'e geçmeye çalışmaktayım. Yaşım 16 okullar açılacak bir yandan bunu yürütebilir miyim sizce?
Çok gençsin daha. Okuluna ve İngilizceye önem vermeni tavsiye ederim. Önceliğin okul ve İngilizce olsun. Hatta bence direkt İngilizce olsun. Okul eğitimi tırt maalesef.
Önceliğin eğitim de olsa bir yandan programlamaya devam edebilirsin. Bunda sorun yok. Sağolsun, okul hayatı bize aynı anda birçok konuyu öğrenmeyi öğretti.

Bunun dışında ek tavsiye vermek isterim;
Proje geliştirmeye bak. İnsanların işine yarayabilecek npm paketleri geliştirebilirsin. Npm paketleri sana çok şey katar. Tabi standartlara uyarsan; versiyonlama, döküman etme, hata çözümü (issue) vs.

Linkedin kullan. İnsanların projelerine göz gezdir, iş ilanlarında neler istiyorlar kendin ile kıyasla.

Frontend de tema yapıp bunu satmakla başlayabilirsin. Belki ilk işin çok geç gelecek ama pes etmeyip sürekli yeni tema yapıp yayınla. Örneğin: https://www.creative-tim.com/
Önceliğin free üzerine olsun. Bunu yaparken güzel döküman et. Bunu topluluklarla paylaş, düzenli bir şekilde yaparsan insanlar eninde sonunda farkederler.

Bir yazılım şirketine başvuru yap. Seni yeterli bulurlarsa, para kazanacak düzeye gelmişsin. Bizim tahminimizle bunu tespit edemezsin.

18 yaşından küçüğüm. Alacaklarını sanmıyorum özellikle türkiyede.
Stajyer olarak neden almasınlar ki? Zaten freelancer olarak çalışabileceğinizi düşünüyorsanız şirkete gerek yok. Tanınmaya başladıkça stajyer maaşından daha fazla kazanabileceğiniz kesin. Hatta bazı şirketlerin ağına düşerseniz kendileri bile iş teklifi getirebilirler.

Stajyer olarak neden almasınlar ki? Zaten freelancer olarak çalışabileceğinizi düşünüyorsanız şirkete gerek yok. Tanınmaya başladıkça stajyer maaşından daha fazla kazanabileceğiniz kesin. Hatta bazı şirketlerin ağına düşerseniz kendileri bile iş teklifi getirebilirler.
LinkedIn dışında bakmam gereken bir yer var mı bunun için?

LinkedIn dışında bakmam gereken bir yer var mı bunun için?
Sadece LinkedIn değil elbette. Freelance olarak pek çok platform var bunun için. Örneğin Fiverr bu tarz işler için iyi bir platform(Bionluk çukuruna düşme.). Ayrıca gelecek iş teklifleri ve şirketlerden gelen başvurular için portfolyo çok önemli. Onun dışında istediğin platformu kullanabilirsin. İstersen kendi siteni yazıp reklam yap, oradan iş teklifi al; istersen pek çok platformu kullanarak pek çok iş al. Sonuçta kaliteli iş yapıyorsan bir şekilde para kazanırsın dostum.

Yeni konular

Geri
Yukarı