YDT için nasıl bir yol izlenmeli?

Daha fazla  
Merhaba, mezun bir YKS öğrencisiyim. Tam olarak bir hedef belirleyemediğim için bu yolda bir şeylerimi feda etmedim. Artık kafama yatan bir meslek var. İngilizce öğretmenliği düşünüyorum. Eşit ağırlık mezunuyum ancak ingilizceyle aram hep iyi olmuştur. TYT'de 30 Türkçe, 12 matematik ve 12 sosyal yapmıştım geçen yıl ortalama 300 bindi sıralamam. Anladığım kadarıyla YDT 70 net yaparsam çok kırsal olmayan bir yerde İngiliz dili ve edebiyatı okuyabilirim. İngilizceyle aram hep iyi olmuştur diyorum ancak hiç oturup saatlerce çalışmadım. İlgim vardı ve okul sınavlarında vesaire çabalamadan başarıya ulaşıyordum. Biraz bakındım ancak kelime eksiğimin fazla olduğunu fark ettim. Bu arayı 2 ayda kapatabileceğimi düşünüyorum. Biraz da TYT'min üstüne koyarsam sorun yaşama olasılığım oldukça düşük. İlk olarak geçen birkaç yılın sınavını çözerek durumumun ne kadar kötü olduğuna bakacağım. Her türlü öneriye açığım İngilizce kaynak vs. bilgim yok. Yardımınıza ihtiyacım var sayın @LAPSEKİLLİ BIG SMOKE, şimdiden teşekkürler.

Burada bazıları gelip "evet yaparsın, çalışırsan olur" tadında şeyler yazar fakat ben gerçeklerden yanayım. Üzgünüm, sadece "ingilizcem aram iyidir"le olacak bir iş olsaydı, biz öğrencileri harıl harıl hazırlıyor olmazdık. Bu sene başlar ve çok düzenli ve verimli çalışırsanız bir ihtimal.

Kaynak olarak İrem yayıncılık, Dilko, Modadil gibi yayıncıların kaynaklarına bakabilirsiniz. Hem kelime hem konu anlatımı içeren setler var. Biraz pahalı gibi gelecektir ama onlar tüm paket. Ve size de uygun olan bu.

@fullmetal, ortalama bir İngilizce yapıp TYT'yi çok iyi yaparsa istediği mümkün aslında. YDT'de en büyük eleyici TYT oluyor. Bu süreçte Reading de yapabilirsiniz. Reading yaparak hem kelime hem gramer hem de birçok şeyi birlikte çalışmış olur, sınavın temeli olan okuduğunu anlama işini bu şekilde kapatabilirsiniz.

Tabii ki, özellikle çok iyi TYT Mat (30-35 net) yapanların 40 civarı YDT netiyle çok iyi puanlar alabildikleri bilinen bir şey (ki haksızlık) ama şu kısa sürede, sadece ilgili olmakla çok zor. Sınavın, sadece ilgili olmaktan daha fazlasını, iyi bir okuduğunu anlama becerisi gerektirdiği yadsınamaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı