Yedek disk olarak SATA SSD kullanmak

DjPlak

Kilopat
Daha fazla  
An itibari ile 4 sene önce aldığım WD 1TB HDD bozuldu. içinden dosyalarımı kurtarmaya çalışıyorum.

PC 20 saattir açık ve HDD çok yavaş hızlara düştüğü için (150kb/s - 350kb/s yani 1MB/s bile olmuyor. 150GB'lik dosyanın yaklaşık %40'sini kurtarabildim. Roadkil's Unstoppable copier programı ile.
Şu an halen daha devam etmekte:

Zr5HnH.png

Tek parça halinde değil de parça parça aktarım yapıyorum, sanki daha hızlı oluyor gibime geldi:

SAA0Xf.png

Yani acı çekiyorum şu an dosyalarım silinmesinden korkmak bir yan, saatlerdir çözüm araştırıyorum, deniyorum.

Böyle bir şey bir daha yaşamamak için 1TB SATA SSD almayı düşünüyorum. İleriye de yatırım olabilir. 1 sene sonra alacağım yeni bilgisayarımın yedek diski olur. 500GB M.2 NVMe SSD Windows yüklü olacak, 1TB SATA SSD depolama için ve bu güveni de bozulan HDD ile aynı zamanda aldığım sağlam olan Samsung 750 Evo 120GB SATA SSD'den alıyorum. Samsung'un kendi programından 3 farklı test yaptım, değerler iyi mi bilmiyorum 4s ene geçti ama bana hissiyatı gayet hızlı olduğu düşünüyorum.

kfDeop.png

Ama sorun tabii ki maddiyat ve mantıklılığı;
1TB 7200RPM HDD 330-360TL 960GB-1TB SATA SSD 750-800TL 2 katından fazla (2.elde SSD'ye 100TL düşüyor harddiskte 150TL falan)
Şunu da söyleyeyim bozulan harddisk 4senelik ve WD marka iken kasayı aldığım 6-7 senelik Seagate 1TB 7200RPM HDD halen daha çalışmakta.

Şu an çektiğim sıkıntıyı da düşünerek:
700-800TL vererek veri kaybolma bozulma gibi sorunların olma ihtimalini neredeyse yok ederek (öyle duydum daha sorunsuzlarmış) gelecek için de performanslı bir yedek disk mi mi yapmak mı? Gerekirse USB gibi de aparatıyla kullanabilirsin taşınabilir olabilecek. -SanDisk -Seagate gibi markalar.

Ya da gerek yok, şu an kasanda halen daha bozulmamış sağlamlığını kanıtlamış olan Seagate marka bir 1TB HDD 350TL'ye al geç.

Dosya Ekleri

• mJIVET.png
    mJIVET.png
    44,1 KB · Görüntüleme: 28
Maddi ve manevi değeri olan verileri aktif kullandığımız depolama birimlerinde saklamak birçok risk oluşturuyor. Bunlardan birisi de verilerin kaybolma ihtimali. Bunun önüne geçmek için verileri harici disklerde depolamak en mantıklısı oluyor. Özellikle iki ayrı depolama biriminde yedekleme yapmak veri kayıplarını neredeyse sıfıra indiriyor. Ben önemli verilerimi harici hdd ve usb bellekte saklıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı