Yeni satın alınan Ryzen 5 7600 - RX 7800 XT sistem donuyor

YusufArslan

Kilopat
Selamlar,

Geçtiğimiz hafta boş zamanlarımda oyun oynamak için bir bilgisayar satın aldım. Sistem geldi ve Windows kurulumu, BIOS Update, Windows güncellemeleri, Radeon Software kurulumu gibi işlemleri tamamladım. GTA 5 dışında neredeyse bir şey indirmemiş olmama rağmen bilgisayar çok fazla donuyor ve kasıyor, bir anormallik var. Görev Yöneticisi'ni açıyorum program yanıt vermiyor. Bu neden olabilir? Eksik driver mı kaldı? Ne yapabilirim bununla ilgili?

Sistem: https://www.incehesap.com/thunder-s...hsu=903178,482565,2638,995661,1011060,1103043

Yardımlarınız için teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgsayar GTA 5 oynarken mi donuyor yoksa normal windows gezinirken mi donuyor.
Dün biraz daha test ettikten sonra şunu fark ettim: RivaTuner'ı açınca GTA 5 donuyor ve Windows bile çalışmıyor (örn. Görev Yöneticisi) ama bu programı açmayınca sorun yok. Bugün MSI Afterburner ve RivaTuner'ı sildim ve CS2'yi açmaya çalıştım ama CS2 açılış ekranında Valve logosu geldikten sonra donuyor siyah ekranda kalıyor.

Edit: Dün RivaTuner'ı çalıştırmadan GTA 5 açınca donma ve kasma sorunu olmuyordu ama FPS'i vs. göremediğim için ne kadar yüksek performanslı çalıştığını da bilemiyorum.

Dün biraz daha test ettikten sonra şunu fark ettim: RivaTuner'ı açınca GTA 5 donuyor ve Windows bile çalışmıyor (örn. Görev Yöneticisi) ama bu programı açmayınca sorun yok. Bugün MSI Afterburner ve RivaTuner'ı sildim ve CS2'yi açmaya çalıştım ama CS2 açılış ekranında Valve logosu geldikten sonra donuyor siyah ekranda kalıyor.

Edit: Dün RivaTuner'ı çalıştırmadan GTA 5 açınca donma ve kasma sorunu olmuyordu ama FPS'i vs. göremediğim için ne kadar yüksek performanslı çalıştığını da bilemiyorum.
Hocam başka FPS gösteren programları dene GTA 5'i öyle çalıştır. Sonra CS2'yi dene.

Hocam başka FPS gösteren programları dene GTA 5'i öyle çalıştır. Sonra CS2'yi dene.
Bilgisayara yeniden Windows 11 Home yükledim ve satın aldığım OEM key ile etkinleştirdim. Şu anda bilgisayarın genel performansı öncekine göre daha iyi gibi görünüyor. CS 2'nin açılıştaki siyah ekran sorununu başlatma seçeneklerine "-w 1920 -h 1080" parametrelerini ekleyerek çözdüm. Oyun açıldı ancak ayarlardan görüntü modunu "Tam ekran" yapınca oyun dondu. Windows çalışıyordu ama Görev Yöneticisi yanıt vermedi. Bu noktada dikkatimi çeken bir diğer konu ise şu oldu: Radeon Software üzerinden kontrol ettiğimde harici ekran kartının değil işlemcinin ekran kartının kullanıldığını gördüm. Bu durum da soruna neden oluyor olabilir diye düşünüyorum.

Ayarlar > Sistem > Ekran > Grafikler kısmından CS2'yi ekledim ve harici ekran kartımı seçtim. Bilgisayarı restart edip CS2'yi açtığımda Valve logosu geldi ve akabinde turuncu ekranda dondu kaldı. Radeon Software üzerinden kontrol ettiğimde yine işlemcinin GPU'sunun kullanıldığını gördüm.

Not: Moderatör konu başlığına yanlış yazmış, işlemcim Ryzen 5 7600.

Yeni konular

Geri
Yukarı