Yeni SSD montajı ve yapılması gerekenler

DeepPacific

Decapat
Öncelikle herkese iyi Sosyal'ler dilerim.

Bugün itibariyle yeni bir 480 GB'lık SSD satın aldım. Sistemim halihazırda sahibi olduğum 120 GB'lık SSD'ye kurulu vaziyette. Yeni diski sadece depolama için kullanacağım. Size sorularım;
  1. Yeni aldığım diski direk porta takıp, PC'yi açmam yeterli mi?
  2. Eğer yeterli değilse; ne gibi işlemler yapmam gerekiyor? BIOS vs. gibi yerlerden herhangi bir ayar yapmam gerekir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle herkese iyi Sosyal'ler dilerim.

Bugün itibariyle yeni bir 480 GB'lık SSD satın aldım. Sistemim halihazırda sahibi olduğum 120 GB'lık SSD'ye kurulu vaziyette. Yeni diski sadece depolama için kullanacağım. Size sorularım;
  1. Yeni aldığım diski direk porta takıp, PC'yi açmam yeterli mi?
  2. Eğer yeterli değilse; ne gibi işlemler yapmam gerekiyor? BIOS vs. gibi yerlerden herhangi bir ayar yapmam gerekir mi?
Hocam depolama için ekstra bişey gerekmiyor diye biliyorum. Sadece BIOS'ta AHCI modu açık deilse onu açmanız yeterli olur. Ayrıca Sata 3 Kablosu kullanırsanız daha iyi sonuç vereceğini düşünüyorum.

BIOS'ta bir ayar yapmanıza gerek kalmadan direkt bağlantılarını yapıp (güç ve SATA), kullanabilirsiniz.

sata-ssd-connections-jpg.384818

Görüntüde gözüken kablolardan kırmızı olanın (SATA kablosu) bir ucunu anakarta diğer ucunu da SSD'ye takacaksınız. Diğer kablo da, güç kaynağınızdan gelen kablo. Eğer SATA kablonuz yoksa ekstra olarak 1 adet daha SATA kablosuna ihtiyacınız var.
Eğer sistem görmezse disk yönetiminde ayarlamanız lazım, nasıl yapıldığına bakabilirsiniz. Sıfır SSD'lerde bazen görmeyebiliyor.

Arkadaşlar yeni SSD'nin montajını gerçekleştirdim fakat aklıma takılan bir konu var; "Yeni Basit Birim Oluştur" işlemini yaparkenki ayarları varsayılan olarak bırakayım mı yoksa değiştirmem gereken kısımlar var mı ?
Şimdi bir de CrystalDiskMark testi yaptım. Sizce sonucum sizce normal mi ?
Crucial bx500.png

EDİT: Arkadaşlar, AHCI modunu açtım ve ardından Crucial Storage Executive programını yükleyip, Momentum Cache işlemini gerçekleştirdim. Bu işlemlerin sonucunda aşağıdaki test sonucunu aldım;
Crucial bx500_2.png

Bu sonuç mümkün mü ? Ben gözlerime inanamadım. C sürücüm olan eski SSD'min hız testlerinde de beklemediğim hız artışı gerçekleşmiş. Bu test sonuçları ne kadar gerçekçi acaba ? Hala inanabilmiş değilim.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı