Yeni taktığım RAM yüzünden her şey hata vermeye başladı

fedheden

Kilopat
Öncelikle herkese merhaba. Dün evde bir RAM buldum. Şu anda kullandığım RAM'in birebir aynısı. Zamanında almıştım ancak takmamıştım ve unutmuştum evde. Uzun zamandır belleğimi yükseltmeyi düşünüyordum ancak maddi sıkıntılardan dolayı yükseltemiyordum. Yeni belleği bulmanın heyecanıyla hızla kasaya taktım tabii. Takmaz olaydım keşke. Bayağı bir araştırdım her yerde, bir çözüm bulamayınca son çare buraya konu açtım.

Öncelikle mavi ekran hatası başladı. Ne zaman geleceği hiç belli olmuyor. Bazen Windows başlatılıyor ekranına daha varmadan çat diye geliyor, bazen bilgisayar açıldıktan 2 dakika sonra, bazen 30dk sonra bazen de saatler sonra. Tamamen random bir şekilde alıyorum bu hatayı. Ve bilgisayarı daha yük altında teste sokamadım bile. Yük altında bile değilken fütürsuzca vuruyor suratıma mavi ekranı.

Bilgisayarda hiç görmediğim errorlar belirmeye başladı. Chrome'da ilk defa hay aksi! Hatası aldım, Steam ilk defa çöktü error vererek. GPU Tweak II ilk defa çalışmayı durdurdu hatası verdi. Ve daha aklıma gelmeyen birçok error almaya başladım. Sanki çorap söküğü gibi hepsi RAM'ı taktıktan sonra başladı.

Belleklerin stres testi şu şekilde, 6 saniye dayanabildi sadece şaka gibi.

EYF6xc.png

Tüm Driver'larım güncel. BIOS'umu da güncelledim.

Sistem özelliklerim;
Windows 7 Ultimate 32 Bit işletim sistemi (basic kullanıyordum dün yükselttim bu hataları almaya başlayınca)
ASUS P5G41T-MLX motherboard.
Intel E7500 2.93GHz işlemci.
2X 2 GB DDR3 Kingston RAM (önceden 1X kullanıyordum şu an 2x)
ASUS R7240 2 GB grafik işlemcisi.

Önerilerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum. 2 GB RAM'lı bilgisayarla oyun oynamaya sadece çalışabilmekten oldukça bıkmış durumdayım. Umarım halledebiliriz de az da olsa rahatça oyun oynayabilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorunun arızalı RAM'den kaynaklandığı bariz belli. Ama biz yine de kesin emin olmak için, belleklerimizi test edelim. Modül modül test edersek (yani sisteme takılı tek modül bırakıp, testi başlatırsak) daha verimli sonuç alabiliriz.

Rehber olarak ise şurada konusu ve ilgili videoları mevcut:

Sorunun arızalı RAM'den kaynaklandığı bariz belli. Ama biz yine de kesin emin olmak için, belleklerimizi test edelim. Modül modül test edersek (yani sisteme takılı tek modül bırakıp, testi başlatırsak) daha verimli sonuç alabiliriz.

Rehber olarak ise şurada konusu ve ilgili videoları mevcut:

Sorun RAM'dan kaynaklı ona eminim. Çünkü önceden 2GB ram kullanıyordum hiçbir hata hiçbir mavi ekran almadım yıllarca. Ta ki dün gece unutulmuş bir kutunun içinde bulduğum 2GB'lık RAM'ı takıncaya kadar. Her ihtimale karşı 2 RAM'ide çıkardım 2-3 saat falan önce, iyice sildim, temizledim, anakartın RAM takılan bölmesine hava tuttum, tozlarını aldım vs ancak bana mısın demedi. Ama yinede şükür ediyorum 1 saattir mavi ekran hatası almadım. Hafif yük bindirdim bir oyunla ufak FPS Drop'lar dışında pek bir sıkıntı olmadı. Şuan bunu yazarken bile korkuyorum mavi ekran geldi gelicek diye :D
P5G41T-M LX Memory / Device Support | Motherboards | ASUS Global bu linkten uyumlu ram bakabilirsiniz. Marka aynı olsa da ramler bu linkte olanlar harici ise sorun çıkartabilir.
RAM'lar kesinlikle uyumlu. Dediğim gibi 2x 2GB Kingston DDR3 Ram almıştım PC'yi ilk aldığımda. Hangi kafadaysam sadece birini takıp diğerini kaldırmıştım. (Bir insan neden böyle birşey yapar bende bilmiyorum :D ) Herhangibir sıkıntı yaşamadım takılı olan RAM'le. Ancak taktığım diğer RAM baya üzüyor şuan.
Az önce yeni taktığım RAM'leri windows üzerinden test ettim ve daha test bitmeden donanımsal bir sorun olduğunu doğruladı. Çektiğim fotoğraf şu şekilde;

Dosya Ekleri

• 20200416_172645.jpg
    20200416_172645.jpg
    1.012,3 KB · Görüntüleme: 44
Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı