Yeni toplama sistemdeki SSD'yi yormamak için HDD kullanma

bogokt

Centipat
Merhaba, herkese iyi forumlar,

özet olarak: yazım çok uzun olduğu için özeti başa aldım. Sahip olduğum çok eski HDD'yi SSD'yi çok fazla yıpratmamak amacıyla küçük belgeleri, yaptığım küçük indirmeleri ve aşırı eski oyunları saklamak ve en önemlisi sanal belleği SSD yerine HDD'ye vermek için kullanabilir miyim? Sanal belleğin SSD yerine HDD'ye verilmesinin daha iyi olacağını duymuştum.

Bu çarşamba arkadaşlarıma danışarak (çok bir donanım bilgim yok) oyun için yeni bir masaüstü bilgisayar topladım ancak daha önce masaüstü kullanmadığım için monitör masrafı ile birlikte bilgisayarıma yeterli seviyede SSD alamadım, sahip olduğum SSD ve anakartımın bağlantıları bunlar.

Sistemimin diğer özellikleri vermeye gerek görmedim bilgilendirme amaçlı sizlere ağırlıklı olarak oyun oynadığımı ve üniversite eğitiminde AutoCAD (bilgisayar destekli çizim) ve temel C# dersleri aldığımı söylemek istiyorum.

Aslında başlık kısa olsun diye derdimi tam olarak belirtemedim. Benim 15 senelik kenarda duran kırık bir dizüstü bilgisayarım vardı ve içindeki HDD hala duruyor. Ben bu HDD'yi sistemime takabilir miyim? Takmak istememin sebebi de şu: Sahip olduğum SSD ne kadar kaliteli bilmiyorum ve SSD'lerin belirli bir TBW değerleri olduğunu okumuştum. Acaba eski HDD'mi SSD'nin yanında ek olarak kullanabilir dizüstü HDD'si masaüstüne uyar mı? SSD SATA III ve HDD SATA I destekli (dediğim gibi aşırı eski) performans kaybı olur mu? HDD'yi sadece oyunlar için sanal bellek vermeye ve okulda dersini aldığım küçük dokümanları ve internetten indirdiğim küçük boyuttaki belgeleri, eski oyunları (özellikle oyunları seri olarak oynamaya bayılırım bitirmiş olsam bile bulundururum, örneğin Hitman ilk oyunu) oraya indirmek için kullanacağım. (Amaç SSD'ye çok fazla yazım yapmamak, SSD'mi Windows 10, gerekli belgeler ve yeni nesil oyunlar için kullanacağım.)

Son düzenleme:
HDD'yi depolama olarak kullanabilirsin.
Hocam performans kaybı olur mu sistemde, ayrıca sanal belleğe gerek olacağını düşünüyor musunuz? Ekran kartı 6gb, 16gb ddr4 3000mhz ram var. Yine de kafan rahat olsun ver diyor musunuz? Alan sıkıntım yok şimdilik. Ayrıca bu eski taşınabilir disk var, HDD yerine bunu kullanmamı tavsiye eder misiniz.

SSD'ler yorulmasın diye HDD'leri piyasadan kaldırmıyorlar 😅 SSD'nin hızından teknolojisinden yararlanmak caizdir bence sonuna kadar kullan.
Aslında haklısınız 😂 Sorumun amacı SSD'nin yorulması değil de performansı ve ömrü uzun olsun, benim hatam konu başlığı yanlış.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı