#YenilikteBenDeVarım | TOGG

Önce katma değer sağlayacak ara malları gibi şeyleri ürettikten sonra hacimli üretim yapmak daha mantıklı. Sonuçta arabayı da ihraç edersin oradan da gelir elde edersin ama bu herkese hitap etmeyebilir.

Herkese hitap etmese bile destek olmamız bir gerekliliktir.

Olalım tabi ki ancak peşin bir hüküm vermekte istemiyorum. Üretildikten sonra bakalım fiyatı nedir, aynı segment araçlarla arasında fiyat farkı var mı, varsa ne kadar, algısı vergisi ne olacak, biz yerli denen bir otomobile ne kadara sahip olacağız.

Türkiye kendi kendine yetebilme kapasitesine sahip bir ülke ve aslında çoğu şeyi kendimiz de üretebiliriz fakat en ufak şeyleri bile dışarıdan alıyoruz artık. Nerede yerli malı?
Bu konuda size hak veriyorum. Ancak araba da üretilmelidir ve bu işlerin artık öncesi sonrası kalmadı. Ne kadar çabuk o kadar iyi. Bu proje gerçek olursa elektrikli araba için kurulan bir şirket olarak TOGG tarihe geçecek. Apple ve iPhone gibi düşünebilirsin bunu. İlk akıllı telefonu yapanlar (Samsung Apple vs.) sonradan yapanlara kıyasla hep 1 adım öndedir. Örneğin Samsung akıllı telefon konusunda özellikle giriş seviyesinde Xiaomiden geridedir fakat Samsung da en az Xiaomi kadar ürün satar. Bu yüzden bırakın elektrikli araba üretelim ki Samsung gibi olalım. Ne yaparsak yapalım üzerinde Samsung yazıyor diye alsınlar.
Olalım tabi ki ancak peşin bir hüküm vermekte istemiyorum.
Ben de peşin hüküm verenlere sinir oluyorum zaten. Üretelim ve satalım ekonomi düzelmezse sitem edersiniz. Daha üretmeden kötü diyenlere akıl sır erdiremiyorum.

Son düzenleme:
Fiyatının ve bizim satın alıp alamayacağımızın bir önemi yok. Yurt dışında bir katma değer oluşturup marka değeri oluşursa biz satın alamasak bile bizim devletimizin kasasına vergiyle girecek parayla bizde zenginleşmiş oluyoruz.

Ne demek fiyatının ve alıp alamayacağımızın bir önemi yok? O zaman yerli ibaresinin ne anlamı kaldı ki. Sen yurt dışında rekabet etmek istiyorsan fiyatının bal gibi de önemi var. Diyelim yurt içi değil de yurt dışını hedefliyorsun, o zaman fiyatını da ona göre hedefleyeceksin yoksa gidip adam BMW, Mercedes vs varken neden senin aracını alsın.

Haklısınız ama ürettiğimiz araba elektrikli bir araba. Yani normal bir arabadan pahalı olması değiştiremeyeceğimiz bir gerçek. Ayrıca bu arabanın yarıştığı markalar Mercedes veya BMW değil Tesladır. Diyelim ki BMW ile yarışsın BMW'nin i3 elektrikli arabası 44.900 $ fiyatla satışa başlamış. Eğer 35.000-40.000 $ gibi bir fiyata o elektrikli arabayı yurt dışında satabilirsek çok güzel olur.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…