Yerel disk D %100 kullanım sorunu

Nejat İşler

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar Monster Tulpar T7 v19.3'e sahibim. Fakat cihazı aldıktan sonra bir sorun oldu. Yerel disk D %100 kullanımı sorunu oyunlarda orada yüklü fakat oyunlar da da FPS düşmesi sorunum var. Ben bundan dolayı olduğunu düşünüyorum. Sistemimde SSD var. HD tunner la taradım. Hiç bir sorun çıkmadı. Bilgisayarda ısınma sorunu da yok. Lütfen yardımcı olur musunuz? HDD'nin markası (ST1000LM049-2GH172)

Sistemim: GTX1660 Ti Intel Graphics 630.
16 GB RAM.
256 GB SSD 1TB HDD.
Intel i7 9750H 2.60 GHz.

Oyunlar açıkken mi %100 oluyor? Eğer değilse görev yöneticisinden RAM kısmına bak %100 kullanan hangi programsa ona göre bir şey söyleriz.
Genellikle oyunlar açıkken oluyor masaüstündeykende oluyor.
HDD dolu mu yoksa boş ama dolu gibi mi gözüküyor?
1584533530683.png

Hardiski çıkarıp iyice bir temizlemenizi ve mümkünse format atmanız öneririm
Hardiski çıkarıp iyice bir temizlemenizi ve mümkünse format atmanız öneririm
Bilgisayara format attım. Donanımsal olduğunu düşünmüyorum. Yazılımsal bence. Yazılımsal olarak bildiğin bir çözüm varsa paylaşabilirmisin ?

Genellikle oyunlar açıkken oluyor masaüstündeykende oluyor.

Eki Görüntüle 516260

Bilgisayara format attım. Donanımsal olduğunu düşünmüyorum. Yazılımsal bence. Yazılımsal olarak bildiğin bir çözüm varsa paylaşabilirmisin ?
format atınca sorun düzeldi mi? format atarken d diskini sıfırladın mı

Tulpar T7 V20.2 kullanıyorum, 256 GB SSD (C), 1 TB (HDD) var. W10 sürüm 1909 yüklü ve tüm driverlar kurulmuş durumda. Zaman zaman nasıl tetiklendiğini anlamadığım %100 disk kullanımı D diskinde oluyordu. İnternette W10 %100 disk kullanımı ile ilgili tüm çözümleri denememe rağmen sorun çözülmedi (Superfetch, Windows Search, Defender, disk tarama). Disk tarama yaptığımda uzun kısa testler dahil, hep sağlıklı çıktı. Bu nedenle sorunun yazılımsal olduğuna ikna oldum. Araştırırken youtube üzerinde yeni bir video buldum. Videoya göre sorunun kaynağı Monster Kontrol Merkezi, videoyu hazırlayan arkadaşın dediğine göre bu yazılım sürekli harddisk sıcaklıklarını okumaya çalışıyor, bu da System prosesinin kitlenmesine neden oluyor. Videoda gösterildiği gibi GCUBridge servisini devre dışı bıraktım. Sorun çözüldü, bilgisayar farkedilir derecede hızlandı.

Daha sonra Monster Kontrol Merkezine ihtiyaç duymadığımı farkettim. Klavye rengini son kez ayarladım ve yazılımı kaldırdım, şuanda klavye ışıkları çalışıyor. PC varsayılan olarak oyun modunda açılıyor, mod değiştirme tuşu hala çalışıyor gürünüyor (basınca üzerindeki ışık değişiyor, bir işe yaradığını sanmıyorum). PC ofis modunda bile olsa performans gerektiren bir yazılım çalıştırıldığında otomatik fanlar devreye giriyor. Pubg, Matlab gibi yazılımları çalıştırdığmda fanlar sorunsuz çalıştı. Şuanda bu şekilde kullanıyorum.

Videonun linki burada, yorum kısmında bu konuyu konuştuk.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Tulpar T7 V20.2 kullanıyorum, 256 GB SSD (C), 1 TB (HDD) var. W10 sürüm 1909 yüklü ve tüm driverlar kurulmuş durumda. Zaman zaman nasıl tetiklendiğini anlamadığım %100 disk kullanımı D diskinde oluyordu. İnternette W10 %100 disk kullanımı ile ilgili tüm çözümleri denememe rağmen sorun çözülmedi (Superfetch, Windows Search, Defender, disk tarama). Disk tarama yaptığımda uzun kısa testler dahil, hep sağlıklı çıktı. Bu nedenle sorunun yazılımsal olduğuna ikna oldum. Araştırırken youtube üzerinde yeni bir video buldum. Videoya göre sorunun kaynağı Monster Kontrol Merkezi, videoyu hazırlayan arkadaşın dediğine göre bu yazılım sürekli harddisk sıcaklıklarını okumaya çalışıyor, bu da System prosesinin kitlenmesine neden oluyor. Videoda gösterildiği gibi GCUBridge servisini devre dışı bıraktım. Sorun çözüldü, bilgisayar farkedilir derecede hızlandı.

Daha sonra Monster Kontrol Merkezine ihtiyaç duymadığımı farkettim. Klavye rengini son kez ayarladım ve yazılımı kaldırdım, şuanda klavye ışıkları çalışıyor. PC varsayılan olarak oyun modunda açılıyor, mod değiştirme tuşu hala çalışıyor gürünüyor (basınca üzerindeki ışık değişiyor, bir işe yaradığını sanmıyorum). PC ofis modunda bile olsa performans gerektiren bir yazılım çalıştırıldığında otomatik fanlar devreye giriyor. Pubg, Matlab gibi yazılımları çalıştırdığmda fanlar sorunsuz çalıştı. Şuanda bu şekilde kullanıyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
tamamdır teşekkürler

turbo fanı kullanamıyorsun değil mi silince ?

Son düzenleme:
Merhaba, şu anda bir fan hız kontrolü yapmıyorum. Oyun açıldığından otomatik devreye giriyor. Günlük kullanımda fan min seviyede kalıyor ofis modu gibi, özel bir şey yapmadım. Fakat içim rahat etsin dersen fan hızını kontrol edebileceğin uygulamar var. Oyun açmadan önce oradan maksimum hıza alıp girebilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı