Yetersiz ehliyetle araç kullanmak

Nomi

Decapat
Daha fazla  
A1 sınıf ehliyet sahibiyim. Şu anda yeni motor almak mantıklı gelmiyor fiyatlardan ötürü (125CC). Halihazırda düzgün çalışan bir 600CC Sport touring motosikletimiz var.
Polis çevirmesinin nadir olduğu bir yerde yaşıyorum zaten motor kullanma amacım okula dershaneye gitmek. Tecrübem profesyonel bisiklet ve 1000km kadar enduro tecrübem var zaten motoru daha önce kullandım gaz hakimiyetim iradem kuvvetli. Sizce şehir içi okula dershaneye gitmek için beni zorlar mı (trafik sakince tarafta)? En önemlisi 600CC ile çevirmeye girersem ne olur? Not: Bisiklette bile Full ekipman çıkarım ekipman konusunda eksiğim olmaz.

Eğer bu tarz güçlü bir makineye hakim olabileceğinizi düşünüyorsanız gelelim işin resmi kısmına, eğer çevirmeye girdiğinizde memur sizin yetersiz ehliyet ile kullanım yaptığınızı farkederse güzel bir ceza yazar üstüne ruhsat sahibine ceza yazar bu hariç çevirmeye girmeden kullanırsanız bir ceza yemezsiniz ama olurda kaza yaparsanız ki böyle şeyler ani olur hesaplayamazsınız, tutanak tutarken ehliyet yetersizliği fark edilebilir buda sizi kanunen ehliyetsiz olarak görmelerine sebebiyet verebilir. Birkaç yerde benzer bir olay okumuştum.

Kötü şeyler olur. :D Ekipman konusuna değinmem gerekirse bu zaten herkesin yapmasının gerektiği klasik bir eylem. Çevirme gördüğün yerde kaçman gerekir ara sokağa girmen gerekir. Polisler gayet bilgili bu konuda altındaki motorun ne olduğunu direkt anlarlar zaten. Kullanmanı pek önermem ama bu konuda daha bilgili arkadaşlar vardır. Belki bir kez sana acırlar ama 2. gidişinde kötü olabilir ülkemizin polisi iyi insanlar ama ne kadar iyi olsalar da gıcıkları da bulunmakta.

Ehliyetinizin kapsamadığı bir aracı kullanmış olursunuz. Herhangi bir kontrolde ortaya çıktığında ceza yememeniz kaçınılmaz. Ayrıca bisikleti motosikleti kullanmada tecrübe olarak saymamalısınız. Kullandığınız enduro kaç CC bir motosikletti? Daha önce 600 CC kullanmış olmanız trafik içerisinde de kontol edebilirsiniz anlamına gelmiyor. Yeterli trafik tecrübesi edinmeden yüksek hacimli motosiklete geçerek kendinizi riske atabilirsiniz. Yüksek CC hatayı tolere etmez.

Ehliyetinizin kapsamadığı bir aracı kullanmış olursunuz. Herhangi bir kontrolde ortaya çıktığında ceza yememeniz kaçınılmaz. Ayrıca bisikleti motosikleti kullanmada tecrübe olarak saymamalısınız. Kullandığınız enduro kaç CC bir motosikletti? Daha önce 600 CC kullanmış olmanız trafik içerisinde de kontol edebilirsiniz anlamına gelmiyor. Yeterli trafik tecrübesi edinmeden yüksek hacimli motosiklete geçerek kendinizi riske atabilirsiniz. Yüksek CC hatayı tolere etmez.

250CC ve 350 exc, 350 exc gaz tepkisi sert olan bi motor ve sıkıntı yaşamadım ikisinde de. Trafik tecrübem yok denecek kadar az ama burada trafik yok.

600cc motorla başa çıkmak bir yana, çevirmeye girersen ehliyetin yanabilir veya para cezası alırsın olur biter. Fakat kazaya karışırsan veya birinin ölümüne sebep olursan ehliyetinde olmadığı için cezan çok ağırlaşır.

Yeni konular

Geri
Yukarı