Yıl Sonu Ortalaması Önemi

Herofire

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba,.
Ben ISDFL'de 9.sınıf öğrencisiyim. Yıl sonu ortalamaları üniversiteyi ne kadar etkiler?
Kimya dersinden nefret ediyorum ve 4 düşme ihtimali yüksek.
Moralimi çok bozuyor yoksa düşündüğüm kadar önemli değil midir?

Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
4 sene sonunda toplam ortalaman ile 0.6'yı çarparsan alacağın OBS'yi bulursun. Mesela 90 ise ortalaman üniversite sınavında 90x0.6'dan ekstra 54 puan alırsın. Zaten en fazla 60 puan alınabiliyor. Bu arada okul birincisi olursan ortalamanın kaç olduğu fark etmeksizin 60 puan alıyorsun. Kısacası yıl sonu ortalamasının önemi bu. Ama kimyadan 4 almak canını sıkmaya değmez.

O 4 düşürmeden canınız sıkılması garip. Çünkü lise kolay bir yer değil. Bir dersi 70-85 arası getirmek gerçekten iyi. Bence 70-85 arası getirdiğiniz de hiçbir sıkıntı olmayacaktır. Tabiki daha yükseği daha iyidir. Ama kafanıza takacak kadar da büyük boylu değil. :)

Şimdi lise benim zamanda 4 seneydi hala 4 seneyse 8 dönem her dönem ortalama 10 ders olsa lisede 80 ders vereceksin. 1 dersin etkisi 1\80. Ve bu dersin 5'li yada 100'lü puanlamayla hesaplandığını düşünürsek 5 li sistemde 5 yerine 4 almak diploma notun 1\400' ü eder. 100'lük sistemde ise 100 yerine 99 almak diploma notunun 1\8000'i eder. Hesap ortada yani sadece 1 dersin böyle olacaksa Orhan baba ne demiş "Hatasız kul olmaz" :D :D

Şimdi lise benim zamanda 4 seneydi hala 4 seneyse 8 dönem her dönem ortalama 10 ders olsa lisede 80 ders vereceksin. 1 dersin etkisi 1\80. Ve bu dersin 5'li yada 100'lü puanlamayla hesaplandığını düşünürsek 5 li sistemde 5 yerine 4 almak diploma notun 1\400' ü eder. 100'lük sistemde ise 100 yerine 99 almak diploma notunun 1\8000'i eder. Hesap ortada yani sadece 1 dersin böyle olacaksa Orhan baba ne demiş "Hatasız kul olmaz" :D:D
Güzel mantıkmış ama her dersin katsayısı bir değil tabi :D

Takma kafana bende lise ikiyim. Önemli olan sınav, ortalamanın artısı var tabii ama karalar bağlamaya değmez çok rahatsız ediyorsa çalış ama ben lisenin ilk 2 senesi saldım 11’de başlıcam sıkı tempoya.

Ortaokul ortalamaları
93-99 arası
Lise
84
82

Eğer malum forumlara girip de "OBP" yazarsanız ne denli etkili olduğunu kendiniz görürsünüz. Şöyle bir örnek vereyim: 85 ortalamalı bir kişi, ilk on bin içinde tepetaklak olur. Yeni sınav sistemi henüz taze olduğu için kesin bir şey söylemek doğru olmaz ama OBP'nin çok daha önem kazanacağı aşikâr.
Bu arada, dokuzuncu sınıfta kimyadan nefret ediyorsanız son iki yıl kan davalı olursunuz; haberiniz olsun.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı