YKS için nasıl günde 8 saat çalışabilirim?

Merhabalar, Sayısal için YKS sınavına hazırlanıyorum ama tembel bir öğrenciyim. Derslerimi lisede hep 70-80 arası notlarla son gün son dakika çalışarak verirdim.

Bu seneki rakiplerimi geçebilmem ve istediğim bölümü kazanmam için matematik, fizik temelimi oturtmam gerekiyor; AYT sorularında çarpanlarına ayırma gibi basit bir şeyleri yapamadığım için soruları yanlış yapıyorum mesela.

Ne önerebilirsiniz benim için? Mezuna kalmak mantıklı mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Şimdiden kafanda mezuna kalacağım dersen pek verimli çalışamazsın. Bu sene halledeceğim diye kafana koy öncelikle.

Çarpanlarına ayırma gibi temel konularda eksiğin varsa TYT'ye en baştan başla. İlk 12 konuyu bitir önce. Fizik için bir temel gerekmiyor. Hatta AYT fiziğe sıfırdan başlanılabilir. TYT matematiği de mutlaka bitir. Fizik-Kimya gibi sayısal derslerde işine yarayacak şeyler de var.

Merhabalar, sayısal için YKS sınavına hazırlanıyorum ama tembel bir öğrenciyim. Derslerimi lisede hep 70-80 arası notlarla son gün son dakika çalışarak verirdim.

Bu seneki rakiplerimi geçebilmem ve istediğim bölümü kazanmam için matematik, fizik temelimi oturtmam gerekiyor; AYT sorularında çarpanlarına ayırma gibi basit bir şeyleri yapamadığım için soruları yanlış yapıyorum mesela.

Ne önerebilirsiniz benim için? Mezuna kalmak mantıklı mıdır?

Çalışmak işin kolay kısmı, masaya oturunca devamı geliyor. Zor olan enerji azalınca ve sıkılmaya başlayınca aldığın verimin düşmemesini sağlamak, bunu da bolca kafein ve su tüketmen lazım, yoksa yorgun kafayla gerçekten hiç bir şey anlamıyorsun.

100 güne yakın günde 10 saat çalışmış biri olarak (düşük bir sıralama yaptım ama) mezunum bu sene. Anlayacağın olay sadece saatte de değil (Son sene sayısala geçtim dilciydim bunu da belirtmek isterim) Her dersten biraz biraz çalışıyordum olay çorba oldu çünkü son sene bölüm değişince heyecanlandım, temelim yoktu. Asıl soruna günde 8 saat nasıl çalışabilirim soruna gelecek olursak bu konuda yeterince tecrübe sahibi olduğumdan kendimde konuşma hakkı buluyorum. Öncelikle kesinlikle ama kesinlikle kaba taslak yıllık plan yapman gerekiyor hangi aylarda neler yapacağın adına bu çok önemli. Ardından haftalık plan yapman gerekiyor. Planlamalar günlük olmaz haftalık uzun vadeli çok saat çalışmada. Sabah köründe 6 da kalkıp da o an karar veremiyorsun. Sabah uyandığın zaman mutlaka ne yapacağını bilmen gerekiyor. Benim 12 saat çalıştığımda oldu ama 10 saat üstü insan işi değil kesinlikle 3 4 saatle başlamanı öneririm bir kaç ay içinde 8 e çıkabilirsin. Mezuna kalmayı da düşünme şu an tabi ki.

Geri
Yukarı