YouTube algoritması nasıl çalışıyor?

Colonel Miller

Hectopat
Yer
Moscow
Daha fazla  
YouTube videoları izlerken yorumlara bakıyorum ve videoyla ilgili bir şey yazıyor. Mesela o şarkının bu halide başka videoda var şeklinde o başka videoyu tam aratırken bir harfini yazdığımda tamamı çıkıyor o yorumu okuduğumu nereden anlıyor?

YouTube videoları izlerken yorumlara bakıyorum ve videoyla ilgili bir şey yazıyor. Mesela o şarkının bu halide başka videoda var şeklinde o başka videoyu tam aratırken bir harfini yazdığımda tamamı çıkıyor o yorumu okuduğumu nereden anlıyor?

YouTube senin farenin nerede gezdiğini, bir yorumun üzerinde kaç saniye durduğunu, ilgi alanlarını, en çok arama yaptığın içerik türüne varasıya kayıt ediyor. Sonra Machine Learning ile bunu işliyor.

O yorumu okuduğunu anlamıyor zaten senin o anda bakmış olduğun video o olduğundan dolayı yeni bir arama yaparken o videonun isminde bulunan herhangi bir harfi kullandığında sana ona göre bir şeyler çıkartıyor.

Tam o videodayken aratınca onunla alakalı içerikler çıkıyor ya da kullanıcıların o videodayken sıklıkla aradığı şeyler çıkıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı