YouTube Görüntü Kalitesi Sesi Etkiler mi?

Siberman

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba.

YouTube'da görüntü kalitesi, ses düzeyini etkiler mi? Kullanıcı bu ses düzeyindeki değişikliği fark eder mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba.

YouTube'da görüntü kalitesi, ses düzeyini etkiler mi? Kullanıcı bu ses düzeyindeki değişikliği fark eder mi?
1080p60 ve 720p60 çözünürlükleri ses *düzeyini* değil ses *kalitesini* etkilediği yönünde birçok söylem var. Ben de daha kaliteli buluyorum 60 fps videoları.

Kesin olarak düşmez, düşebilir de düşmeyebilir de. Bu, videoyu oluşturan kişiye bağlıdır. Bir videoyu 240p çıktı ile alırsınız fakat ses kalitesini MP3 olarak ayarlayabilirsiniz. Bu da güzel olmayan bir görüntü kalitesi fakat güzel bir ses kalitesi demektir. Nitekim bir videoda görüntü ve ses kalitesi birbirlerinden farklı şeylerdir. Farklı ayarlanabilirler. Aynı şekilde 720p'lik bir video oluşturup audio çıktısını AAC olarak alırsanız ses kalitesiz olur.

Mesela aşağıda bir ekran görüntüsü veriyorum. Bir video oluşturdum ve codec'lemeden önce ayarlama kısmına geldim. İsteğime göre görüntü ve ses kalitesini birbirlerinden bağımsız olarak ayarlayabiliyorum.
Youtube.com

Bu da, ses ve görüntü kalitesinin birbirine bağlı olmamasından kaynaklanıyor.

Sonuç olarak, videoyu oluşturan kişi ses kalitesi olarak hangi formatı belirlemişse video daima o kaliteyle oynatılır.

Ancak youtube görüntüyü işlerken her zaman kaliteyi biraz azaltır. Sürekli aynı videoyu indirip geri yüklerseniz ne demek istediğimi daha rahat anlayacaksınız. Mesela ayrı olarak ben 8k 60fps bi video yüklersem (sallıyorum) youtube en fazla 4k60 desteklediğinden o videoyu ona göre biçimlendirecektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı