Yüksek CPU ve GPU Kullanımı

EmreBlast

Centipat
Daha fazla  
Yakın zamanda BIOS güncelleyip format attım. Fortnite ve human fall flat oynarken kasadan gelen sesin değiştiğini ve fanların tam mod da çalıştığını anladım. CPU ve GPU kullanımları kırmızı bir şekilde fazlaydı. Ufak araştırma sonucu v-Sync ayarını açmanın bunu düzelttiğini gördüm ve gerçekten işe yaradı. CPU ve GPU kullanımlarını o kadar fazla yüzde olarak düştü ki, human fall flat gibi ufak bir oyunda %99 GPU kullanımını görmüştüm hemen korkup denedim %20'lere kadar düştü. Olaya inanamadım ve yaptığım BIOS ve formata bağladım sorunu. Ve kasadan gelen o ses de gitti. Daha önceleri böyle bir şey olduğunu anımsamıyorum. Sizlere iki sorum var:
1) Yaptığım format ve BIOS güncellemesi sonrası böyle bir şey olabilir mi? Bilgisayarda herhangi bir sorun mu oluştu?
2) 60Hz monitöre sahibim ve oyunlarda 60'ın altını görmeyen bir sistemim var. Göz göre göre %90'lık kullanımlarla ve gelen sesle oyun oynamak çok saçma. Tüm oyunlarda v-Sync ayarını açsam tek bir eksisi bile olur mu? Örneğin normalde 300'ün altına düşmeyen FPS'le 60'a sabitlesem drop mu girer ve girme olasılığımı artar?

Son düzenleyen: Moderatör:
V-Sync aktifleştirirseniz MSI Afterburner varsa görebilirsiniz GPU Base Clock değerinde çalışır ama kapatırsanız O.C.'li bir şekilde çalışır ekran kartı modelinizi bilmiyorum kendimden söylediğim şey. PUBG'de V-Sync açınca 75 HZ monitörüm 75 FPS'e sabitliyor ve 1500 MHZ'de çalışıyor ekran kartım. Ama V-Sync kapatınca 1860 MHZ'de çalışıyor. Tabi buna oranla voltaj değeri de artıyor ve ısı olarak geri dönüyor. Bios güncellemesiyle alakalı olacağını düşünmüyorum bileşenlerin neler önce onu söylersen daha iyi olur. Birde zaten kartın performanslı çalışması için 90'ları görmesi normal.

Bildiğim kadarıyla GPU bir aksilik yoksa %99 olarak çalışmaya ayarlı genelde zaten. Yani ekran kartının nefesi nereye kadar tetiyorsa okadar FPS alırsın ve V-sync açınca 200 FPS değilde 60 FPS üretecek şekilde çalışır ekran kartı buda %-kullanımını etkiler, MHZ düşer, fazla ısınmadığı için fanlar düşük devirde çalışır. Yanlışım varsa düzeltin.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı