Yürüdüdükten sonra boyun ağrısı oluyor

MrGogglesakay

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
CPU : Ryzen5 5600 (Stock CPU Cooler)
GPU : Gigabyte RX 6700 XT Eagle 12GB
Anakart : Asus PRIME A520M-K
Ram : Kingston Fury Beast 3200mhz 2x16GB
Depolama : Kioxia Exceria G2 1TB.
Depolama2 : Toshiba 3.5" 1 TB 7200rpm
PowerS : Archon 700W.
Meslek
Ziraat Mühendisliği
Omurgamın röntgenini 4 ay önce çektirdim hiçbir sorun hiçbir eğrilik yoktu. Ancak boynum hafif geri doğru eğilmişti o yüzden doktor birkaç hareket önerdi. "bunları yazma nedenim omurga veya omurlikle alakası olabileceği" genel olarak dik durmaya özen gösteriyorum. Kısa süreli yürüyüşlerde sorun yok. 3-4Km'yi aşınca ağrımaya.
Başlıyor. Aşağıdaki görselde ağrıyan bölgeleri işaretledim.

1661327934133.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam uzunsanız ve eğri yürüyorsanız öyle oluyor. Mesela ben 187 boyundayım ve birsüre eğri yürüyordum, boyun açısı omurgaya yük bindirme oranları var aynı fizik gibi yani dik durduğunuzda atıyorum 5kg biniyorsa boynunuz 10 derece eğince bu yük 15kg oluyor gibi düşünün atıyorum. Ve siz uzunsanız bu oran daha da yüklü oluyor. Dik durun her daim geçicektir.

Boyun esneme hareketleri yapın gösterdiğiniz yer Trapez kası. Gün içinde bilgisayar ve telefona çok bakıyor musunuz?
Gün içinde yaklaşık 7-8 saatim bilgisayar başında geçiyor maalesef. Her gün değil ancak 2 günde bir diyebilirim.

Hocam uzunsanız ve eğri yürüyorsanız öyle oluyor. Mesela ben 187 boyundayım ve birsüre eğri yürüyordum, boyun açısı omurgaya yük bindirme oranları var aynı fizik gibi yani dik durduğunuzda atıyorum 5kg biniyorsa boynunuz 10 derece eğince bu yük 15kg oluyor gibi düşünün atıyorum. Ve siz uzunsanız bu oran daha da yüklü oluyor. Dik durun her daim geçicektir.
Hocam 76 kiloyum. Uzun sayılır mı bilmiyorum ama 183 boyundayım.

183 tabii ki uzun hocam. Ortalamadan 12 cm uzunsunuz ve bu hiç az değil.
Dik durmaya özen gösteriyorum hocam dediğim gibi bugün biraz daha az yaşadım ağrıyı. Düzenli olarak yürümüyorum haftada bir gün çıkabiliyorum o yüzden olabilir mi?

Dik durmaya özen gösteriyorum hocam dediğim gibi bugün biraz daha az yaşadım ağrıyı. Düzenli olarak yürümüyorum haftada bir gün çıkabiliyorum o yüzden olabilir mi?

Çok sanmıyorum ama düzenli spor tabii ki kas ve omurgalar için çok önemli. Sürekli sabit durmak kasları sertleştirir. Sabit duruyorsanız en azından her saat başı bir 5 dakika kalkın yürün vs. eğer şu an yapmazsanız ileriki yaşlarda eklem problemi yaşabilirsiniz.

Gün içinde yaklaşık 7-8 saatim bilgisayar başında geçiyor maalesef. Her gün değil ancak 2 günde bir diyebilirim.

Hocam 76 kiloyum. Uzun sayılır mı bilmiyorum ama 183 boyundayım.
Arkadaşımdan biri Fizyoterapist, İzmir de özel kliniği var hatta. 7-8 saat bilgisayar başında durmak zararlı bir şey kesinlikle boyun esneme hareketleri yapmanız lazım hiçbir şey yapmadan bu şekilde devam ederseniz ileride Boyun fıtığı olursunuz.

Yeni konular

Geri
Yukarı