Yüz fotoğrafları için fotoğraf makinesi önerisi

MekoKeko

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Bir projede kullanmak için yüz hatlarını belirgin olarak çekebilecek bir fotoğraf makinesi arıyorum. Makro çekim gibi olmayacak ama yaklaşık 50-100Cm'den yüz fotoğrafları çekilecek. Daha önce fotoğrafçılık ile ilgili bir tecrübem olmadığı için danışmak istedim.

Bütçe olarak 10 bin liralara çıkabilirim fakat 5-6 bin seviyesinde olabiliyorsa daha iyi olur. Dediğim gibi acemi olduğum için profesyonel bir makine aramıyorum.

Araştırma yaparken gözüme "fujifilm X-T200 + 15-45mm lens vlogger kit" çarptı. İçerisinde gerekli ekipmanların olması ve aynasız olması nedeniyle de hoşuma gitti. Bu makine yüz fotoğraflarının çekimi için kullanılabilir mi?

Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
50cm’ye kadar yakınlaşacaksanız bu close-up çekim sayılır dolayısıyla makro ama görece açısı geniş bir lens almanız sağlıklı olur. Benim önerim Olympus OMD E-M5 Mark II ve Olympus 30mm f3.5 Makro lens olur. Açı itibariyle ürün çekimi lensi sayılır, çok dar değil. Ayrıca Olympus EM5 serisi gövdelerdeki Focus Stacking ve Focus Bracketing özelliklerini kullanma imkanınız olacaktır.

Focus Bracketing sizin belirlediğiniz sayıda odak noktası oluşturup lensin her defasında kadrajın farklı birer noktasına odaklanıp her birinin ayrı ayrı fotoğrafını çekmesine deniyor. Odak dilimleme olarak da geçer. Focus Stacking ise bracketing aşamasında çekilen 10 belki 20 farklı odak noktalı fotoğrafı ekstra bir yazılıma gerek duymadan makinanın kendisinin birleştirip size çıktı olarak sunması oluyor. Buna da odak istifleme deniyor. 50cm gibi yakın mesafeli çekimlerde diyaframı ne kadar kısarsanız kısın obje yüzeyinin bir kısmı net iken öteki kısmı bulanık (odak dışı) çıkacak. Bunu engellemenin iki yolu var, ya uzaktan çekeceksiniz (detayları kaybedersiniz) ya da focus stacking kullanacaksınız. Ben ikiciyi öneririm. Bilgi vermesi açısından şu videoyu izleyebilirsiniz:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Olympus EM5 Mark 2 önermemin sebebi videoda bu bir dizi fotoğrafı Photoshop’ta birleştiriyorlar ama o makine kendisi birleştirip size sonucu veriyor. Olympus’un bu özelliğe sahip en ucuz makinesi EM5 Mark II. İkinci elde o makinayı ve 30mm makro lensi toplamda 6000-6500 civarına mal edebilirsiniz. Bir araştırın derim.

50cm’ye kadar yakınlaşacaksanız bu close-up çekim sayılır dolayısıyla makro ama görece açısı geniş bir lens almanız sağlıklı olur. Benim önerim Olympus OMD E-M5 Mark II ve Olympus 30mm f3.5 Makro lens olur. Açı itibariyle ürün çekimi lensi sayılır, çok dar değil. Ayrıca Olympus EM5 serisi gövdelerdeki Focus Stacking ve Focus Bracketing özelliklerini kullanma imkanınız olacaktır.

Focus Bracketing sizin belirlediğiniz sayıda odak noktası oluşturup lensin her defasında kadrajın farklı birer noktasına odaklanıp her birinin ayrı ayrı fotoğrafını çekmesine deniyor. Odak dilimleme olarak da geçer. Focus Stacking ise bracketing aşamasında çekilen 10 belki 20 farklı odak noktalı fotoğrafı ekstra bir yazılıma gerek duymadan makinanın kendisinin birleştirip size çıktı olarak sunması oluyor. Buna da odak istifleme deniyor. 50cm gibi yakın mesafeli çekimlerde diyaframı ne kadar kısarsanız kısın obje yüzeyinin bir kısmı net iken öteki kısmı bulanık (odak dışı) çıkacak. Bunu engellemenin iki yolu var, ya uzaktan çekeceksiniz (detayları kaybedersiniz) ya da focus stacking kullanacaksınız. Ben ikiciyi öneririm. Bilgi vermesi açısından şu videoyu izleyebilirsiniz:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Olympus EM5 Mark 2 önermemin sebebi videoda bu bir dizi fotoğrafı Photoshop’ta birleştiriyorlar ama o makine kendisi birleştirip size sonucu veriyor. Olympus’un bu özelliğe sahip en ucuz makinesi EM5 Mark II. İkinci elde o makinayı ve 30mm makro lensi toplamda 6000-6500 civarına mal edebilirsiniz. Bir araştırın derim.
Öneriniz ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Fotoğraf makinesini bir proje kapsamında edineceğim için ikinci el seçeneğim emin olmasam da büyük bir ihtimalle olmayacaktır. Sizin belirttiğiniz makine ve lens toplamda 8100 TL civarlarına geliyor. Ben bu seçeneği öncelikli olarak belirtirim. Bütçenin daha düşük tutulması durumunda önereceğiniz başka bir model var mı?

Benzer bir projede kulak hatlarının belirgin olduğu fotoğraflar çekmişler. Aslında benim de büyük bir çoğunluğu kulak fotoğrafı üzerine olacak fakat spesifik olarak kulak demememin sebebi çok yaygın olmamasıydı. Bu sitedeki örneklerdeki gibi fotoğraflar çekilecek : Kulak görüntüleri veritabanı . Bu veritabanında görüntüleri 2 metreden Nikon D100 ile çekmişler ve görüntüler bu fotoğraflardaki kadar düzgün olsa yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı