Yüzme Sporu Programı

Tom Ganks

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba. Yüzme kursuna başladım. Eskiden 1-2 sene yapmıştım ama hatırlamıyorum. Yüzmesine yüzerim lakin nizami yüzemem.

Kickboks yapıyorum bu arada. İkisini bir arada götürmeyi düşünüyorum. Nasıl bir yüzme programı izlemeliyim? Taktik verebilecek varsa çok iyi olur.

Gözlük kullanmalı mıyım? Gözlük kullanma diyorsanız, suyun içinde ki kimyasal maddeler göze zarar verir mi?

Yüzme ile vucüdü oturtabilir, uzayıp, kilo alabilir miyim? Amacım 1.65den 1.70 civarını görüp 50 kilo olmak. Şu anda 55 kilo falanım. Kickbokstan dolayı vucüt yapım müsait kas yapmaya.

Son düzenleyen: Moderatör:
Suyun klor orani az ise gözlüksüz yüzmek en rahatidir. Ama ben her yerde gözlük ile yüzerim, ne olur ne olmaz. :)
Uzama ve kilo sorunuza gelirsek uzama yasiniz ile orantilidir diye düsünüyorum kac yasindasiniz acaba?
Ayrica düzenli yüzmek kilo vermeye yardimci olur. Lakin hali hazirda zaten 55 kiloysaniz cok zayifsiniz, neden daha da kilo vermek istiyorsunuz?

Sevgiler... :)

Şimdi öyle bakmamak lazım konuya. Ne kadar harcarsak o kadar geri alırız. Örneğin bir arabayla 100 KM gidince içerisine en az 5 LT yakıt koymamız gerekir (sayısal değerler değişebilir). Aynen bunun gibi ama bir de şu var her insanın metabolizması, kas yapısı, hatta ter bezleri bile kilo konusunda etkilidir. Zira ne kadar terlersen bir o kadar (tabi belirli oranlarda) yağ, protein, karbonhidrat, potasyum vs... kaybedersin. Haliyle bu da kilo kaybı olur.

Daha sonra uzamanın bir kısmı genetik, bir kısmı sizinle alakalı. Uzamanın en kolay ve etkili yolu uyumaktır. Düzenli uyku olmalı ve tabi ki düzenli beslenme olmazsa olmaz. Ve bir de internette küçük bir araştırma yapmanızı öneririm "Boy-Kilo İndeksi" hakkında. Zira değerlerin altına düşmek ve üstüne çıkmak sakıncalı.

Gözlük ise havuzlarda yani spor amaçlı yapılan yüzme havuzlarında klor ve kimyasal değerler belirli sınırlar altındadır. Gözünde hafif kızarmalar falan olabilir bu herhangi bir sorun teşkil etmez. Sonuç olarak o havuzun suyu yeri gelir ağzımıza kaçabilir. Bunlardan mütevellit bu tip kimyasal konularına dikkat ediliyor ve edilmek zorunda. Ama sen yine de tak. Her 50 metre gittikten sonra gözünü ovalamazsın ve gözüme su kaçtı derdin olmaz.

Sıralama açısından biraz karışık oldu ama kusura bakma artık. :)

Gözlük kullanımı kendin deneyerek bulabilirsin. Suda bulunan klor oranı az ise gözlerinde yanma hissetmezsin. 1-2 gün gözlüksüz yüzmeyi dene. Rahatsız eden durum varsa gözlük takviyesini yaparsın.

Ayrıca 1.70 boy + 50 kilo çok orantısız bir vücut yapısı. Bu fikri aklından bir an önce çıkarmalısın. Genelde bu tarz şeyleri kompleksli insanlar söyler. ( Bu kiloda bir erkeğin "kaslıyım" demesi, kilolu bir bayanın "göğüs ölçülerim iyi" demesi gibidir.) Bu nedenle söylediğinin tersine kilonu arttırmaya bakmalısın ve iyi beslenmelisin.

Yüzme sporu ile omuzların ve kanatların ağırlıklı olmak üzere bütün vücudun orantılı bir şekilde gelişir. Nedeni ise suyun her zaman senin hareketinin tersine kuvvet uygulamasıdır. Boy uzaması yaşa ve çevresel faktörlere bağlı bir olay olduğu için kesin bir şey söylenemez. Diğer türlü olsaydı yüzücüler sürekli uzama eğiliminde bulunurdu. Fakat genel anlamda "press" hareketleri gibi vücudu yük altında bırakmayan çoğu hareketin teorik olarak boy uzamasına etkisi olabilir. İşin bu tarafından bakarsak yüzme boy uzamasına olumlu yönde katkıda bulunacaktır.

Yüzme programına gelirsek kendine periyotlar belirlemelisin. Yüzmenin sonlarına doğru atabildiğin kadar kulaç atıp vücudu zorlamalısın ki vücut kendini eksik görüp gelişmeyi tetiklesin. Fakat Kickboks ile birlikte yaparken dengeyi iyi kurmalısın. Vücudu çok yorarsan gelişme gösteremezsin.

Genel felsefeye bakacak olursak;

Düzgün Beslenme(protein ve karbondihidrat) + Düzgün Çalışma + Dinlenme ve Uyku.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı