Yurt dışında dil okulu okuyup çalışmak

KaanErcc

Centipat
Merhabalar, benim 2-3 sene sonra bir planım var sizinle de paylaşıp fikir almak istedim. Ben lise bittikten sonra herhangi bir ülkede önce dil okulu sonrasında çalışmak istiyorum, o ülkede kalıcı olmak istiyorum. Aklımda Amerika, Kanada gibi ülkeler var sizce ne yapmalıyım vize olayları nasıl olur veya dil okulu bittikten sonra nasıl çalışabilirim? Liseden web programcılığı okuyup mezun olacağım gerekirse yurt dışında 2 yıllık üniversiteyi falan da düşünebilirim benim amacım yurt dışında çalışıp, yaşamak fikirlerinizi cevaplarınızı bekliyorum :)

Bence acele ediyorsun eğer birikimin yoksa.
Dil okulu ayrı bir para derdi zaten eğer İngilizce bilgin de çok yoksa iş bulmakta da sıkıntı çekersin. Ben senin yerinde olsam burada bir üniversite kazanmaya çalışırdım en azından hazırlık bölümü için. Mesela Boğaziçi Üniversitesinin dil eğitimi iyidir. 80-90 bin sıralamaya kadar da bölümleri var bu bölümleri kazanmaya çalışıp hazırlık okursan 1 sene, dil konusunda iyi gelişirsin ve yurt dışına çıktığında en azından bu konuda kafan rahat olur. Eğer üniversite sınavına iyi çalışıp güzel bir üniversite tutturursan (eğer bu üniversitenin yurt dışı bağlantıları iyiyse) bir sürü ücretsiz yurtdışına çıkma programlarına katılabilirsin ve eğer seversen gittiğin yeri orada yaşarsın. Örnek olarak herkesin bildiği Erasmus programıyla bir Avrupa ülkesine gidersin ve 6 ay boyunca çalışmaya gerek duymadan burs ile yaşayabilirsin ve ülkeyi de seversen iş bulup çalışır hiç dönmezsin bile. Erasmus programının bunu engellemek için şartları da olabilir ayrıntısını bilmiyorum ama çok fazla organizasyon var adını unutuğum: AISEC, Work&Travel, AGH vs. Bir ara ben de araştırmıştım da şuan pek hatırlamıyorum. Yaşın kaç bilmiyorum ama planını ayrıntılı hazırla gençlik hevesine kapılıp hemen karar verme derim ben.

Bence acele ediyorsun eğer birikimin yoksa.
Dil okulu ayrı bir para derdi zaten eğer İngilizce bilgin de çok yoksa iş bulmakta da sıkıntı çekersin. Ben senin yerinde olsam burada bir üniversite kazanmaya çalışırdım en azından hazırlık bölümü için. Mesela boğaziçi üniversitesinin dil eğitimi iyidir. 80-90 bin sıralamaya kadar da bölümleri var bu bölümleri kazanmaya çalışıp hazırlık okursan 1 sene, dil konusunda iyi gelişirsin ve yurt dışına çıktığında en azından bu konuda kafan rahat olur. Eğer üniversite sınavına iyi çalışıp güzel bir üniversite tutturursan (eğer bu üniversitenin yurt dışı bağlantıları iyiyse) bir sürü ücretsiz yurtdışına çıkma programlarına katılabilirsin ve eğer seversen gittiğin yeri orada yaşarsın. Örnek olarak herkesin bildiği erasmus programıyla bir Avrupa ülkesine gidersin ve 6 ay boyunca çalışmaya gerek duymadan burs ile yaşayabilirsin ve ülkeyi de seversen iş bulup çalışır hiç dönmezsin bile. Erasmus programının bunu engellemek için şartları da olabilir ayrıntısını bilmiyorum ama çok fazla organizasyon var adını unutuğum: Aısec, work&travel, agh vs. bir ara ben de araştırmıştım da şu an pek hatırlamıyorum. Yaşın kaç bilmiyorum ama planını ayrıntılı hazırla gençlik hevesine kapılıp hemen karar verme derim ben.

Şu anda 10. sınıfa başlayacağım İngilizce küçüklükten beri öğreniyorum biraz var zaten bu yaz kursa başlayıp bayağı iyi öğrenene kadar gitmeyi düşünüyorum meslek lisesinden mezun olursam İngilizce bilgimde olursa nasıl giderim bilginiz var mı? Sadece gidip çalışmaya. Türkiye'de üniversite düşünmüyorum yurt dışında da gidemem büyük ihtimalle maddi durumumuz çok iyi değil sadece meslek lisesinden mezun olup nasıl gidip çalışırım onu öğrenmek istiyorum İngilizce bilgim olursa :)

Bir sürü farklı yolu var da senin için durum Türkiye dışında yaşanacak yer olsun da ne olursa olsun kafası. Gittiğin yerde rahat edebilecek misin? Standartların iyi olacak mı? Bu tür şeylerin planını yapıp öncesinden birkaç yıl çabalamak gerekiyor ki bunları sana seve seve sunacakları bir seviyeye gel.

1- Öncelikle biraz birikimin olması gerekiyor.

2- Üniversite okumamış yabancı iş gücünü göçmen olarak neden istesinler? Onlarda gereğinden fazlası zaten yok mu?

Liseni iyi şekilde bitir, Bilkent CTIS gibi bir bölüme git bak tavsiyemdir, CS'deydim ama oradan başarılı olan çok arkadaşım çıktı. Bu süreçte İngilizce ile birlikte Fransızca da öğrenirsen ve 1 yıllık exchange programı ile yurt dışı tecrübesi kazanırsan sonrasında gitmen kolay olur. Hatta Kanada göçmenlik başvurusunda puanın o kadar yüksek olur ki 6-8 ay arasında kabul alırsın yerleşim izniyle birlikte.

Hem üniversite mezunu, hem 2 anadile hakim, hem yaşı büyük değil, hem de yanında başkasını götürmeyecek biri olarak o puan çok yüksek çıkar. Biraz daha sabredip 2 yıllık yüksek lisans yaparsan daha da yüksek çıkar.

Peki para birikimi yapsam daha çok zaman var ailemde yardımcı olsa liseden mezun olduktan sonra Kanada'da 2-4 üniversite okuyabilir miyim fiyatları çok tuzlu mudur? Bir de bilginiz varsa Web programcılığı mı veri tabanı programcılığı mı kod yazmaya hevesliyim.

Yabancılar için çok tuzlu, iyi bir birikim olmadan orada kolej/üniversite okumak pek mümkün değil. Ya üniversiteyi ve gerekli diğer şeyleri burada yapıp oraya gideceksin ya da iyi bir birikim ile orada yüksek öğrenimini tamamlayıp kalma yoluna gideceksin.

5-10 bin $/CAD ile olacak şey değil orada yüksek öğrenim görmek.

@Yararsız Üye güzel özetlemiş. CV dolduracak seni öne çıkaracak bir özelliğin olmadan plansız yurtdışına gitmen Anadolu'dan halkın İstanbul'a "dağı taşı altın" diyerek gitmesi ile benzer. Perişan olmak istemiyorsan iyi olduğun mesleğin olması gerekiyor. Madem kod yazmayı seviyorsun bilgisayar mühendisliğini kazanmaya odaklan ve belli bir alanda en iyisi olmaya çalış. İlla ki en iyi üniversitelerden mezun olmana gerek yok eğer gerçekten iyi olursan. Yurtdışında biraz daha çok kendini ispatlamış olmana bakılıyor tabii ki üniversite de iyi bir etiket. Gençlik hevesine kapılmamalısın

Yeni konular

Geri
Yukarı