Yurt dışından alışveriş yapmak

Şaban KARTAL

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. 16.10.2023 tarihinde İspanya'da bir siteden 446 Euro'luk sipariş verdim. 77 euro da kargo masrafı ödedim. Ürün geldi ancak ben teslim alamadım. Ürünler geri gitti. Satıcı 107 Euro'luk masrafı faturalandırarak UPS Kargo ile tekrar yolladı. Kargom geldi ama ürünlerin gerçek değerleri 150 euro üzeri olduğundan gümrükleme işlemi durduruldu diye mail aldım. Vergisini verip ürünleri teslim almak istiyorum. UPS Kargo'nun anlaşmalı olduğu gümrük müşavirine vekaletname falan vermem gerekiyormuş. İlk defa yaptığımdan bilmiyorum. Nasıl yapılır? Nereye başvurulur? Yardımcı olabilecek var mı? Şimdiden teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Keşke araştırıp sipariş verseydin. 150$ üstü ürünlerde gümrük vergisi değerleri falan değişiyor. Ticari olarak geçiyor. Mali müşavir tutman falan gerekiyor. Mali müşavirsiz alman çok zor galiba. Ya da şirket üstüne falan alman gerekiyor diye biliyorum. Kendim sadece kıyafet almıştım. 140$ civarlarında tutuyordum yoksa gümrükten geçemiyordu.

Hocam mailinize UPS dönüş yapmış olmalı. Yapmadıysa internet sitelerinden bir mail adresi bulup mali müşavire ulaşabilirsiniz. Mali müşavir ücreti ile birlikte ürünler kadar vergi verirsiniz büyük ihtimalle. Aldığınız şey elektronik eşya ise vergisini verseniz bile alamama ihtimaliniz var.

Gümrükleme masrafları ve vergilendirme ile aslı astarını geçecek. Biraz araştırıp alışveriş yapsaydınız keşke.

Geri
Yukarı