Yurt dışından i5 9600K ve RTX 2060'lı PC toplamak

Maclak

Kilopat
Sistemin getirilebilir parçaları yurt dışından dan gelecek. Anakart, işlemci, RAM ve ekran kartı kesin diğer parçalar arkadaşımın valiz durumuna bağlı. Sistem CS:GO için 29 Kasım Black Friday indirimde amazon.com, Bestbuy, Walmart, Newegg gibi sitelerden toplanacak. Monitör, kulaklık, mouse, mousepad, klavye de alacağım için bütçeyi çok yükseltemiyorum. Monitör 144 Hz olacak, eğer arkadaş monitörü de getirebilirse 240 hz linkte belirttiğim monitörü almayı düşünüyorum. CS:GO için toplayacağım, işlemciyi özellikle Intel tercih ettim. O yüzden AMD tavsiye etmezseniz memnun olurum.

Toplamayı düşündüğüm sistem:

i5-9600K, RTX 2060 'lı bir sistem, kafamın karıştığı nokta ise ben bu oyunu 1024*768 gibi düşük çözünürlükte ve ayarlarda oynayacağım. Ekran kartına gereksiz masraf mı yapıyorum diye düşünüyorum ve ekran kartını GTX 1660 mı çeksem diyorum. Hal böyle olunca ekran kartını kısmışken işlemciyi i7-9700K'ya çekip 1-2 sene sonra ekran kartını satıp, yükseltme fikri aklıma yatıyor. Oyun bilgisayarı toplayacak olsam kesinlikle ilk sistem çok daha mantıklı farkındayım ama benim durumum için i7-9700K ve GTX 1660 sistem daha mantıklı gibi sonuç olarak %90-95 oranında CS için kullanacağım ve 1660 bile fazlasıyla yeterli benim ayarlarım için.

RAM: Corsair Vengeance LPX 16 GB (2 X 8 GB) DDR4 3600 (PC4-28800) C18 1.35v)

Anakart:

ASUS TUF Z390M-Pro Gaming

MSI MPG Z390 Gaming Plus

MSI Z390-A PRO

Mesela bu anakartlar arasında ne farklar vardır hangisi benim için doğru tercih olur ilerde OC yapacağım zaman MSI Z390-A PRO alsam sıkıntı çıkartır mı? Anakart kısmında biraz bilgisizim, aralarında ki farkları ve neden hangisi tercih etmem gerektiğini de açıklarsanız sevinirim.

Soğutma:

Cooler Master Hyper 212 Evo

CORSAIR Hydro Series H60

Cooler Master MasterLiquid 240

Soğutma da anakart gibi yardımlarınız bekliyorum. Hangisini seçmeliyim?

Bunun dışındaki soğutma ve anakart önerilerine de açığım. (Önerilerinizi amazon.com sitesinden yaparsanız benim için daha iyi olur). Özellikle 3 farklı fiyat aralığında seçtim. Amacım benim için en optimum fiyat performans ürünü bulmak gereksiz masraf yapmamak.

Son olarak kasa ve PSU Türkiye'den alacağım mümkünse kasaya dahil PSU almak istiyorum daha ekonomik olacağı için kaç Watt PSU yeterli olur bu sistem için bu konuda ki önerilerinizi de acilen bekliyorum kafama yatan bir şey bulursam yarın ki indirimlerde almayı planlıyorum.

@Unavailableuser hocam seni etiketleme sebebim daha önce CS:GO için açılmış bir konuda ki yorumlarını okudum. Konuya hakim olduğunu düşünüyorum, bu yüzden senin yorumunu da almak isterim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sanırım biraz detaya girdim basit olarak sormak istediğim csgo için toplanacak bir sistem için i7-9700k ve gtx 1660 mı yoksa i5-9600k ve rtx 2060 mı ve bu doğrultu da ki anakart, soğutma ve kasa-psu tavsiyeleriniz.

Etiketin bildirimi gelmedi tesadüfen gördüm konuyu. CSGO odaklı topluyorsan ekran kartının önemi yok. Önemli olan tek çekirdek gücü yüksek ve OC desteği olan bir işlemci alman. Bilmiyorum aldın mı ama kesinlikle ya i7 8700K ya da i7 9700K almalısın. Açıkçası i5 9600K performansından memnun değilim. 8700K ve 1050Ti kullanan arkadaşım 1024 low ayarlarda 500+ üstü alırken stock 9600K ile 400+ üstü alıyor. Tabii ki OC yapıp 8700K'yı geçersin ancak elinde imkan varken ekran kartından kısıp 9700K almanı tavsiye ederim. Bu FPS'lere çıkmışken 240HZ almanıda tavsiye ederim. Kısabildiğin kadar ekran kartından kıs gerçekten CSGO için bir önemi yok. Hatta bizim gibi 1024×768 Low ayarlarda oynuyorsan RX580 alabilirsin.

Etiketin bildirimi gelmedi tesadüfen gördüm konuyu. CSGO odaklı topluyorsan ekran kartının önemi yok. Önemli olan tek çekirdek gücü yüksek ve OC desteği olan bir işlemci alman. Bilmiyorum aldın mı ama kesinlikle ya i7 8700K ya da i7 9700K almalısın. Açıkçası i5 9600K performansından memnun değilim. 8700K ve 1050Ti kullanan arkadaşım 1024 low ayarlarda 500+ üstü alırken stock 9600K ile 400+ üstü alıyor. Tabii ki OC yapıp 8700K'yı geçersin ancak elinde imkan varken ekran kartından kısıp 9700K almanı tavsiye ederim. Bu FPS'lere çıkmışken 240HZ almanıda tavsiye ederim. Kısabildiğin kadar ekran kartından kıs gerçekten CSGO için bir önemi yok. Hatta bizim gibi 1024×768 Low ayarlarda oynuyorsan RX580 alabilirsin.
Ekran kartı hariç bütün parçaları sipariş verdim hocam. Eğer i5-9600k alsam OC yapmak isteyeceğim den dolayı güzel bir sıvı soğutma almam gerekecekti bütçeye sıvı soğutmada eklenince de totalde kafa kafaya geliyorlardı. O yüzden i7-9700k aldım.
  • İşlemci i7-9700k
  • Anakart Z390 Tomahawk
  • Ram G.Skill Ripjaws V Series 16GB (2 x 8GB) CL16 3600Mhz
  • Soğutucu Hyper 212 Evo
  • Kasa ve PSU Corsair Carbide Spec-Delta 550W 80+
  • SSD CORSAIR FORCE Series MP510 240GB
  • Monitör ViewSonic VX2458-MHD 144Hz
Monitöre bütçe yetmediği için 144Hz olan yukarıda ki modeli indirimde 800 liraya aldım.Ekipman olarak da

• Mouse Razer DeathAdder Elite
  • Mousepad Qck+ PUBG Miramar
  • Kulaklık HyperX Cloud II
  • Klavye Trust GXT 890 Cada (İndirimin son saatlerinde almam gerekti hızlıca forumdaki yorumlara göre karar verip aldım detaylı araştıramadım umarım üzmez beni)
Aslında son bir sorunum kaldı ekran kartında GTX 1660(203$) ve 1660 Super(240$) ile arada kaldım. Normalde dediğiniz gibi düşük çözünürlükte oynadığım için ikisi arasında CSGO bazlı bir fark yok. Hatta 1660 almaya karar vermiştim ama 1660'ın GDDR5 olduğunu öğrenince acaba ileriye yönelik olarak GDDR6 almak daha mı mantıklı olur diye kararsız kaldım, 40$ fiyat farkına değer mi?

Tüm parçaları aldığına göre kısıp bir tarafa yüklenecek parçan kalmamış. Eğer bütçen var ise Super alabilirsin. Yoksa GDDR6 diye zorlamaya gerek yok. RX570-580 alsan bile CS için çok.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı