Yurt dışından Türkiye'ye Kargo Göndermek

TriqetraZ

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Bundan 1 ay önce Almanya'dan bir akrabam aracılığı ile eBay kleinenzeigen'den 2.el ses ürünü alacaktım fakat erken geldikleri için tarih uymadı. Şimdi ben bu ürünü oradaki başka bir akrabama kargolayacağım o da bana gönderecek. 2 sorum var:

-Ürün gümrüğe takılır mı? Vergi vb. durumundan.
-Önerdiğiniz bir kargo firması var mı?

Cevaplarınızi için şimdiden teşekkürler. Ürün biraz büyük. 40x38x45 boyutlarında 21 kg. DHL'de 50 euro gibi bir fiyat veriyor. Yine de Türkiye'ye göre çok ucuza geliyor ama gümrükte takılır vergi çıkarsa durum değişir.

Vergi çıkması böyle bir durumda çok saçma bence. Peki ne kadarlık çıkar tahmini ?
Ürünün faturasını kutu içerisine koyarsanız oradaki tutara göre bir vergi çıkar muhtemelen. Yüzdesi tam aklımda değil ama yüzde 20-40 arası bir şey olması lazım.

Bir de faturaya göre değil de ürünün ağırlığına göre vs vergi çıkarırlarsa işiniz zor. 21 kg demişsiniz.

Vergi çıkmaması için yakınınızın ürünü yanında getirmesi gerekir. Yurtdışından kargo ile hediye kalem bile gelse vergisi çıkıyor.

Ürünün faturasını kutu içerisine koyarsanız oradaki tutara göre bir vergi çıkar muhtemelen. Yüzdesi tam aklımda değil ama yüzde 20-40 arası bir şey olması lazım.

Bir de faturaya göre değil de ürünün ağırlığına göre vs vergi çıkarırlarsa işiniz zor. 21 kg demişsiniz.

Vergi çıkmaması için yakınınızın ürünü yanında getirmesi gerekir. Yurtdışından kargo ile hediye kalem bile gelse vergisi çıkıyor.
Yüzde 40 ne Allah aşkına bu sistem nedir ? Yanında gelirken getireceklerdi fakat tarih uymadı. 50 euroya kadar ben okeyim. Ürünün faturası da yok. Ağırlığa göre mi keserler sadece ?

Yüzde 40 ne Allah aşkına bu sistem nedir ? Yanında gelirken getireceklerdi fakat tarih uymadı. 50 euroya kadar ben okeyim. Ürünün faturası da yok. Ağırlığa göre mi keserler sadece ?
Kesin bir şey demek zor maalesef. Oradaki görevli nasıl yaparsa ona göre işliyor vergi olayı.
Bildiğim kadarıyla birkaç yöntem var.
1- Ürünün boyutları veya ağırlığına göre
2- Ürünün TR'deki satış fiyatını araştırıyorlar ona göre
3- Fatura tutarına göre

Fatura olarak eBay'deki sipariş özetini falan koyabilirsiniz kutuya. Ürünü ne kadara aldınız?

Kesin bir şey demek zor maalesef. Oradaki görevli nasıl yaparsa ona göre işliyor vergi olayı.
Bildiğim kadarıyla birkaç yöntem var.
1- Ürünün boyutları veya ağırlığına göre
2- Ürünün TR'deki satış fiyatını araştırıyorlar ona göre
3- Fatura tutarına göre

Fatura olarak eBay'deki sipariş özetini falan koyabilirsiniz kutuya. Ürünü ne kadara aldınız?
Ürünü daha almadım ama ebay Kleinanzeigen yerel bi platform. Aynı letgo gibi. Paypalle ödeme yapacağım. Arkadaşımın hesabı üzerinden. Türkiye'de bu model satılmıyor. Pro modeli var. Ben 350 Euro'ya alacağım. Yurtdışı satış fiyatı 529 Euro.
Fikri olan yok mu ?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı