Çözüldü Yuvasından çıkmış priz nasıl güvenli hale getirilir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

TheYOLA

Kilopat
Makaleler
2
IMG_20200818_192907.jpg

IMG_20200818_192830.jpg

IMG_20200818_192856.jpg

IMG_20200818_192949.jpg

Yatağın dibinde bulunan bu prizi düzeltmek istiyorum, bu şekilde çok tehlikeli. Elektrikten anlamadığım için dokunmak istemiyorum.
Burada bu konulardan anlayan insanlar var, yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Mavi ve kahverengi asıl hat, yeşil-sarı olan ise topraklama. Eğer diğer odalarında elektriğini 10 dk kesmen sıkıntı olmayacaksa tüm elektriği sigortadan kes. Daha sonra kontrol kalemi varsa onun ile prizi bir kontrol et yoksa prize herhangi bir şarj aleti falan tak emin ol kapalı olduğundan. (Acemi olduğun için bu kadar detaylı kontrol et diyorum.) Prizi yuvasından sök Muhtemelen prizin sağındaki ve solundaki plastikler çıkarılabilir. Üstteki arkadaşın dediği gibi ortadaki vida ile başla eline gelir zaten parçalar. Yan keski ile kabloların uzunluklarını ayarla yani gireceği yuvaya göre kısalt. Hepsini takınca prizi aynı söktüğün gibi tersten yerine oturt. Kabloları nereye takacağını bilmiyorsan sökünce arkadan resim at işaretleyelim.
Sigortayı tamamen kapatın. Prizin ortasında bir vida var. Onu sökün ve beyaz plastiği çıkarın. Ardından 2 tane karşılıklı ana gövdenin kenarlarındaki tutucu demirleri kontrol eden vidalar vardır. O vidaları gevşetin ve prizi yuvaya oturtup o vidaları iyice sıkın. Ardından plastiği geri yerine oturtun.

Elinizi içine çok değirmediğiniz sürece sigortayı kapatmaya ihtiyacınız yok. Ama ne olur ne olmaz kapatın.

Düzenliyorum sonradan gördüm. Açıkta kablo varmış. Prizi yerine oturttuğunuz sürece hiç bir zararı yok o kabloların.

Mavi ve kahverengi asıl hat, yeşil-sarı olan ise topraklama. Eğer diğer odalarında elektriğini 10 dk kesmen sıkıntı olmayacaksa tüm elektriği sigortadan kes. Daha sonra kontrol kalemi varsa onun ile prizi bir kontrol et yoksa prize herhangi bir şarj aleti falan tak emin ol kapalı olduğundan. (Acemi olduğun için bu kadar detaylı kontrol et diyorum.) Prizi yuvasından sök Muhtemelen prizin sağındaki ve solundaki plastikler çıkarılabilir. Üstteki arkadaşın dediği gibi ortadaki vida ile başla eline gelir zaten parçalar. Yan keski ile kabloların uzunluklarını ayarla yani gireceği yuvaya göre kısalt. Hepsini takınca prizi aynı söktüğün gibi tersten yerine oturt. Kabloları nereye takacağını bilmiyorsan sökünce arkadan resim at işaretleyelim.

Çözüm

Geri
Yukarı