Z370 i5 9600 KF sistem toplama

OkYaydanCiktii

Centipat
Selamlar herkese iyi forumlar.
Anakartımı ve işlemcimi birkaç forumda yaptığım araştırmalar sonucunda kendim seçtim fakat bu anakartın büyüklüğüne uygun kasa ve ekran kartımı Power'imi seçemedim bu konularda yardımcı olursanız sevinirim.
Z370 anakar ve i5 9600KF alacagım OC yapmayacagım. Şöyle ekstra bir şey daha sorayım OC yapmayacagım için sıvı sogutma almama gerek var mı rahat calısması için varsa sıvı sogutma önerilerinizi ve hava sogutmada tam bulamadım işlemci ve pine uygun varsa hava sogutma içinde yardımlarınızı bekliyorum.
Şu an için anakart ve işlemciyi aldıktan sonraki bütcem 3000 TL kadar.
Ekran kartına ayırdıgım bütçe Max 1200 civarı düşünüyorum ( aslında ekran kartına cok ihtiyacım yok oynadıgım oyunlar WOW diablo 3 vb oyunlar ) ilerleyen zamanlarda güçlendirecegim şu anki bütçeme uygun olursa sevinirim.

RAM içinde sadece 16 GB düşündüm ama 8x2 mi yoksa tek 16 mı alayım bilemedim 2X olunca daha verimli oluyor diye okumuştum. Anakartın RAM frekansı 2667 MHz ben RAM'i 2667 almak zorunda mıyım yoksa 3600 alsamda oluyor mu yani 2667'e kadarmı kullanabilecegim.
Anakartıma uygun Power bulamadım ileride ekran kartımı güçlendirecegim için ona göre bir Power olursa iyi olur ve güzel bir de çok şekil olmasada az dışardan bakılınca şekil duracak bir kasa ( şekil şukul falan artistlik yaptız biraz ama paramız az yine uygun olsun hatta mümkünse uygun :D ))bulabilirsek anakartımın uyacagı güzel olur :D parantez içinde belirttim ekran kartına ihtiyacım olmadığı için fazla oradaki bütçeyi kısıp başka şeylere verebilirim atıyorum RX550 bile işimi görür 2 GB falan civarı.
Sizlerden de başka tavsiyeler bekliyorum OC yapsammı ya da yapmasammı onu da bilemedim :D.

+ 9600KF mi yoksa 9600K mı almalıyım ekran kartı bozulursa falan diye en azından PC acılsın :D.
Ortalama toplam bütçe 6000 başka önerilerinizide bekliyorum ama lütfen AMD yazmazsanız sevinirim teşekkürler iyi forumlar.

kasa olarak şöyle sade bir kasada buldum ama anakart sığacakmı bilmiyorum.
https://www.hepsiburada.com/everest-329b-siyah-mavi-12-cm-fanli-pencereli-kasa-p-HBV0000099GUW + pc sürekli açık kalacagından 2 yada 3 fanlı kasa olsa iyi soguturdu :D

Son düzenleme:
Selamlar herkese iyi forumlar.
Anakartımı ve işlemcimi birkaç forumda yaptığım araştırmalar sonucunda kendim seçtim fakat bu anakartın büyüklüğüne uygun kasa ve ekran kartımı Power'imi seçemedim bu konularda yardımcı olursanız sevinirim.
Z370 anakar ve i5 9600KF alacagım OC yapmayacagım. Şöyle ekstra bir şey daha sorayım OC yapmayacagım için sıvı sogutma almama gerek var mı rahat calısması için varsa sıvı sogutma önerilerinizi ve hava sogutmada tam bulamadım işlemci ve pine uygun varsa hava sogutma içinde yardımlarınızı bekliyorum.
Şu an için anakart ve işlemciyi aldıktan sonraki bütcem 3000 TL kadar.
Ekran kartına ayırdıgım bütçe Max 1200 civarı düşünüyorum ( aslında ekran kartına cok ihtiyacım yok oynadıgım oyunlar WOW diablo 3 vb oyunlar ) ilerleyen zamanlarda güçlendirecegim şu anki bütçeme uygun olursa sevinirim.

RAM içinde sadece 16 GB düşündüm ama 8x2 mi yoksa tek 16 mı alayım bilemedim 2X olunca daha verimli oluyor diye okumuştum. Anakartın RAM frekansı 2667 MHz ben RAM'i 2667 almak zorunda mıyım yoksa 3600 alsamda oluyor mu yani 2667'e kadarmı kullanabilecegim.
Anakartıma uygun Power bulamadım ileride ekran kartımı güçlendirecegim için ona göre bir Power olursa iyi olur ve güzel bir de çok şekil olmasada az dışardan bakılınca şekil duracak bir kasa ( şekil şukul falan artistlik yaptız biraz ama paramız az yine uygun olsun hatta mümkünse uygun :D ))bulabilirsek anakartımın uyacagı güzel olur :D parantez içinde belirttim ekran kartına ihtiyacım olmadığı için fazla oradaki bütçeyi kısıp başka şeylere verebilirim atıyorum RX550 bile işimi görür 2 GB falan civarı.
Sizlerden de başka tavsiyeler bekliyorum OC yapsammı ya da yapmasammı onu da bilemedim :D.

+ 9600KF mi yoksa 9600K mı almalıyım ekran kartı bozulursa falan diye en azından PC acılsın :D.
Ortalama toplam bütçe 6000 başka önerilerinizide bekliyorum ama lütfen AMD yazmazsanız sevinirim teşekkürler iyi forumlar.

kasa olarak şöyle sade bir kasada buldum ama anakart sığacakmı bilmiyorum.
https://www.hepsiburada.com/everest-329b-siyah-mavi-12-cm-fanli-pencereli-kasa-p-HBV0000099GUW + pc sürekli açık kalacagından 2 yada 3 fanlı kasa olsa iyi soguturdu :D
İntel 9000 serisi işlemcilerin çalışabileceği minimum frekans 2667 MHZ, daha altında da çalışır ama performans düşer. RAM'in frekansı daha yüksekse ve bu frekansları anakart destekliyorsa yüksek frekanslar da çalışır. Bios ayarlarında XMP özelliğini aktif edince RAM'in frekansına çıkarsın. İşlemci için en iyi performans için RAM'ler çift kullanılmalı.
Bu arada Intel 9000 serisi işlemciler Z370 anakartla direkt çalışmaz güncel bios yüklü değilse. Z390 ve B365 (B365'lere overclock yapılamamakta ve RAM'ler en fazla 2667 MHZ'e çıkmakta) anakartlarda 9000 serisi işlemciler direkt çalışır.
B360, H370 ve Z370 anakartlara 8000 serisi işlemci takılıp( birçok model işlemcisiz açılmaz) bios update yapıldıktan sonra 9000 serisi işlemcileri çalıştırabilirler. B365'te olduğu gibi B360 ve H370 anakartlarda overclock yapılamıyor ve RAM en fazla 2667 MHZ'de çalışıyor.
Ben de senin gibi 9600k kullanıp overclock düşünmüyordum. Gözüme de ses kartı iyi olan B360 anakartı kestirdim. İnventus firmasını arayıp anakartı bios update yapıp yollayabileceklerini sordum. Sepette satın alırken sipariş notuna yazın yaparız dediler. Dedikleri gibi geldi. RAM'lerim 3200 MHZ olduğu halde en fazla 2667 MHZ görebiliyorum ki bu gayet yeterli. Intel işlemciler AMD gibi Ram frekansına bağımlı değil. Minimum RAM frekansını sağla yeter.
İşlemci soğutucu olarak hava soğutmada MSI Core Frozr S gayet yeterli. Overclock yapmayacağın için sıvı soğutmaya para verme, sıvı soğutmada en sağlam ve uzun ömürlü marka Corsair bence. Fiyatı da ona göre ama sıvı soğutmada arızanın bedelini tüm sistem çeker. O yüzden sıvı soğutmada riske girme derim. Sıvı soğutmada kasanın da desteklemesi olayı var zaten.

Son düzenleme:
Sonradan overclock yapmayacaksanız Z serisi bir anakarta gerek yok.

Cevap için teşekkürler sonrasında neler olacagını tam kestiremiyorum şu an için sadece bu oyunları oynuyorum ama ileride bakmışsınız daha yüksek performans almam gereken oyunlar olursa diyerekten gelecege yönelik düşündüm peki farzedelimki OC yapmayacagım hiç nasıl bir anakart önerirsiniz işlemci kesinlikle bunu alacagım diyemem ama % 90 ihtimalle bu işlemciyi alacagım.

Intel 9000 serisi işlemcilerin çalışabileceği minimum frekans 2667 MHz, daha altında da çalışır ama performans düşer. RAM'in frekansı daha yüksekse ve bu frekansları anakart destekliyorsa yüksek frekanslar da çalışır. BIOS ayarlarında XMP özelliğini aktif edince RAM'in frekansına çıkarsın. İşlemci için en iyi performans için RAM'ler çift kullanılmalı.
Bu arada Intel 9000 serisi işlemciler Z370 anakartla direkt çalışmaz güncel BIOS yüklü değilse. Z390 ve B365 (B365'lere overclock yapılamamakta ve RAM'ler en fazla 2667 MHz'e çıkmakta) anakartlarda 9000 serisi işlemciler direkt çalışır.
B360, H370 ve Z370 anakartlara 8000 serisi işlemci takılıp( birçok model işlemcisiz açılmaz) BIOS Update yapıldıktan sonra 9000 serisi işlemcileri çalıştırabilirler. B365'te olduğu gibi B360 ve H370 anakartlarda overclock yapılamıyor ve RAM en fazla 2667 MHz'de çalışıyor.
Ben de senin gibi 9600K kullanıp overclock düşünmüyordum. Gözüme de ses kartı iyi olan B360 anakartı kestirdim. İnventus firmasını arayıp anakartı BIOS Update yapıp yollayabileceklerini sordum. Sepette satın alırken sipariş notuna yazın yaparız dediler. Dedikleri gibi geldi. RAM'lerim 3200 MHz olduğu halde en fazla 2667 MHz görebiliyorum ki bu gayet yeterli. Intel işlemciler AMD gibi RAM frekansına bağımlı değil. Minimum RAM frekansını sağla yeter.
İşlemci soğutucu olarak hava soğutmada MSI Core Frozr s gayet yeterli. Overclock yapmayacağın için sıvı soğutmaya para verme, sıvı soğutmada en sağlam ve uzun ömürlü marka Corsair bence. Fiyatı da ona göre ama sıvı soğutmada arızanın bedelini tüm sistem çeker. O yüzden sıvı soğutmada riske girme derim. Sıvı soğutmada kasanın da desteklemesi olayı var zaten.

Cevap için teşekkürler öncelikle anakartımı o zaman B365 mi alayım peki overclock yapma ihtimalim % 1 bile degil yapacak olursamda yine bütçeyi ayarlarım başka şeylere bakarız direkt uğraşmak istemiyorum yani işlemciyi takınca tak diye calıssın PC başka işlemci alıp OC yapıp diğer işlemciyi takmak falan zor gelir bana bu anakartı tercih etmemin sebebi 4X RAM yuvası olmasıydı ama 2X RAM yuvası olanada 16 16 takarım ya da 8 8 ilerleyen zamanlarda arttırırım yani. Şu an için önerebilecegin anakart var mıdır bu işlemci için dedigim şekil stabil çalıssın yormasın PC'yi sıkıntı cıkarmasın en azından 4 5 yıl götürsün beni yeterli.
Hava sogutma tercih edecegim zaten büyük ihtimal sıvı sogutmalar yüksek maliyetli ve dedigin gibi bir bozulsa gitti hava sogutma bozulsa bile en azından 25 30 liraya alıp idare ederim :D.

Cevap için teşekkürler sonrasında neler olacagını tam kestiremiyorum şu an için sadece bu oyunları oynuyorum ama ileride bakmışsınız daha yüksek performans almam gereken oyunlar olursa diyerekten gelecege yönelik düşündüm peki farzedelimki OC yapmayacagım hiç nasıl bir anakart önerirsiniz işlemci kesinlikle bunu alacagım diyemem ama % 90 ihtimalle bu işlemciyi alacagım.

Cevap için teşekkürler öncelikle anakartımı o zaman B365 mi alayım peki overclock yapma ihtimalim % 1 bile degil yapacak olursamda yine bütçeyi ayarlarım başka şeylere bakarız direkt uğraşmak istemiyorum yani işlemciyi takınca tak diye calıssın PC başka işlemci alıp OC yapıp diğer işlemciyi takmak falan zor gelir bana bu anakartı tercih etmemin sebebi 4X RAM yuvası olmasıydı ama 2X RAM yuvası olanada 16 16 takarım ya da 8 8 ilerleyen zamanlarda arttırırım yani. Şu an için önerebilecegin anakart var mıdır bu işlemci için dedigim şekil stabil çalıssın yormasın PC'yi sıkıntı cıkarmasın en azından 4 5 yıl götürsün beni yeterli.
Hava sogutma tercih edecegim zaten büyük ihtimal sıvı sogutmalar yüksek maliyetli ve dedigin gibi bir bozulsa gitti hava sogutma bozulsa bile en azından 25 30 liraya alıp idare ederim :D.
B365 anakart alırken anakartın bol bol soğutma ızgaralı modelleri biraz ipucu olabilir. Ram kullanımı için uyarı: Her anakartta her Ram 4 slot desteklenmiyor bu yüzden 2 slot kullanacak biçimde RAM satın al. Kendi anakartın sitesinde desteklenen Ram listesinde gördüm. Kimi Ram'de 1 ve 2 slot tiki vardı 4 slot tiki boştu. İmkanın varsa anakartının modelini resmi sitesinde bul, destek kısmında uyumlu bellek( RAM) listesi vardır. O listedeki kartları seç mümkünse. Desteklenen ve onaylanan RAM ile bellek uyumsuzluk riskini olabildiğince azaltmış olursun.

B365 anakart alırken anakartın bol bol soğutma ızgaralı modelleri biraz ipucu olabilir. RAM kullanımı için uyarı: Her anakartta her RAM 4 slot desteklenmiyor bu yüzden 2 slot kullanacak biçimde RAM satın al. Kendi anakartın sitesinde desteklenen RAM listesinde gördüm. Kimi RAM'de 1 ve 2 slot tiki vardı 4 slot tiki boştu. İmkanın varsa anakartının modelini resmi sitesinde bul, destek kısmında uyumlu bellek( RAM) listesi vardır. O listedeki kartları seç mümkünse. Desteklenen ve onaylanan RAM ile bellek uyumsuzluk riskini olabildiğince azaltmış olursun.

B365 anakartta BIOS güncellemesine gerek yok degilmi bu işlemciyi kullanabilmem için ya da önerebilecegin başka anakart var mıdır ileriye dönük olarak ve bildigin uygun kasa ve Power var mı?

B365 anakartta BIOS güncellemesine gerek yok degilmi bu işlemciyi kullanabilmem için ya da önerebilecegin başka anakart var mıdır ileriye dönük olarak ve bildigin uygun kasa ve Power var mı?
B365 direkt çalışır. Kasa ve powerı ayrı almanı öneririm. Psu olarak Corsair, Coolermaster, Fsp'nin 80+ gold powerlarını öneririm.

Anakartta Asus, Msi, Gigabyte üçlüsünden anakart soğutma ızgaralı modellere bakmalısın. Anakartın onboard ses kartına kulaklık takacaksan MSI'ın audio boost özellikli ve nahimic yazılımlı olanı tercih edin. 3.5 MM jacklar için yüksek ses ve başarılı sanal surround seçenekleri var. Diğer markalarda pek bir bilgim yok. Pro carbon serileri, gaming plus, bozoka gibi serilerden iyi diye biliyorum MSI'da

Anakartta ASUS, MSI, Gigabyte üçlüsünden anakart soğutma ızgaralı modellere bakmalısın. Anakartın onboard ses kartına kulaklık takacaksan MSI'ın Audio Boost özellikli ve nahimic yazılımlı olanı tercih edin. 3.5 mm jacklar için yüksek ses ve başarılı sanal Surround seçenekleri var. Diğer markalarda pek bir bilgim yok. Pro Carbon serileri, Gaming Plus, bozoka gibi serilerden iyi diye biliyorum MSI'da.

Dedigin şekilde bir anakart biraz bakındım bulamadımda aklında olan bir modeli var mıdır ızgaralı.
B365 şu kasaya sıgarmı tam olarak pek fazla bilgim yok o konularda.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı