Z590 anakart ve 11400 işlemci için parça önerisi

glaitaht

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisi
Merhaba, birkaç ay kadar sonra göçebe hayatından yerleşik hayata geçeceğimden bilgisayarımı dizüstünden masaüstüne çevireceğim. Fiyatlar uçmadan bilgisayarı bitirmiş olmak istiyorum dolayısıyla şimdiden indirimlerden yararlanmaya çalışıyorum. Şu ana kadar aldığım parçalar ve fiyatları şu şekilde;
  • Intel Core i5 11400 Soket işlemci - 2339TL.
  • MSI MAG Z590 Torpedo - 2217TL.
  • 2X Corsair Vengeance LPX 16 GB (2x8GB) 4000MHz CL18 (Total 32 GB) - 2. el 2150TL.
  • High Power 600W 80+ Gold performance gd - 700TL.
  • Dark Freezer X120 işlemci soğutucu - 180TL.
Dizüstü bilgisayarımda kullandığım 970 EVO 500GB ve P1 1TB NVMe SSD'leri masaüstü bilgisayarıma aktarıp kullanmayı planlıyorum. RAM'i yüksek tutmamın sebebi vm ile macOS kurma ihtimalim.

Aklımda ekran kartı olarak 3060 Ti veya 3070 var fakat fiyat olarak tuzlu oldukları için 6700 XT bir ihtimal olabilir. Kasa olarak hiçbir fikrim yok. İşlemci soğutucusunu ucuz olduğunu düşündüğüm için almıştım fakat işlemciyi yeterince soğutmayabilir, eğer bir indirim yakalarsam sıvı soğutmada düşünebilirim o yüzden kasanında imkan sağlaması iyi olurdu. Ses kartına ihtiyacım var mı? Bilmiyorum. Müzik dinlemeyi, film izlemeyi severim o yüzden ileride DAC gibi bir donanım da alabilirim.

En önemli detay 2K oyun deneyimi yaşamak istiyorum. Elimde 4K ekranlı bir MacBook var lakin oyun deneyimi sağlayamıyor.
Geriye kalan henüz almadığım donanım ve bileşenler; (parantez içlerinde en azından olmasını istediğim özellikleri yazdım)
  • Ekran kartı.
  • Monitör (+1440p - +120Hz - -1-2ms)
  • Kasa (sıvı soğutma desteği, hava akışının iyi olması)
  • Ses kartı.
Bahsedeceklerim sanırım bu kadar, sizce yanlış düşündüğüm, daha iyi olabilir dediğiniz bir nokta var mı? Geri kalan parçalar için önerileriniz nelerdir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Geri kalan parçalara öneri için bütçenizi bilmemiz lazım.
Siz bütçenizi vermeden önerilerim:

O işlemci için fazlaya kaçmaya gerek yok bu fazlasıyla yetecektir :

Kasa olarak da şu konuda önerdiğim kasalara bakabilirsiniz :

Ses kartı hakkında bir bilgim yok.

Monitör içinse :
İndirimde olduğu için 5100TL fiyatıyla alınabilir.
Üstte MSI varken bu fiyata tercih edilmez ama dursun diye atıyorum.
Bütçe darsa bu Gigabyte alınabilir. Fakat GTG 1MS değil.
Kendi monitörüm, 6.5-7K civarına düştüğü oluyor. O zaman kesinlikle alınır. Kendi alanında en iyi renklere, gecikme süresine ve görüntüye sahip.
Bir tık pahalı 5K'ya düştüğünü gördük fakat hala alınabilir. En üstteki MSI indirimdeyken onu tercih ederdim.
32" isterseniz de bu ikisine bakabilirsiniz.
Ses kartına gerek yok. RAM'ler de saçma pahalı
32GB 4000MHz RAM'i 2150TL'ye alacaksa pahalı değil. 16GB 4000MHz RAM'i 2150TL'ye alacaksa evet, gereksiz pahalı.

Monitör içinse :
Kendi monitörüm, 6.5-7K civarına düştüğü oluyor. O zaman kesinlikle alınır. Kendi alanında en iyi renklere, gecikme süresine ve görüntüye sahip.
Bir tık pahalı 5K'ya düştüğünü gördük fakat hala alınabilir. En üstteki MSI indirimdeyken onu tercih ederdim.

32GB 4000MHz RAM'i 2150TL'ye alacaksa pahalı değil. 16GB 4000MHz RAM'i 2150TL'ye alacaksa evet, gereksiz pahalı.
Yorumunuz için teşekkür ederim. Kasalara şöyle bir baktım 4000D güzel duruyor fakat biraz tuzluymuş, sanırım fan kontrolcüsü var. Onu takip edeceğim mutlaka.

Bence işlemci soğutucusunu Noctua gibi ileri seviye bir soğutucu olmadığı sürece değiştirmem, sıvı soğutma hariç. Attığınız bence yükte 3-4 derece değiştirir sonucu :/

Monitörlere daha boş bir vaktimde bakacağım, güzel seçenekler attınız gibi duruyor. Tekrardan teşekkürler.

Aklımda bir bütçe yok, güzel F/P bir ürünü bulursam değerlendiririm.

Yorumunuz için teşekkür ederim. Kasalara şöyle bir baktım 4000D güzel duruyor fakat biraz tuzluymuş, sanırım fan kontrolcüsü var. Onu takip edeceğim mutlaka.

Bence işlemci soğutucusunu Noctua gibi ileri seviye bir soğutucu olmadığı sürece değiştirmem, sıvı soğutma hariç. Attığınız bence yükte 3-4 derece değiştirir sonucu :/

Monitörlere daha boş bir vaktimde bakacağım, güzel seçenekler attınız gibi duruyor. Tekrardan teşekkürler.

Aklımda bir bütçe yok, güzel F/P bir ürünü bulursam değerlendiririm.
Attığım soğutucu hakkında ne kadar yanlış düşündüğünüzü şöyle anlayabilirsiniz :
1651654247726.png

1651654340464.png

"Noctua gibi" ileri seviye soğutucular ile arasında maks. 5 derece fark oluşuyor. Stok soğutucunuzdan çok daha iyi performansı var.

Attığım soğutucu hakkında ne kadar yanlış düşündüğünüzü şöyle anlayabilirsiniz :
Eki Görüntüle 1377572
Eki Görüntüle 1377575

"Noctua gibi" ileri seviye soğutucular ile arasında maks. 5 derece fark oluşuyor. Stok soğutucunuzdan çok daha iyi performansı var.

Konuda kule tipi bir işlemci soğutucusu var zaten ama sanırım gözden kaçırdınız, sağlık olsun. Ürün kötü diye gerek yok demedim, halihazırda kule tipi kullanıyorken 3-4 derece için başka bir ürüne geçmeyi mantıklı bulmadım.

Konuda kule tipi bir işlemci soğutucusu var zaten ama sanırım gözden kaçırdınız, sağlık olsun. Ürün kötü diye gerek yok demedim, halihazırda kule tipi kullanıyorken 3-4 derece için başka bir ürüne geçmeyi mantıklı bulmadım.
Hayır, gözden kaçırmadım. Aradaki fark sadece 3-4 derece de olmaz. Fakat şimdiki size yeterli geliyorsa geçmenize gerek yok zaten.

Monitör içinse :

Ekleme olarak 32" monitörlere bunu da önerebilirim.

Geri
Yukarı