Z97-A NVME Desteği

Yağız Yılmaz

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. SSD almaya karar verdim. Kullandığım anakart ASUS Z97-A. M2 portu mevcut, ancak NVME desteği açık bir şekilde Asus'un Z97-A özellikler sayfasında yazılmamış. Sadece BIOS güncellemelerinde Sürüm 2205'te Nvme Support geldiği yazmakta.

Almak istediğim SSD:
Samsung 960 EVO NVMe 250GB 3200MB-1500MB/s M.2 PCI-E SSD MZ-V6E250BW

Asus Z97-A'ya özel link;
Z97-A | Anakart | ASUS Türkiye
Z97-A BIOS & Firmware | Anakart | ASUS Türkiye

Ayrıca, araştırma yaparken Z97-A'nın 10 GB/S transfer hızı olduğunu ve M2 maksimum transfer hızının 32 GB/S olduğundan tam verim alamama gibi bir sorun olacağını söyleyen bir yazıya rastladım. Ne kadar doğru? 960 Evo uyumlu olacak mıdır?

Anakartın M.2 PCI-e NVMe SSD'leri destekliyor ve 960 EVO tam uyumludur. Ayrıca BIOS sürümünü 2801'e güncellemeni öneririm.

SSD PCI-e 3.0 x4 hızında çalışırsa tam performansa yaklaşabilirsin. Z97 anakartlarda tam performans alınması için PCI-e x16 to M.2 M key adaptörler alınıp takılıyor.

Son düzenleme:
Bios 2801 sürümünde kullanıyorum.
Benim kartımda
2 x PCIe 3.0/2.0 x16 (x16 or dual x8)
1 x PCIe 2.0 x16 (x2 mode)
2 x PCIe 2.0 x1 *1
2 x PCI
Bulunmakta siteye göre. Dediğiniz gibi z97 için adaptör almış çoğu kişi bu da 100 tlye yakın. 960 evo 250gb'ın fiyatı 550tl ve adaptörle 650 yapıyor. Sizce 420tl'ye 860 evo sata ssd alınsa daha mı mantıklı olur? Fiyat farkı çok arttı çünkü.

Bios 2801 sürümünde kullanıyorum.
Benim kartımda
2 x PCIe 3.0/2.0 x16 (x16 or dual x8)
1 x PCIe 2.0 x16 (x2 mode)
2 x PCIe 2.0 x1 *1
2 x PCI
Bulunmakta siteye göre. Dediğiniz gibi z97 için adaptör almış çoğu kişi bu da 100 tlye yakın. 960 evo 250gb'ın fiyatı 550tl ve adaptörle 650 yapıyor. Sizce 420tl'ye 860 evo sata ssd alınsa daha mı mantıklı olur? Fiyat farkı çok arttı çünkü.

Merhabalar;
Aynı anakart bendede mevcut bios güncel 3503 sürümü win 10 64bit kurulu sistemim var m2 ye taktım fakat ilk görmedi biosta nvme ayarını açınca görmeye başladı fakat aldığım değerlerin çok düşük olduğunu görmekteyim. fotoğrafları ekledim sizinde dediğiniz gibi pcie x16 to m.2 m key adaptör mü alırsam normal değerlere çıkar bilgi için şimdiden teşekkür ederim cevaplarınız için.

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    124 KB · Görüntüleme: 410
  • 2.jpg
    2.jpg
    108,9 KB · Görüntüleme: 367
Adaptör ile hizlarim normal seviyelere cıktı.

Selamlar,

Ben de aynı anakart üzerinde kullanmak için Intel 660P serisinin 1 TB'lik (1800mb/sn - 1800 mb/sn) modelini aldım.
CrystalDiskMark ile yaptığım testlerde aldığım sonuçlar, Sizin adaptörsüz aldığınız sonuçlara yakın. Bu durumda sanırım benim de adaptör almam gerekecek fakat bazı sorularım var;
  • Hangi marka ve model adaptör aldınız?
  • Adaptörün verimli kullanımı için BIOS üzerinde yapılması gereken herhangi bir ayar var mıdır, varsa bunlar nelerdir?
  • Birinci PCIe slotunda ekran kartını kullanıyorum, adaptörü 2. PCIe slotunda kullansam hız ya da stabilite sorunları yaşar mıyım?
  • Benim amacım işletim sistemini (Win10 x64 bit) bu diske kurmak, adaptör kullanınca işletim sistemi boot etme de sorun olur mu?
Şimdiden teşekkür ederim.

Selamlar,

Ben de aynı anakart üzerinde kullanmak için Intel 660P serisinin 1 TB'lik (1800mb/sn - 1800 mb/sn) modelini aldım.
CrystalDiskMark ile yaptığım testlerde aldığım sonuçlar, Sizin adaptörsüz aldığınız sonuçlara yakın. Bu durumda sanırım benim de adaptör almam gerekecek fakat bazı sorularım var;
  • Hangi marka ve model adaptör aldınız?
  • Adaptörün verimli kullanımı için BIOS üzerinde yapılması gereken herhangi bir ayar var mıdır, varsa bunlar nelerdir?
  • Birinci PCIe slotunda ekran kartını kullanıyorum, adaptörü 2. PCIe slotunda kullansam hız ya da stabilite sorunları yaşar mıyım?
  • Benim amacım işletim sistemini (Win10 x64 bit) bu diske kurmak, adaptör kullanınca işletim sistemi boot etme de sorun olur mu?
Şimdiden teşekkür ederim.

Lindy 51132 arayüz kartı/adaptörü Dahili M.2 51132 - Nanokatalog

Kullanmis oldugum budur. Bende sizin gibi windows kurdum herhangi bir problem yok biosta sadece csm i kapatin o sekilde kullanin. Csm i kapatmadanda kullanabilirsiniz ama kapatmaniz daha iyidir.

Lindy 51132 arayüz kartı/adaptörü Dahili M.2 51132 - Nanokatalog

Kullanmis oldugum budur. Bende sizin gibi windows kurdum herhangi bir problem yok biosta sadece csm i kapatin o sekilde kullanin. Csm i kapatmadanda kullanabilirsiniz ama kapatmaniz daha iyidir.

Cevabınız için teşekkür ederim, iyi günler...
Selamlar,

@halidbeder arkadaşımızın önerdiği Lindy 51132 adaptör yurt dışından geleceğinden beklemek istemedim ve onun yerine stokta son 1 adet kalan Startech PEX4M2E1 adaptörden satın aldım.

Daha önceden de INTEL 660P SERIES 1TB NVMe SSD almıştım. SSD'nin kağıt üzerinde görünen okuma ve yazma hızları 1800 MB/sn - 1800 MB/sn olarak görünmekte.

Sonuç aşağıdaki gibidir;

intel_660.jpg

@halidbeder arkadaşımıza destek ve yardımlarından dolayı bir kez daha teşekkür ederim.

Herkese iyi çalışmalar...

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı