Zalman MegaMax ZM600-TXII PSU, i5 10400F ve RTX 2070S sisteme yeterli mi?

bozkaya136

Hectopat
İyi Sosyaller arkadaşlar. Mevcut sistemimdeki GTX 1660S ekran kartımı ASUS ROG STRIX RTX 2070 Super OC Edition ile değiştirme imkanım olacak. Ancak sistemimde Zalman MegaMax ZM600-TXII 600W 80+ PSU var. Bu PSU yeni ekran kartına yeterli gelir mi? Açıkçası yeni bir PSU için de para harcamak istemiyorum mevcut PSU sıkıntısız çalışıyor. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Sistem Özellikleri:
  • Intel i5 10400F işlemci
  • ASUS ROG STRIX RTX 2070 Super OC Edition
  • 2X 8 GB 3200MHz RAM
  • 2X NVMe M.2 SSD
  • 5X 120mm FAN

Ekran Kartı Bilgileri: Asus ROG Strix GeForce RTX 2070 Super OC Edition
PSU Bilgileri: ZALMAN ZM600-TXII 600W 80 PLUS GÜÇ KAYNAĞI fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

İyi Sosyaller arkadaşlar. Mevcut sistemimdeki GTX 1660S ekran kartımı ASUS ROG STRIX RTX 2070 Super OC Edition ile değiştirme imkanım olacak. Ancak sistemimde Zalman MegaMax ZM600-TXII 600W 80+ PSU var. Bu PSU yeni ekran kartına yeterli gelir mi? Açıkçası yeni bir PSU için de para harcamak istemiyorum mevcut PSU sıkıntısız çalışıyor. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Sistem Özellikleri:
  • Intel i5 10400F işlemci
  • ASUS ROG STRIX RTX 2070 Super OC Edition
  • 2X 8 GB 3200MHz RAM
  • 2X NVMe M.2 SSD
  • 5X 120mm FAN

Ekran Kartı Bilgileri: Asus ROG Strix GeForce RTX 2070 Super OC Edition
PSU Bilgileri: ZALMAN ZM600-TXII 600W 80 PLUS GÜÇ KAYNAĞI fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da
tek kablodan 2x8 çıkarıyor. Önermiyorum. Tek hattan 300+w çekmek psuyu büyük strese sokar.
Bütçenizi bilmiyorum ondan ötürü bunu öneriyorum : NZXT C650 Gold NP-C650M-EU 650 W Power Supply Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Tek kablodan 2x8 çıkarıyor. Önermiyorum. Tek hattan 300+W çekmek PSU'yu büyük strese sokar.
Bütçenizi bilmiyorum ondan ötürü bunu öneriyorum: NZXT C650 Gold NP-C650M-EU 650 W Power Supply Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Haklı olabilirsiniz yalnız değinmediğim birkaç nokta var.
1. Ben bu sistemi 1080p 144HZ sistemde kullanacağım. Bu güç kullanımı noktasında bir fark yaratır mı?
2. 2070 Super'in kullanım değerlerine baktığımda ortalama 215W TDP aldığını gördüm ben mevcut 1660S ile yükte 100-110W TDP alıyorum zaten. Buradan sizde bakabilirsiniz: ASUS ROG STRIX RTX 2070 SUPER GAMING OC Specs

Bu bilgiler dahilinde yine de tek kablo büyük risk oluşturur mu? Dediğim gibi kısa vadede PSU için gerekli bütçem yok Ekran kartlı ile SSD için harcamalar yaptım şu an bütçem kısıtlı belki ileride olabilir.

Son düzenleme:
Haklı olabilirsiniz yalnız değinmediğim birkaç nokta var.
1. Ben bu sistemi 1080p 144HZ sistemde kullanacağım. Bu güç kullanımı noktasında bir fark yaratır mı?
2. 2070 Super'in kullanım değerlerine baktığımda ortalama 215W TDP aldığını gördüm ben mevcut 1660S ile yükte 100-110W TDP alıyorum zaten. Buradan sizde bakabilirsiniz: ASUS ROG STRIX RTX 2070 SUPER GAMING OC Specs

Bu bilgiler dahilinde yine de tek kablo büyük risk oluşturur mu? Dediğim gibi kısa vadede PSU için gerekli bütçem yok Ekran kartlı ile SSD için harcamalar yaptım şu an bütçem kısıtlı belki ileride olabilir.
Bir kartın 215w TDP'si olması 215'i geçmeyeceği anlamını taşımıyor. Şahsen 3070ti ftw kullanıyorum
290w tdp verilmiş. Oyunlrada 310w stres testinde 350+w atıyor.

1x8 12v Soket pinden azami kabul edilebilir max wattage 200w'dır. Evet 300w çeker mı çeker ama güç kaynağınızın kapasitörlerini aşırı yorar ve güç kaynağınızda ciddi ısınmalar olur.
2x8 tek kablodan ise bir ayrı ölüm. Rog Strix 2070s ise yüksek yük altında (8GB Vram dolu) 277w tüketim sağlıyor.
Size tavsiyemdir. Bir kere alın tam alın güç kaynağını. Güç kaynağı sistemin kalbidir aynı sizin kalbiniz gibi. Kaliteli bir 850w 80+ Gold psu sizi çok uzun yıllar götürür. Sistem değişirsiniz nesil değişirsiniz durur.
- 1080p144Fps için uygun bir ekran kartıdır. Lakin 144fps sabitlemediğin süreçte (ki çoğu oyunu high 144fps altında kalır) hep %99 yükte kalır kart. Güç noktasında 1440p 1080p değişimi olmaz. 720P'de güç tüketimi 144fps sabitlendiğinde düşer. Grafik yükünü kısarak 1080p'de düşüş yapabilirsiniz.

+Önerilerimden biri : Core Voltage Undervolt yaparak çekirdeğin frekansını 50Mhz kısarak voltaj eğer 1mV ise 0.900mV deneyebilirsiniz (örnek). Bu sayede wattage düşecektir. 5Fps kaybı yapar lakin 500Mhz memorye verip arayı kapatırsınız.
resim_2023-12-01_025456399.png

Umuyorum yeterince açık anlatmışımdır.

Güzel bir açıklama olmuş yeterince açık teşekkür ederim 😄 O halde dediğiniz gibi yapıp bir süre çok yükte kullanmadan belki voltaj kısarak idare edip yeni bir PSU'ya geçeceğim. Vakit ayırdığınız için ayrıca teşekkürler

Güzel bir açıklama olmuş yeterince açık teşekkür ederim 😄 O halde dediğiniz gibi yapıp bir süre çok yükte kullanmadan belki voltaj kısarak idare edip yeni bir PSU'ya geçeceğim. Vakit ayırdığınız için ayrıca teşekkürler

1701391199847.png

Bu arada PSU kılavuz bilgileri de bu şekildeydi şimdi bulabildim. Farklı riskli bir durum varsa veya başka arkadaşlar da fikir beyan etmek isterlerse bunu da eklemiş olayım

Son düzenleme:
tek kablodan 2x8 çıkarıyor. Önermiyorum. Tek hattan 300+w çekmek psuyu büyük strese sokar.
Bütçenizi bilmiyorum ondan ötürü bunu öneriyorum : NZXT C650 Gold NP-C650M-EU 650 W Power Supply Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Tek hattan 300W+ çekmesinde bir problem yok. Zira NZXT C650 için de aynısı geçerli.

1701419941132.png

İncelemesinden aldım bu görüntüyü. Çok kolay, bulabilirsiniz.

1701419572639.png

Bu da bu ürünün PCI-e kablosu. Yine incelemesinden aldım görüntüyü. Yani tek çıkıştan 2 tane 8 pin vermekte bir problem yok. Çoğu giriş ve orta seviye ünitede bu şekilde bu durum. Olmayan da var tabii:

1701419789083.png

PQ650M bu da. PCI-e çıkışı her kablo için 8 pin ama bunun da CPU connectoru tek kabloda ikiye ayrılmış, ne yapacağız? Almayalım mı şimdi?

NZXT C650 Gold NP-C650M-EU 650 W Power Supply Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Attığınız linkteki ürün C650'nin 2019 Seasonic üretimi sürümü. 2022 modeli daha kaliteli ve performanslı, üstelik daha ucuz:

Herhangi bir şekilde yerme amaçlı yazmıyorum bunları, tek amacım bilgilendirmek. Kodu NP olan 2019, PA olan 2022 CWT üretimi olan modeli.

Konudaki soruya cevap ise evet, elinizdeki model yeterli. Kullanmaya devam edin.

Farklı riskli bir durum varsa veya başka arkadaşlar da fikir beyan etmek isterlerse bunu da eklemiş olayım

Megamax II'nin kalitesi ortalamanın altında. Bu tarz PSU'lar artık sıfır alınabilecek ürünler değiller. Gigamax var bunun bir üstü, o alınabilirdi ama elinizde bu varken gerek yok. Topolojisinden ötürü 12V kaybı var, 540W alabiliyorsunuz ki bu da sisteminiz için gayet yeterli.

Tek hattan 300W+ çekmesinde bir problem yok. Zira NZXT C650 için de aynısı geçerli.

Eki Görüntüle 2037163

İncelemesinden aldım bu görüntüyü. Çok kolay, bulabilirsiniz.

Eki Görüntüle 2037158

Bu da bu ürünün PCI-e kablosu. Yine incelemesinden aldım görüntüyü. Yani tek çıkıştan 2 tane 8 pin vermekte bir problem yok. Çoğu giriş ve orta seviye ünitede bu şekilde bu durum. Olmayan da var tabii:

Eki Görüntüle 2037161

PQ650M bu da. PCI-e çıkışı her kablo için 8 pin ama bunun da CPU connectoru tek kabloda ikiye ayrılmış, ne yapacağız? Almayalım mı şimdi?

Attığınız linkteki ürün C650'nin 2019 Seasonic üretimi sürümü. 2022 modeli daha kaliteli ve performanslı, üstelik daha ucuz:

Herhangi bir şekilde yerme amaçlı yazmıyorum bunları, tek amacım bilgilendirmek. Kodu NP olan 2019, PA olan 2022 CWT üretimi olan modeli.

Konudaki soruya cevap ise evet, elinizdeki model yeterli. Kullanmaya devam edin.

Megamax II'nin kalitesi ortalamanın altında. Bu tarz PSU'lar artık sıfır alınabilecek ürünler değiller. Gigamax var bunun bir üstü, o alınabilirdi ama elinizde bu varken gerek yok. Topolojisinden ötürü 12V kaybı var, 540W alabiliyorsunuz ki bu da sisteminiz için gayet
Haklısınız dediğim gibi alalı yaklaşık 3 yıl oldu ve 1660S sistem için gayet yeterli diye teferruatlı bakmamıştım. Ama sanırım bu PSU konusunda her zaman keseyi ileriye dönük bir tık açmak önemli bir konuymuş bunu da öğrenmiş oldum. Bilgilendirme için teşekkürler

Yeni konular

Geri
Yukarı