Zalman R1 600LE power tuşu takılı kalıyor

alaattin

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar;
Yaklaşık 3 sene önce aldığım ZALMAN R1 600LE model kasanın Power Tuşu basıldığı zaman takılı kalıyor, uzun uğraşlar sonucu tekrar normal haline geri getirebiliyorum. Tuşun çevresinde herhangi bir toz veya takılı kalmasına sebep olacak parçacık bulunmuyor. En başta sol tarafa doğru basınca oluyordu ama şimdi sağ taraf da takılı kalıyor.
Ön tarafı yani paneli söküp bakayım diye düşünsem de nasıl söküleceğini bilmiyorum ve eminim ki elime yüzüme bulaşacak.
Tamire göndermem de imkansız çünkü toplama olduğu için tekrar sökmem gerekecek parçaları teker teker ve ne yazık ki bunun için vaktim ve bilgim yok.
20191115_120516.jpg

Benim laptop tuşunda aynı sorun var söküp kontrol etmek en sağlıklısı ama sökülmüyor yada uğraşamam dersen ben şahsen tam tuşun ucuna ince bir cisim ile basıyorum takılı kalmıyor.

Benim laptop tuşunda aynı sorun var söküp kontrol etmek en sağlıklısı ama sökülmüyor yada uğraşamam dersen ben şahsen tam tuşun ucuna ince bir cisim ile basıyorum takılı kalmıyor.
Dediğim gibi nasıl sökeceğimi bilmiyorum mesela fan aldım takarım diye ön tarafa ama nasıl söküleceğini bilmediğim için günlerdir kenarda duruyor.
İnce bir cisimle basıyorum derken neresine ne ile basıyorsunuz ? İğne gibi sivri cisim zarar vermez mi ?
Asıl merak ettiğim durduk yerde nasıl bozulduğu yani günde 1 defa bastığım tuş 3 senede maximum 1000 defa basılmıştır, böyle hayati bir tuşun ömrünün 1 milyon falan olması gerekmiyor mu ?

Ben uçlu kalemin ucunu kapatıp basıyorum kalemin kendi plastiği ile tam olarak sol alt köşesine basıyorum. Evet öyle olmalı tabi ki ama birazda şanssızlık olabilir başınıza gelen. Ayrıca belki youtube veya başka yerlerde kasanızla ilgili video veya görseller bulabilirsiniz nasıl söküldüğü ile alakalı.

Power tuşunu kontrol kalemi gibi bir aletle çıkartabilirsiniz. Genelde tuşlu gibi oluyor. Gereğinden fazla bastırılırsa yerine oturur.

Power tuşunu kontrol kalemi gibi bir aletle çıkartabilirsiniz. Genelde tuşlu gibi oluyor. Gereğinden fazla bastırılırsa yerine oturur.
Kontrol kalemi ile çıkarmak derken takılı kaldığı zaman mi yoksa en baştan çıkarıp ortasında olan küçük switch ile mi yoluma devam edeyim ?
Ben uçlu kalemin ucunu kapatıp basıyorum kalemin kendi plastiği ile tam olarak sol alt köşesine basıyorum. Evet öyle olmalı tabi ki ama birazda şanssızlık olabilir başınıza gelen. Ayrıca belki youtube veya başka yerlerde kasanızla ilgili video veya görseller bulabilirsiniz nasıl söküldüğü ile alakalı.
Ne yazık ki genelde Zalman ürünleri pek tercih edilmediği için video vs. bulamadım. Zaten olanlarda tuş sorunuyla ilgili değil ön panel kablolarını anakarta bağlamak ile ilgili.
Bazı yerlerde Reset tuşu ile Power tuşunun kablo bağlantılarını anakart üzerinde yer değiştirdiğim zaman Reset tuşunu Power tuşu olarak kullanabileceğim yazıyor. Bunu bana bir artısı veya eksisi olur mu ? Reset tuşu sıradan bir tuş ve led vs. bulunmuyor.

Son düzenleme:
Tom's Hardware forumlarında yazana göre ön panelin nasıl söküleceği, kullanım kılavuzunda sayfa 5 bölüm 3'te yazıyormuş. Bende de ZM-Z1 var, güç tuşunun mekanizması muhtemelen sizinkiyle benzer fakat paneli açmayı hiç denemedim. Ben de bazen şüpheleniyorum açıkçası, ya takılı kalırsa diye. Tuş bildiğimiz eski tip klasik kasalardaki gibi tam içeri girmiyor, az dokununca çalışan tipten bir tuş. Belki tuşun arkasına o paneli söküp ulaşabilirsiniz ve sorunu bulabilirsiniz.

Yer değiştirirsen eğer reset attığında power tuşuyla (eski) bu sefer basılı kalırsa sürekli reset atar bilgisayar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı