Zalman Z3 Plus Fanları Sesli Çalışmaya Başladı

yunusemreucr

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar sistemi yaklaşık 3 hafta önce Vatan'dan aldım. Sistem sessiz çalışıyordu. Sonra USB girislerinin çalışmadığını fark ettim ve Vatan'a götürdüm. Sorun düzeltildi, eve getirdim bilgisayarı içinde toz var mı diye içini açtım sonra kapattım. Bilgisayarı taktım ve açtım, önceden yapmayı unuttuğum için RAM'lerin frekansını BIOS'dan 2400 MHZ'ye aldım. Sonra açınca fanlar çok ses yapmaya başladı. Fanlar önceden bu kadar sesli değildi. Neden olmuş olabilir ve nasıl çözerim?

Arkadaşlar sistemi yaklaşık 3 hafta önce Vatan'dan aldım. Sistem sessiz çalışıyordu. Sonra USB girislerinin çalışmadığını fark ettim ve Vatan'a götürdüm. Sorun düzeltildi, eve getirdim bilgisayarı içinde toz var mı diye içini açtım sonra kapattım. Bilgisayarı taktım ve açtım, önceden yapmayı unuttuğum için RAM'lerin frekansını BIOS'dan 2400 MHZ'ye aldım. Sonra açınca fanlar çok ses yapmaya başladı. Fanlar önceden bu kadar sesli değildi. Neden olmuş olabilir ve nasıl çözerim?

Bende aynı kasa var. Sanırım üstte 2 önde 1 ve arkada 1 olmak üzere 4 fanı var. 1'i ledli olan molexe bağlı 2'si üsttekiler fan kontrolcüsüne 1'i de anakarta bağlı.

Anakarta bağlı olana bios üzerinden ayarlama yapabilirsin. Mesela Asus anakartım var benim silent yani sessiz mod' a aldım fanı gayet sessiz.

Üstteki fan kontrolcüye bağlı olanları ise düşük devire ayarla yani soldaki tuş aşağıda olsun anlamışsındır zaten.

Ledli fana zaten elleyemiyorsun.

Benim tavsiyem benim kasam masamın üstünde olduğu için molexe bağlı olan ledli fanı çıkardım. Kasamda ki soğutma her türlü iyiydi zaten. Ve fark ettiğini gördüm. Molexe bağlı olduğu için hep yüksek devirle dönüyor ve rahatsız ediyor.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı