Zamanı boşa harcıyormuş gibi hissetmek

Yazdığından anladığım kadarıyla hem ne istediğini biliyorsun, hem de ilgi alanlarını. Bence geriye sadece denemek, tecrübelenmek kalmış senin için. İlgi alanların konusunda daha çok araştır ve kendine uygun olanı kendin bulacağını düşünüyorum. Hazırlık okudum demişsin. Belli bir seviye İngilizce bilgin vardır. Bunun daha üstüne gitmeni ve İngilizce kaynaklara, videolara vs. bakmanı tavsiye ederim. Bunun dışında kitap okumayı deneyebilirsin. Kendini geliştireceğin en sağlam kaynaktır kendisi. Şahsen senin yaşında olsam şuan ilk yapmaya başlayacağım şey o olurdu.

Yazdığından anladığım kadarıyla hem ne istediğini biliyorsun, hem de ilgi alanlarını. Bence geriye sadece denemek, tecrübelenmek kalmış senin için. İlgi alanların konusunda daha çok araştır ve kendine uygun olanı kendin bulacağını düşünüyorum. Hazırlık okudum demişsin. Belli bir seviye İngilizce bilgin vardır. Bunun daha üstüne gitmeni ve İngilizce kaynaklara, videolara vs. bakmanı tavsiye ederim. Bunun dışında kitap okumayı deneyebilirsin. Kendini geliştireceğin en sağlam kaynaktır kendisi. Şahsen senin yaşında olsam şu an ilk yapmaya başlayacağım şey o olurdu.

Sanırım dediğiniz gibi sadece geriye deneme adımları kaldı. Kitap okumak hoşuma da gider ama eğitimi kitaplardan almak benim öğrenme tarzıma uymuyor. Bir konuyu dinleyerek çok daha rahat anlıyorum. Onun dışında siyasi liderlerin kitaplarını okumaktan keyif alıyorum.

Sanırım dediğiniz gibi sadece geriye deneme adımları kaldı. Kitap okumak hoşuma da gider ama eğitimi kitaplardan almak benim öğrenme tarzıma uymuyor. Bir konuyu dinleyerek çok daha rahat anlıyorum. Onun dışında siyasi liderlerin kitaplarını okumaktan keyif alıyorum.
Bilgili, donanımlı bir kardeşimize benziyorsun gel parti açalım.

Aramızda bir yaş var, okulun sana basit gelmesi çok iyi bir şey bence. Kendine daha çok zaman ayırabilirsin. Yaş olarak senden küçüğüm ama geçen sene seninle aynı şeyleri yaşadım.

İlgi alanların hakkında nasıl uzmanlaşacağını bilmiyorum, çünkü ben de uzmanlaşmadım. Belki zaman yönetme konusunda yardım edebilirim.

Öncelikle bir konuya "zamanım yok" diye yaklaşıyorsan, kendine şu soruyu sor: "Ben bu işi gerçekten yapmak istiyor muyum?" Bu şekilde zamanını senin için daha verimli şeylere ayırabilirsin.

Bununla birlikte zamanını nelere harcayacağını bulmuş oldun. Bundan sonra günlük zamanlama yap. Uyuduğun süre, ders çalıştığın süre gibi şeyleri ortalama bi' şekilde hesapla. Mesela benim hala 1-1,5 saatim boşlukta nereye gidiyor bilmiyorum bu zaman. Kısa süreli hedefim bunu bulup, minimuma çekmek.

Bir ekleme yapayım, saat 22.00'den sonra zamanınızı boş şeylere harcadığınız söylemişsiniz. Eğer boş şeylerden kastınız, oyun oynamak gibi şeylerse bunlar boş şeyler değil.

İnsan beyni ödül mantığı ile çalışır, aynı köpekler gibi. O halde köpeği düşünelim, köpeğe zor bir hareket yaptırıyoruz diyelim, bunu yaptıktan sonra köpeğin kafasını okşamazsak ya da ödül maması vermezsek, köpek bir zamandan sonra bunu yapmak istemeyecektir.

Özetle, çalıştıktan sonra kendinizi ödülledirmezseniz, bir zamandan sonra bıkarsınız. Seratoninin çalışma prensibine bakabilirsiniz.

Umarım bu dediklerim yardımcı olur.

Son düzenleme:
Aramızda bir yaş var, okulun sana basit gelmesi çok iyi bir şey bence. Kendine daha çok zaman ayırabilirsin. Yaş olarak senden küçüğüm ama geçen sene seninle aynı şeyleri yaşadım.

İlgi alanların hakkında nasıl uzmanlaşacağını bilmiyorum, çünkü ben de uzmanlaşmadım. Belki zaman yönetme konusunda yardım edebilirim.

Öncelikle bir konuya "zamanım yok" diye yaklaşıyorsan, kendine şu soruyu sor: Ben işi gerçekten yapmak istiyor muyum? Bu şekilde zamanını senin için daha iyi şeylere ayırabilirsin.

Bununla birlikte zamanını nelere harcayacağını anlamış oldun. Bundan sonra günlük zamanlama yap. Uyuduğun süre, ders çalıştığın süre gibi şeyleri ortalama bi' şekilde hesapla. Mesela benim hala 1-1, 5 saatim boşlukta nereye gidiyor bilmiyorum bu zaman. Kısa süreli hedefim bunu bulup, minimuma çekmek.

Umarım bu dediklerim yardımcı olur.

Nasıl uzmanlaşacağım konusu zor değil araştırmayla çözülebilecek bir şey fakat ben hangi konuda uzmanlaşacağıma karar veremedim. Hepsini deneyip tek tek doğru olanı bulmak yerine bir tane belirleyip o konuda en iyisi olmak istiyorum. O aralıkta zaman kaybetmek istemiyorum ama sanırım ben biraz fazla acele edip abartılı isteklerde bulunuyorum.

Bilgili, donanımlı bir kardeşimize benziyorsun gel parti açalım.

Özgüvenim yüksektir fakat konu çok değer verdiğim ülkem olunca sanırım biraz geride durmayı tercih ederek hata yapıyorum. Yönetimde bulunursam, yönetimde bulunduğum süre içinde benden daha iyisi var ise ve ben yönetiyorum diye benden daha iyisi ülkeye yarar sağlayamazsa düşüncesi yüzünden o konulardan biraz uzak durmayı tercih ediyorum. “Eğer ülkeni kurtaracak bir lider beklemekteysen, ben size hiçbir şey öğretememişim demektir.” Demiş Atatürk. Sanırım bazı şeyleri henüz tam olarak öğrenemedim.

Nasıl uzmanlaşacağım konusu zor değil araştırmayla çözülebilecek bir şey fakat ben hangi konuda uzmanlaşacağıma karar veremedim. Hepsini deneyip tek tek doğru olanı bulmak yerine bir tane belirleyip o konuda en iyisi olmak istiyorum. O aralıkta zaman kaybetmek istemiyorum ama sanırım ben biraz fazla acele edip abartılı isteklerde bulunuyorum.
Van Dyke'ın bir sözü var:

"Bir şeye ait her şeyi öğrenin, her şeye dair bir şeyi bilin."

Bir konuda en iyi olmak istiyorum demişsiniz. Tek tek dalları aramadan, en iyisi olacağınız konuyu doğru seçebileceğinizi sanmıyorum. Hem bu alanı ararken "her şeye dair bir şeyi bilin" kısmını da ilerletmiş olursunuz.

Son düzenleme:
Van Dyke'ın bir sözü var:

"Bir şeye ait her şeyi öğrenin, her şeye dair bir şeyi bilin."

Bir konuda en iyi olmak istiyorum demişsiniz. Tek tek doğru olanı aramadan, doğru olanı bulabileceğini sanmıyorum. Hem bu alanı ararken "her şeye dair bir şeyi bilin" kısmını da ilerletmiş olursunuz.

Elbette deneyerek bulmam gerek fakat ben bu süreyi minimuma indirmek istediğim için öneri istedim. Bana benzer birileri vardır. Onların verdikleri cevapları alıp öncelikli bir şekilde denemeyi düşünüyorum. Yoksa ilk denemede bulmak gibi kesin bir niyetim yok :D.

Bana benzer birileri vardır. Onların verdikleri cevapları alıp öncelikli bir şekilde denemeyi düşünüyorum.
Bu kısma maalesef katılmıyorum, size benzeyen biri olabilir. Ama sadece benzer, her konuda aynı değildir, olamaz. O kişiden alacağınız tavsiye ile belki de çok iyi olduğunuz bir alanı atlayabilirsiniz.

Özgüvenim yüksektir fakat konu çok değer verdiğim ülkem olunca sanırım biraz geride durmayı tercih ederek hata yapıyorum.
Sadece sen değil hepimiz hata yapıyoruz. Kendiliğinden bir şeylerin değişmesini bekliyoruz. Harekete geçmenin vakti geldi de geçiyor.

Geri
Yukarı