Zararlı siteye girmek tek başına virüs bulaştırır mı?

leventtttt

Centipat
Ben şimdiye kadar ne olursa olsun herhangi bir site asla virüs bulaştıramaz diye biliyordum, o siteden bir .exe dosyası indirip çalıştırıncaya kadar. İnternette rastgele karşıma çıktı, sadece linke tıklayıp siteye girmek, bilgisayara virüs girmesine sebep olabiliyormuş. Bu doğru mu bilgilendirebilir misiniz? Benim bildiğim hayır.

Sadece tıkladıysanız bir şey olmaz.

Herhangi bir şey download etmezseniz ve çalıştırmazsanız sorun olmaz.

Virüs olarak tanımlanan şey burada çok önemli. Sizin tanımınız ile bilgisayara indirip çalıştırdığımda bilgisayarıma zarar verecek olan şey ise hayır, ancak bir websiteye girdiğinizde zararlı yazılım bulaşabilmesi ihitmali yüksek.

Sadece websitesine girdiğinizde ve karşınıza çıkan bu sitede bildirimlere izin ver ya da bu tarz şeylere tıkladığınızda sitenin sizin cookielerinize erişimi olursa geçmiş olsun. Sadece siteye girerek ve ben bir şey indirmedim ki diyerek kişisel cookilerine erişim veren ve kayıtlı hesaplarını çaldıran çok fazla insan oldu. Bu tarz siteler var ve masum değiller.

Girdiğiniz site bilgisayarınıza virüs bulaştırmaz. Ancak zararlı çerez yiyebilirsiniz.
Bunun için ya gizli sekmeden devam edeceksiniz ya da işinizi hallettikten sonra çerezleri temizleyeceksiniz.

Bazı sitelere giriş yapıldığı anda sisteme dosya aktarımı yapmaya çalışıyor. Defender bunu fark edemezse veya sadece uyarı yapıp karantinaya alamazsa indirmeye çalıştığı dosyalar çeşitli takip yazılımı vs. olabilir.
Şöyle örnek vereyim, en basit olarak Süper Lig maçı için kaçan yayın sitesine girmeye çalıştığımda Kaspersky yüklü olduğu için daha adres satırında Enter'lamadan sayfa blok oluyor ve indirmeye çalıştığı dosyalar hakkında uyarı veriyor. Yanlışlıkla kenar Banner'lara tıkladığımda açılan reklam sayfaları da keza aynı şekilde bloklanıyor.
Öncesinde Defender kullanırken manuel olarak tam koruma ayarları ile oynadığımda inen dosyaları direkt olarak karantinaya alıyor ancak bulamadığı dosya var mıdır acaba diye kuşkulandığım çok oluyordu. Özellikle clickbait site veya bannerlarda bu çok oluyordu.
İnen dosya virüs olarak mı kabul görür bilemem ancak tehlikeli yazılım olduğu açık.
Bu nedenle ya güncel iyi bir antivirüs yazılımı (Kaspersky, Eder) edinin veya bu tarz sitelere girmeyin.
Örnek (hayali) site: gebensport123.xyz gibi.

Geri
Yukarı