ZyXEL VMG3312 B10a modemi harici güç ile çalıştırmak

furQan94

Hectopat
TTNet'in verdiği ZyXEL VMG3312 B10A modemi harici güç ile çalıştırmak istiyorum fakat modem normal çalışmasına rağmen açılırken anlık tüm ışıkları yandığı sırada kısa devre oluşuyor. Adaptörle çalışırken tüm ışıkları 1 saniye yanıyor anlık kısa devre oluşuyor bu sırada adaptör gücü kesip tekrar verdiğinde modem düzgün çalışıyor. Ben 2 adet 18650 Li-İon pili 2S BMS ile Step-Up konvertörle 12V yükselterek modeme bağlıyorum. Kısa devre olduğu için BMS korumaya geçiyor ama adaptörde olduğu gibi kısa devreyi kaldırmıyor şarj voltajı vererek uyandırmak gerekiyor. Bilen birisi için sorum şu: bu kısa devre neden oluşuyor? Modem bozuk değil belli ki modem böyle tasarlanmış ama adaptörde sıkıntı çıkarmazken harici beslemede sorun çıkarıyor. Adaptördeki gibi basit kısa devre koruması yapan devre var mı? Bu arada çalışan bir PSU'dan 12V ile çıkış aldım onda da sıkıntı çıkmadı büyük ihtimal o da adaptör gibi kesip veriyor tekrar. Ayrıca bu PSU'dan 5V alarak step-up konvertörün girişine bağladım ve modemde denedim bu seferde modemin başlarkenki tüm ışıklar daha uzun yanıyor ve konvertör eli yakacak kadar ısınıyor sonra modemin tüm ışıkları sönüp başlamaya geçiyor ve normal çalışıyor. Kendi adaptörü 12V 1 Amper ama ben bu durumu bir türlü anlamlandıramadım.

Sorunu çözdüm. XL6009 step-up (boost converter) voltaj yükseltici kullanıyordum internetten MT3608 step-up (boost converter) voltaj yükseltici sipariş ettim ve onunla denedim, modem iki adet seri bağlı 18650 Li-ion pil ile sıkıntısız çalışıyor. XL6009 güzel bir yükseltici ve çalışıyor ama nedense modemi çalıştırmadı. Çözümü de buraya yazdım ki aynı sorunu yaşan insanlar olursa burası rehber olsun.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı