16 GB Single RAM vs 32 GB Single RAM

Heh işte hocam direkt lehimli değil şu anda içinde bulunan 16 GB RAM. Lehimli olsa çıkmaz demiştiniz ama videoda o 16 GB RAM gayet normal bir şekilde Slot'tan çıkıyor.

İçini açtığında o slotun boş olduğunu göreceksin ASUS'un anakarta koyduğu RAM'i istesen de çıkartamazsın zaten
CPUID-CPU-Z yazılımında slotun boş olduğunuda görebilirsin.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-09-17 163619.png
    Ekran görüntüsü 2022-09-17 163619.png
    66,1 KB · Görüntüleme: 19
İçini açtığında o slotun boş olduğunu göreceksin ASUS'un anakarta koyduğu RAM'i istesen de çıkartamazsın zaten.
CPUID-CPU-Z yazılımında slotun boş olduğunuda görebilirsin.

O zaman hocam ben ne anladığımı söyleyeyim bu konudan: Şimdi bu laptopta 2 adet slot var birisi anakart`ta ve çıkmıyor benim daha dediğim çıkan slot ise boş yani 1 adet slot göstermesinin sebebi birinin anakart`ta olması yani ben 16 GB alıp Dual channel yapabilirim yanlış mıyım?

O zaman hocam ben ne anladığımı söyleyeyim bu konudan: Şimdi bu laptopta 2 adet slot var birisi anakartta ve çıkmıyor benim daha dediğim çıkan slot ise boş yani 1 adet slot göstermesinin sebebi birinin anakartta olması yani ben 16 GB alıp Dual channel yapabilirim yanlış mıyım?

Evet 16 GB 3200MHz 22CL bir RAM alırsan onu o slota takıp çift kanal yapabilirsin senin bilgisayarında şu an 1 slot halihazırda boş bulunuyor.

Evet 16 GB 3200MHz 22CL bir RAM alırsan onu o slota takıp çift kanal yapabilirsin senin bilgisayarında şu an 1 slot halihazırda boş bulunuyor.

(16 GB DDR4 3200MHz 22CL RAM almanı durumunda 32 GB çift kanal desteğini kullanabilirsin.)
Buradaki CL ne oluyor peki tam olarak ve nereden anlıyoruz bu CL'nin kaç olduğunu?

CL RAM'in gecikme değeridir, uyumlu çalışması için önemli. Attığım linkteki uygulamayi indirip fotoğraf atın RAM'e bakalım. RAMExpert

(16 GB DDR4 3200MHz 22CL RAM almanı durumunda 32 GB çift kanal desteğini kullanabilirsin.)
Buradaki CL ne oluyor peki tam olarak ve nereden anlıyoruz bu CL'nin kaç olduğunu?

Latency CL yazan yere bakıp anlayabilirsin hatta bilgisayarındaki RAM'in markasını öğrenebileceğin uygulamalar da var ama ismini hatırlayamadım biraz araştırmayla aynı marka RAM'i alırsan çok daha güzel olur.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-09-17 164308.png
    Ekran görüntüsü 2022-09-17 164308.png
    89,9 KB · Görüntüleme: 17

Geri
Yukarı