17-18 yaşından sonra boy uzar mı?

AEmrerik

Decapat
Arkadaşlar selam, 17 yaşımı doldurdum 4-5 aya reşit olucağım. Size bir şey soracağım. Bu konu hakkında baya Bi araştırma yaptım gerek Türkçe gerek yabancı kaynaklardan fakat asla kesin bir sonuç elde edemedim artık bu konuyu yazmak son denemem olucak. Ben 170im ama boyumun kısa olmasından nefret ediyorum. Çok fazla takıntı ediyorum. Her sabah uyandığımda aklıma geliyor. Babam 171 annem 160. Dayım 175 gibi bir şey. Açıkçası sadece 4-5 cm yeterli benim için yani 175 o da olmadı 174 istiyorum hergün çok fazla protein ve kalsiyum almaya çalışıyorum onun dışında esneme sıçrama falan da yapıyorum. Sizce 4-5 cm uzatmam mümkün mü? Cevap verirseniz sevinirim. Sizin cevaplarınızdan sonra artık bir daha araştırmıycam. Alışmaya çalışacağım. Şimdiden teşekkürler

S
Kötü durum, uzak doğulularda kısa oluyor. Benim boy 183 cm, abimin 185, annemin 160, babamın 175'di, ve benden uzun milyonlarca insan var dünyada. Evet 17-18 yaşlarından sonra boy uzar ama fazla değil. %90 ırsidir, kalan %10 verimli koşulların sağlanmasına göre değişir. Benim 14 yaşımdan sonra boyum 3-4 cm uzamıştı. Yıllarca basketbol oynamıştım oysaki. Küçük yaşlarda voleybol veya basketbol oynamanın boy uzamasına yararı olduğuna inanırım. Ama sen de gerçekten çok kısaymışsın. Ben kendime kısa diyordum, beterin beteri varmış.
Saol dostum
artık daha iyi hissediyorum :/

Bir şey değil. Benim amacım insanları teselli etmek değil, onları doğru bilgilendirmek, yapman gerekenleri yazdım. Ek olarak günlük kalsiyum ve D vitaminine dikkat etmen de yarar var. Yetişkin insanlar için günde 1 bardak süt, senin için daha fazla. Olmuyorsa unutacaksın, düşünmeyeceksin. Boy uzunluğu teorik olarak 24-25 yaşlarına kadar devam eder ama çoğu insanda 18-20 den sonra artmaz.

Genetik koşullardan dolayı uzayıp uzamayacağın hakkında yorum yapmamız yanlış olur. Tavsiyem takıntı yapma bu kadar kendine zarar verirsin. Yaşın da küçük daha, ileride daha büyük dertlerin olacak ve keşke tek derdim boyum olsaydı diye gülüp geçeceksin. Hobilerini gerçekleştir, bilmediklerini araştır öğren, kitap oku, gez dolaş hayatın tadını çıkar :)

Bu konuda ben de çok araştırma yapmıştım yaşım 16 boyum 1,65 ben de 5 senedir yüzüyorum yüzücüyüm fakat araştırmalara göre boy uzamasındaki en önemli etken 1_genetik 2_beslenme 3_spor diye geliyormuş o yüzden sporun boy konusunda çok bir katkısı yok en önemli etken genetik olması
Ama aslında bakarsan çok da üzgün değilim kısa boyunda avantajları var örneğin yere daha yakın olmak,boyun kısa olduğundan kilonda daha az olacağı için hafif olmak vs... seni çok daha çevik birisi yapıyor

Basketbol filan oynayın ağırlığın boyu kısalttığını hepimiz biliyoruz ben Tekvando sayesinde 1.85 oldum.Onun dışında basketbol ile ilgilenmedim futbol un zaten kas gelişimine faydası var bu yüzden basketbol'a biraz ilgilenmelisin.Süt içince boy uzamaz aksine kilo aldırır.

Yeni konular

Geri
Yukarı