17.3 inç RTX 4070 laptop önerisi

Bahsedilen video kendim zaten RTX 3070 de en düşük (38) FPS alıyorum. Yine 4 k de NVIDIA ayarlarına DLSS kapalı Ultra - yüksek 48 - 53 görüyorum. Sizleri tatmin etmeyebilir. Benim için hikayeli oyunda görüntü kalitesi her şeyden öncelikli. Takılmayacak şekilde zaten FPS veriyor. Ayrıca ben hala şaşırıyorum 3070 Ti serisi video olduğu gibi 35'e çakılı kalacak. %1 şu bu beni ilgilendirmez. Aldığım yüksek görüntü kalitesine bakarım. 4 k da benim söylediğim sizin inanmadığınız FPS'lerde PC hala çok serin. Bence en mükemmel soğutma olmasa bile çok sağlam. Oyun oynadığım dönemde küçük test video zaten yaptım. Bulursam sizinle paylaşırım. Bu sadece benim alternatifim. HDR 500 büyük lüks. En az 500 nit parlaklık HDR oyunlarda. Kendim 450 nit. Forumda paylaşılan çoğu PC özellikle ekran kısmı vasat. Bu kişiye göre bir tercih sebebi olabilir. Belirtmekte fayda var bu elbette üst seviye bir Gaming değil. Premıum bir mobil iş istasyonu. Fps feragat edip gündelik işlerde insanları üzeceğini düşünmüyorum. Ayrıca sebebini bilmiyorum ülkemize neden yeni model gigabyte AORUS serisi gelmiyor. Kanımca mükemmel oyun bilgisayarı
4K Ekranda 16:9 ise 1080 16:10 ise 1200 cozunurlukte goruntude kayip olmadan oynayabilirsin.

Laptop geldi. Kurulumları güncellemeleri yaptım. Cihaz genel olarak güzel. Az da olsa ışık sızması var ama sıkıntı olmuyor. Fakat CS 2 ve Valorant oyunlarında CPU 90 dereceleri görüyor. Youtupda incelemelrerde aynı oyunlarda 70 dereceleri görüyor. Control oyununda CPU ve GPU 60-70 derece arasında geziyor. Control oyununda sıkıntı yok. Başka oyunlarda deneyemedim. Acaba cihazda bir sıkıntımı var.
Foruma bir konu açacağım bakalım kullananlar ne diyecek.

@Legender07

Merhaba. CS2 ve Valorant deneyimim hiç olmadı. Anladığım kadarıyla bu oyunlar işlemci yoğunluklu oyunlar. Laptoplarda 90 hatta 95 dereceler prensipte kabul edilebilir. Oyun sırasında kasa, klavye rahatsız edici sıcaklık var mı? Yeni bir cihaz olduğu için bu sonuç düşündürücü. İşlemci sürekli 90 derecede geziyor? Başka oyun denediniz mi? Hangi mod kullanıyorsunuz? Varsa dengeli ya da oyun modu dener misiniz? Sentetik testlerde o işlemci zaten 90- 98+ dereceleri görüryor ki bu zaten doğal. Yabancı forumlara tekrar bakacağım konuyla alakalı. Hala zamanınız var, beğenmezseniz iade, değişim yapabilirsiniz. Kısa zamanda konuyla ilgili geri döneceğim.

4K ekranda 16:9 ise 1080 16:10 ise 1200 cozunurlukte goruntude kayip olmadan oynayabilirsin.

Bilgilendirme için teşekkürler. Ama o çözünürlüğe düşmenin anlamı yok. Ultradan yüksek ya da orta ayar bile çok keyifli. FPS derdim yok. OLED olduğu için zaten 60Hz panel. Ne kadar fazla FPS o kadar görüntü kırılması yaşanıyor. Hikayeli oyun oynuyorum bu yüzden benim için prensipte Ultra 30 bazen 48-60 kabul edilebilir.

@AkifTRN
Bahsettiğiniz oyunlarda işlemci genel olarak 70-80 C arasında çalışıyor. MUX switch açtınız mı hiç? Belki bir ihtimal biraz daha fazla ekran kartı kullanabilirsiniz. Sizde ki sıcaklıklar teoride normal ama inceleme ve uygulama kısmında normal görünmüyor. Yabancı forumlarda bu oyunla alakalı makale görmedim ağır grafik yükü (Assassin Creed serisi, RDR2, Cyberpunk... Vb hikayeli oyunlarda bile CPU GPU 90 dereceyi nadiren görmüş. Ortalama 80-86 derece. İşlemci bu oyunlarda kaç W çalışıyor? Denemekten zarar gelmez çözünürlüğü düşürüp tekrar test etme şansınız olur mu? En merak ettiğim şey işlemci sürekli mi 90 derece ya da ara da dalgalanmalar mı var?

Son düzenleme:
Merhaba. CS2 ve Valorant deneyimim hiç olmadı. Anladığım kadarıyla bu oyunlar işlemci yoğunluklu oyunlar. Laptoplarda 90 hatta 95 dereceler prensipte kabul edilebilir. Oyun sırasında kasa, klavye rahatsız edici sıcaklık var mı? Yeni bir cihaz olduğu için bu sonuç düşündürücü. İşlemci sürekli 90 derecede geziyor? Başka oyun denediniz mi? Hangi mod kullanıyorsunuz? Varsa dengeli ya da oyun modu dener misiniz? Sentetik testlerde o işlemci zaten 90- 98+ dereceleri görüryor ki bu zaten doğal. Yabancı forumlara tekrar bakacağım konuyla alakalı. Hala zamanınız var, beğenmezseniz iade, değişim yapabilirsiniz. Kısa zamanda konuyla ilgili geri döneceğim.

Bilgilendirme için teşekkürler. Ama o çözünürlüğe düşmenin anlamı yok. Ultradan yüksek ya da orta ayar bile çok keyifli. FPS derdim yok. OLED olduğu için zaten 60Hz panel. Ne kadar fazla FPS o kadar görüntü kırılması yaşanıyor. Hikayeli oyun oynuyorum bu yüzden benim için prensipte Ultra 30 bazen 48-60 kabul edilebilir.

@AkifTRN
Bahsettiğiniz oyunlarda işlemci genel olarak 70-80 C arasında çalışıyor. MUX switch açtınız mı hiç? Belki bir ihtimal biraz daha fazla ekran kartı kullanabilirsiniz. Sizde ki sıcaklıklar teoride normal ama inceleme ve uygulama kısmında normal görünmüyor. Yabancı forumlarda bu oyunla alakalı makale görmedim ağır grafik yükü (Assassin Creed serisi, RDR2, Cyberpunk... Vb hikayeli oyunlarda bile CPU GPU 90 dereceyi nadiren görmüş. Ortalama 80-86 derece. İşlemci bu oyunlarda kaç W çalışıyor? Denemekten zarar gelmez çözünürlüğü düşürüp tekrar test etme şansınız olur mu? En merak ettiğim şey işlemci sürekli mi 90 derece ya da ara da dalgalanmalar mı var?
Cs2 valorant gt5 de denedim. CPU sıcaklığı 90 larda geziyor. Turbo moduna alınca ve fanları maksimuma getirince 75-80 civarı oluyor ama ozamanda sesden durulmuyor. Forumda kullananlarla görüştüm genelde performans modunda kullanmışlar fanlar otomatik sıcaklıklar 70 derece civarı. Güç seçeneklerinden işlemci performans artırma modunu devre dışı yapınca sıcaklık 65 dereceye düşüyor. Bu işlemcinin turbosunu kapatmak oluyormuş. İşlemci temel hızda çalışıyor. Normalde 4 GHz turbo ile sanırım 5.20 Ghz oluyor.Kapatınca FPS lerde çok bir düşüş olmuyor hissedilir. Aynı sorunda olan kullanıcılarda var. Sorunsuz olan laptoplarda var. Sanırım iade edeceğim.

CS2 Valorant GT5 de denedim. CPU sıcaklığı 90'larda geziyor. Turbo moduna alınca ve fanları maksimuma getirince 75-80 civarı oluyor ama o zamanda sesden durulmuyor. Forumda kullananlarla görüştüm genelde performans modunda kullanmışlar fanlar otomatik sıcaklıklar 70 derece civarı. Güç seçeneklerinden işlemci performans artırma modunu devre dışı yapınca sıcaklık 65 dereceye düşüyor. Bu işlemcinin turbosunu kapatmak oluyormuş. İşlemci temel hızda çalışıyor. Normalde 4 GHz Turbo ile sanırım 5.20 GHz oluyor. Kapatınca FPS'lerde çok bir düşüş olmuyor hissedilir. Aynı sorunda olan kullanıcılarda var. Sorunsuz olan laptoplarda var. Sanırım iade edeceğim.

Bence kesinlikle iade ya da değişimde bulunun. Ülkemizde iade süreci nasıl işliyor tam bilmiyorum. Ama bence sorunu belirtmenize gerek yok. Siz sorunu söylersiniz onlar garantiye gönderir süreç çok uzar. Turbo modda bile normal çalışması gereken değerde çalışmış. Turbo kapatınca gözle görülür performans düşüşü olacaktır. Bu geçici bir çözüm. Belki bir şekilde pump-out olmuş olabilir. Başka açıklaması yok gibi. Aynı ürün çok farklı sıcaklık değerlerine sahip. Yerli ya da yabancı forumların sıcaklık değeri ve sizin değerler bariz farklı. Teknoloji yine şans işi olduğunu görüyoruz. Ülke fark etmeksizin. Eylül ayında üst seviye bir Aorus laptop aldım. Ekran kartı arızalı geldi. Hemen iade yaptım. Durum hakkında yine yazın lütfen.

CS2 Valorant GT5 de denedim. CPU sıcaklığı 90'larda geziyor. Turbo moduna alınca ve fanları maksimuma getirince 75-80 civarı oluyor ama o zamanda sesden durulmuyor. Forumda kullananlarla görüştüm genelde performans modunda kullanmışlar fanlar otomatik sıcaklıklar 70 derece civarı. Güç seçeneklerinden işlemci performans artırma modunu devre dışı yapınca sıcaklık 65 dereceye düşüyor. Bu işlemcinin turbosunu kapatmak oluyormuş. İşlemci temel hızda çalışıyor. Normalde 4 GHz Turbo ile sanırım 5.20 GHz oluyor. Kapatınca FPS'lerde çok bir düşüş olmuyor hissedilir. Aynı sorunda olan kullanıcılarda var. Sorunsuz olan laptoplarda var. Sanırım iade edeceğim.

Bak dostum izledigin videoya bakma laptopu tek kanal RAM'le test etmisler bu direkt GPU'ya islemci darbogazi olusturur bur da tam kullanilmamasina isinmamasina sebep olur. Adam uzun kollu giymis belli ki ortam cok sıcak degil, fanlari Turbo'ya alip almadigini soylememis %90 ihtimalle insanlari yanlış yonlendirme manipulatif bir amacla yapilmis. Bir sıkıntı yok sicakliklarinda ben 20 yıldır laptop kullanıyorum laptoplarin standard bir calisma sicakligi ortalamasi vardir videoda gorunen sicakliklar gerçekçi degil. Takma kafana oyna laptopunu tadini cikart kapat o sicaklik olcme programini da.

Bak dostum izledigin videoya bakma laptopu tek kanal RAM'le test etmisler bu direkt GPU'ya islemci darbogazi olusturur bur da tam kullanilmamasina isinmamasina sebep olur. Adam uzun kollu giymis belli ki ortam cok sıcak degil, fanlari Turbo'ya alip almadigini soylememis %90 ihtimalle insanlari yanlış yonlendirme manipulatif bir amacla yapilmis. Bir sıkıntı yok sicakliklarinda ben 20 yıldır laptop kullanıyorum laptoplarin standard bir calisma sicakligi ortalamasi vardir videoda gorunen sicakliklar gerçekçi degil. Takma kafana oyna laptopunu tadini cikart kapat o sicaklik olcme programini da.
İnceleme videoları tarafsız değil yanıltıcı oluyor bunu anladım .Fakat Bu cihazı kullanan diğer kullanıcılar yorumları cihazın ısınmadığını oyunlarda 70 derecelerde olduğunu söylüyorlar. Hatta aynı cihazı kullanan 2 kişiyle aynı oyunları aynı ayarlarda test yaptık. Testlerde soğutucu kullanmadık. Onda sıcaklıklar düşük benim cihazda 92 derecelerde. Testler performans modunda ve fanlar otomatikte yapıldı. Sizce bu koşullarda cihazda bir sorun yokmudur.

İnceleme videoları tarafsız değil yanıltıcı oluyor bunu anladım .Fakat Bu cihazı kullanan diğer kullanıcılar yorumları cihazın ısınmadığını oyunlarda 70 derecelerde olduğunu söylüyorlar. Hatta aynı cihazı kullanan 2 kişiyle aynı oyunları aynı ayarlarda test yaptık. Testlerde soğutucu kullanmadık. Onda sıcaklıklar düşük benim cihazda 92 derecelerde. Testler performans modunda ve fanlar otomatikte yapıldı. Sizce bu koşullarda cihazda bir sorun yokmudur.
Yasadigin sehir sicak bir sehir mi? Yani istersen klimali odan varsa dene odayi 18 dereceye getir laptopun arkasini kaldir kontrol et kac derece olacagini. Bir sorun olabilir ancak esit sartlarda test edilmedigi surece gercekten esit ambiyans sicakligi ve fan devrinde olmadigi surece alacagin sonuclar her zaman yaniltici olacaktir.

Yasadigin sehir sicak bir sehir mi? Yani istersen klimali odan varsa dene odayi 18 dereceye getir laptopun arkasini kaldir kontrol et kac derece olacagini. Bir sorun olabilir ancak esit sartlarda test edilmedigi surece gercekten esit ambiyans sicakligi ve fan devrinde alacagin sonuclar her zaman yaniltici olacaktir.
Çok sıcak değil 26 derece yani ne kadar fark edecekki hadi 5 derece farketsin. 25 dereceye yakın bir fark var. Bana biraz anormal gibi geldi. Turboyu kapatınca 65 derecelere düşüyor.Ama oda performans kaybına neden oluyor.

@AkifTRN ne yaptınız? Son durum ne?
Bu gün kargoya verdim. İade etmeden önce cihazı freedosa çevirmek istedim. Diskleri biçimlendirdim. Fakat freedosun olduğu diskide bçimlendirmişim. Açılışta freedos olarak gelmiyor. Ama biosa girilebiliyor. Tekrar freedos yüklemeyi bilmediğim için o şekilde gönderdim. Bir sıkıntı çıkmaz umarım.

Geri
Yukarı