17 yaşında kas çalışmaya nereden başlanmalı?

@4PieD hocam anladığım kadarıyla bir spor geçmişiniz var. Ben biraz kuruntuluyumdur. Şınav mekik çekip biraz zorlamakla kas yırtılması tarzı bir şey oluşur mu?
( İnsan ister istemez korkuyor, kaş yapayım derken gör çıkarmak istemem )

Bence belli bir kas grubunu çalıştırmak yerine tüm vücut çalışmalısınız, evde kendiniz yapacaksanız başlangıç için şöyle bir program verebilirim;
  • 60 tekrar jumping jack
  • 1 dakika high knees
  • 1 dakika mountain climbers
  • 2 set 7 tekrar burpee
  • 2 set 15 tekrar mekik
  • 2 set 10 tekrar şınav
  • 2 set 15 tekrar lunge
  • 2 set 10 tekrar squat
  • 40 saniye plank
Tekrar, set ve süre sayısını kendinize göre ayarlayabilirsiniz formaliteden yazdım. Hareketler kolay gelmeye başladıkça tekrar ve setleri arttırmanızı öneririm.

@4PieD hocam anladığım kadarıyla bir spor geçmişiniz var. Ben biraz kuruntuluyumdur. Şınav mekik çekip biraz zorlamakla kas yırtılması tarzı bir şey oluşur mu?
( İnsan ister istemez korkuyor, kaş yapayım derken gör çıkarmak istemem )
En önemli husus spordan önce ısınmadır, ısınmadan maça çıkan sporcular da sakatlanıyor bildiğin üzere. O yüzden hafif bir yürüyüş veya koşu ısınmanıza yardımcı olacaktır veya ısınma evresini Youtube üzerinden de bakabilirsin. Korkun olmasın, direkt şınav 20-30 çekmeyi hedefleme daha çok şınav için veya spor için hangi kasları çalışırsam daha fazla şınav çekerime odaklanman gerekiyor.

Tavsiyem, ucuz dumbbell + direnç bandı alman olacaktır. Unutma çok ağırlıktan ziyade ilk 1-2 ay hareketleri doğru yapmayı öğrenmen çok daha mantıklı olacaktır. Hareketi 20 kere yanlış yapmak ile hareketi doğru yapıp 8-10 tekrar çok daha başarılı sonuç verir.

Çok doğru sadece gögüs yada karın çalışmak vücuda faydasız, bütün ağırlığınızı bacak, kollar ve sırt taşıyor. Ayrıca şunu unutmamalısın. Yaptığın her harekete tekrar tekrar bak eğer istediğin kası çalıştırmıyorsa orada bir sorun vardır.

Şu site seçtiğin kas grubunu çalıştıran hareketleri gösterecektir.

Bunun için de kalori açığı oluşturmanız gerekiyor, fazlası olan kişi yağları eritir, yağdan görünmeyen kasla ise yavaş yavaş ortaya çıkar aslında teknik olarak dönüştürme denmez tabi bu konuda yeterli bilgim yok.

Geri
Yukarı