Çözüldü 2. RAM takınca ekran gelmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

theslayer3395

Femtopat
Daha fazla  
Monster laptopum var kendi RAM'ı.
8 GB Crucial 3200 MHz SO-DIMM
Geçen gün ekstra RAM satın aldım.
8 GB Kingston Value 3200 MHz SO-DIMM
İkisini taktığımda ekran gelmiyor, yani siyah ekran da kalıyor.
PSU kablosunu birkaç kez çıkartıp taktığımda ekran geliyor ve sıkıntısız çalışıyor sistem. Her zaman böyle olmaması için ne yapabilirim?

Dosya Ekleri

• IMG20240425124201.jpg
    IMG20240425124201.jpg
    70,7 KB · Görüntüleme: 21
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sorun çözüldü millet, yeni bir ekstra RAM aldığınızda önceki RAM'ı çıkartıp yeni aldığınızı yakın, siyah ekran gelirse şarj kablosunun bilgisayara takılan yerini güç düğmesine.
( Başlatma tuşuna ) basılı tutarak 5,6 kere takıp çekin (fanlar ve RGB yanınca çekin), ekran gelecektir. Ekran geldiğinde BIOS'tan İngilizce veya Türkçe yazı çıkacak önünüze, " enter " tuşuna basın yani onay verin, verdikten sonra sisteminiz RAM'ı tanımlayacaktır. Bilgisayarınızın kendi RAM'ını rahatça bakabilirsiniz.

( Bu işlemi yapabilmek için bilgisayarınızın bataryasının çıkmış olması gerek aksi halde çıkar-tak işlemi olmaz)

Not: Eğer iki RAM'ı da taktıktan sonra ekran siyah oluyorsa aynı çek-tak sistemini uygulayın, bilgisayarınız açıldıktan sonra 2,3 kez kapatma menüsünden "yeniden başlatın"
Ben böyle çözdüm. İyi sosyaller.
İşlemci macununu yeniledinmi yakın zamanda?

Voltaj yemiyor sistem, PSU'dan gucu anlik verdiginde yemeye basliyor ama sonra gene ayni duruma geliyor. BIOS'a girdiginde OC settings kismindan voltajlari ayarla, surekli deneme yanilma ile uygun voltaji bulabilirsin

Evet hocam

Nasıl yapacağıma dair bir ipucu var mıdır hocam?

Hocam işlemciyi çıkartıp pinlerine bakın. Macun bulaşmış olabilir aynı sorundan müzdariptim. Ayrıca işlemci fan vidalarını fazla sıkınca da RAM slotu arıza verebiliyor çok hafif gevşek kalacak.

Eğer macun bulaştıysa tavsiyem yağsız kontak sprey almanız olacak en saglıklısı odur.

Hocam işlemciyi çıkartıp pinlerine bakın. Macun bulaşmış olabilir aynı sorundan müzdariptim. Ayrıca işlemci fan vidalarını fazla sıkınca da RAM slotu arıza verebiliyor çok hafif gevşek kalacak.
Hemen deneyeyim hocam.

Eğer macun bulaştıysa tavsiyem yağsız kontak sprey almanız olacak en saglıklısı odur.
Hocam büyük ihtimalle buldum sorunu ama bilemiyorum.

Cpu_z'den mainboard kismini atar misin?
birazdan atıyorum hocam beklemede kalınız.

Ha bide yazmayı unuttum hocam pc çok ısınıyor normalin üstünde

Dosya Ekleri

• IMG20240425133023.jpg
    IMG20240425133023.jpg
    396 KB · Görüntüleme: 13
Son düzenleme:
Hemen deneyeyim hocam.

Hocam büyük ihtimalle buldum sorunu ama bilemiyorum.

Birazdan atıyorum hocam beklemede kalınız.

Ha bir de yazmayı unuttum hocam PC çok ısınıyor normalin üstünde

Isınma problemi her şey olabilir, Virüs, fazla veya az termal macun kullanımı, bilgisayarın doluluğu vs.

Sorun çözüldü millet, yeni bir ekstra RAM aldığınızda önceki RAM'ı çıkartıp yeni aldığınızı yakın, siyah ekran gelirse şarj kablosunun bilgisayara takılan yerini güç düğmesine.
( Başlatma tuşuna ) basılı tutarak 5,6 kere takıp çekin (fanlar ve RGB yanınca çekin), ekran gelecektir. Ekran geldiğinde BIOS'tan İngilizce veya Türkçe yazı çıkacak önünüze, " enter " tuşuna basın yani onay verin, verdikten sonra sisteminiz RAM'ı tanımlayacaktır. Bilgisayarınızın kendi RAM'ını rahatça bakabilirsiniz.

( Bu işlemi yapabilmek için bilgisayarınızın bataryasının çıkmış olması gerek aksi halde çıkar-tak işlemi olmaz)

Not: Eğer iki RAM'ı da taktıktan sonra ekran siyah oluyorsa aynı çek-tak sistemini uygulayın, bilgisayarınız açıldıktan sonra 2,3 kez kapatma menüsünden "yeniden başlatın"
Ben böyle çözdüm. İyi sosyaller.

Çözüm

Geri
Yukarı