Yeni RAM takınca siyah ekran hatası

decoupler

Hectopat
Herkese merhaba.

Corsair Vengeance 8x2 3000 MHz RAM kullanmaktayken yetmediğini fark edip Corsair Vengeance RGB RS 2x16 GB 3200 MHz RAM aldım. Eski RAM'lerde sıkıntı çıkmasa da yeni RAM'leri takınca bilgisayar siyah ekran veriyor. İlk denediğimde BIOS'a girmeyi başardım. Oradan XMP'yi açıp kaydedip çıktığımda ise siyah ekran verdi. Eski RAM'leri takınca direkt açılıyor. BIOS'um güncel ve anakartım B450M S2H. Sizce sorun neden kaynaklanıyor? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

BIOS pilini çıkarıp birkaç dakika bekle ve sonra yeniden tak. BIOS ayarların sıfırlanacağı için BIOS'a girebilirsin tekrar. XMP açtığında sorun çıkıyorsa sorun RAM uyumsuzluğundandır muhtemelen. RAM'leri tek modül olarak test etmen iyi olur.

BIOS pilini çıkarıp birkaç dakika bekle ve sonra yeniden tak. BIOS ayarların sıfırlanacağı için BIOS'a girebilirsin tekrar. XMP açtığında sorun çıkıyorsa sorun RAM uyumsuzluğundandır muhtemelen. RAM'leri tek modül olarak test etmen iyi olur.
tamamdır deneyip gelicem. teşekkür ederim.

evet tüm olası senaryoları test edip geldim ve yeni ramler 2133 mhzde sıkıntısız çalışırken 3200 mhzye alınca bilgisayar açılmıyor sanırım dediğiniz gibi ram uyumsuzluğu var. bu durumu aşmak için anakartı mı değiştirmeliyim ?

Son düzenleme:
@decoupler Anakart değiştirmeye gerek yok. Önce birkaç farklı BIOS sürümünde test etmeni öneririm. Benim RAM'ler de mesela son BIOS sürümünde 3200 MHz çalışmıyordu, BIOS düşürünce çalıştırabildim. Bunun dışında RAM'leri iade edip farklı bir model alabilirsin ya da XMP açmayıp kendin O.C yapabilirsin. Seçenekler bu şekilde.

@decoupler Anakart değiştirmeye gerek yok. Önce birkaç farklı BIOS sürümünde test etmeni öneririm. Benim RAM'ler de mesela son BIOS sürümünde 3200 MHz çalışmıyordu, BIOS düşürünce çalıştırabildim. Bunun dışında RAM'leri iade edip farklı bir model alabilirsin ya da XMP açmayıp kendin O.C yapabilirsin. Seçenekler bu şekilde.
cevap için teşekkürler. ben anakartı zaten değişmeyi düşünüyordum 2-3 ayı vardı. eğer sorun doğrudan anakarttansa direkt değişmek istiyorum. sıkıntı şuanda anakart mı ?

BIOS ekranından RAM'lerin voltajını arttırmayı dene, Auto değil de kendin manuel bir şekilde 1.4'ten başlayarak voltaj ver.
tecrübem ve bilgim olmadığı için öyle bir maceraya atılmak istemem şuanda

İleride bu RAM'i alacak veya başına benzer bir sorun gelen arkadaşlar için bir güncelleme yapmak istiyorum. Almış olduğum Corsair Vengeance RGB RS 2x16 GB 3200 MHz RAM'ler (CMG32GX4M2E3200C16) eski anakartımda (Gigabyte B450M S2H) çalışmamıştı. Ben de bunun üzerine ASUS TUF Gaming B550M-E anakartını sipariş ettim. RAM'leri ve R5 1600 işlemciyi takıp sistemi çalıştırdığımda tıpkı önceki gibi başta sorun yoktu ancak XMP'yi açınca aynı hatayı aldım, ekran siyahtı ve hiçbir şey gelmiyordu. Bunun üzerine gidip R5 5600 sipariş ettim ve RAM'leri tekrar takıp XMP'yi açınca çalışmaya başladı. Oyun testleri yaptım ve hiçbir sorun yok. Demem o ki bu RAM'ler anakart desteği dışında sanırım işlemci seçiyorlar eğer yeni ve güncel bir sistem toplayacaksanız şansınızı deneyebilirsiniz ancak eski bir RAM'e takmayı düşünüyorsanız XMP çalışmayabilir.

Geri
Yukarı