2000 TL Modem/Router önerisi

faintchimera

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar, şu an VDSL 100Mbit altyapısı kullanıyorum. Bir ay sonra altyapım fiber internete geçirilecek. Modemden aradığım şartlar şunlar:

1. Hem VDSL hem de Türk Telekom'un fiber altyapısını desteklesin. Mesela Keenetic modemlerde fake bir MAC adresi oluşturabiliyoruz bu sayede Türk Telekom modemleriyle sorunsuz çalışıyor diye biliyorum.
  2. Yine Keenetic modellerde olumlu olarak duyduğum Wifi sinyalinin sağlığı olabildiğince başarılı olsun. Özellikle modemden kaynaklı gecikmeler/dalgalanmalar minimum seviyede olsun.
  3. Wifi 6 desteği olsun ki gelecekte de yeni modem almak yerine mevcut olanı kullanabileyim. Amacım modemi/routerı uzun yıllar kullanabilmek.
Bütçe: 1000-2000 TL arası

Olumsuz Deneyimim
(Zyxel VMG8623-T50B)

Bu modemi 2 yıl önce TürkNet'den satın aldım fakat beni mahvetti. Bir buçuk yıl boyunca yazılımsal hatalarından dolayı 5Ghz bağlantısı sürekli kopuyordu. Bir buçuk yıldan sonra nihayet adam akıllı bir güncelleme yayınlayarak kopma sorunlarını düzelttiler. Bu sefer de tam iki ay boyunca sorunsuz çalıştı dedim. TürkNet'den Türk Telekom firmasına geçtim fakat tam geçişten 1 gün önce farklı bir arıza ortaya çıktı. Modemin PPPoE bağlantısı ara ara kopmaya başladı. Yani modem veri merkeziyle iletişim kurmada zorluk yaşıyordu ve her kopmada modeme gelen hız değerleri düşüyordu. En sonunda Türk Telekom ekipleri geçici bir modem verdiler ve şu an sorun yaşamıyorum. Bu sorunlardan dolayı Zyxel markasından uzak durmak istiyorum.

Aklımda Keenetic modelleri var fakat araştırsam da hangi Keenetic modelleri hem DSL hem de fiber bağlantı destekliyor onu anlayamadım.
Sizin önerileriniz neler?

Bana sorarsanız dsl modem yerine sadece router alın. Dsl modemler routerlara göre pahalılar. Fibere geçene kadar dsl modeminizi köprü moduna alıp router i kullanın. Fiber geldiğinde routeri kullanmaya devam edin.. Kısacası dsl modeme ekstra para vereceğinize. Üst modem router almanız sizin için daha mantıklı..

Bana sorarsanız dsl modem yerine sadece router alın. Dsl modemler routerlara göre pahalılar. Fibere geçene kadar dsl modeminizi köprü moduna alıp router i kullanın. Fiber geldiğinde routeri kullanmaya devam edin.. Kısacası dsl modeme ekstra para vereceğinize. Üst modem router almanız sizin için daha mantıklı..

Teşekkür ederim, çok mantıklı söylediğiniz hiç aklıma gelmemişti pek tecrübem de olmayınca. Keenetic Hopper modeli hakkında bilginiz var mı veya farklı bir öneriniz varsa bilmek isterim sanırım bu router ihtiyacımı karşılar gibi görünüyor: Keenetic Hopper

Keenetic markası çok iyi her türlüsü alınır kullanılır.. Benim tercihim OpenWRT destekleyen cihazlardan yana olurdu..
Hocam 1500 lira bu cihaza vereceğine huawei ax3 dual core (bulabilirsen quad core daha iyi) al bence. 620 liraya geçen ikinci el 1.5 yıl garantili aldım. İşlemcisi bu cihazdan çok daha güçlü, görüntüsü de daha estetik. Aşırı memnunum ama ben de daha üst modele geçeceğim.

Hocam 1500 lira bu cihaza vereceğine huawei ax3 dual core (bulabilirsen quad core daha iyi) al bence. 620 liraya geçen ikinci el 1.5 yıl garantili aldım. İşlemcisi bu cihazdan çok daha güçlü, görüntüsü de daha estetik. Aşırı memnunum ama ben de daha üst modele geçeceğim.
1400 liraya alınabiliyor (quad-core) modemi. Sanırım Keenetic Hopper ile kıyaslandığında Huawei daha iyi kapsama alanı, daha sağlıklı wifi bağlantısı ve daha az gecikme sunuyor.

Peki diğer hususlar konusunda bilginiz var mı? Eğer Türk Telekom fiber için kullanabiliyorsam, ayrıca fiber gelene kadar dsl modeme (VDSL) bağlayarak kullanabileceksem araştırıp satın almak isterim.

Sürekli Keenetic ile kıyaslama sebebim yorumlarını okuduğumda gördüğüm sağlıklı ve sorunsuz wifi sunmasıydı. Yoksa Keenetic’in diğer özellikleriyle (bulut, hız limitleme vs) bir işim yok.

Son düzenleme:
1400 liraya alınabiliyor (quad-core) modemi. Sanırım Keenetic Hopper ile kıyaslandığında Huawei daha iyi kapsama alanı, daha sağlıklı wifi bağlantısı ve daha az gecikme sunuyor.

Peki diğer hususlar konusunda bilginiz var mı? Eğer Türk Telekom fiber için kullanabiliyorsam, ayrıca fiber gelene kadar dsl modeme (VDSL) bağlayarak kullanabileceksem araştırıp satın almak isterim.

Sürekli Keenetic ile kıyaslama sebebim yorumlarını okuduğumda gördüğüm sağlıklı ve sorunsuz wifi sunmasıydı. Yoksa Keenetic’in diğer özellikleriyle (bulut, hız limitleme vs) bir işim yok.
Hocam ben FTTB altyapıda kullanıyorum. Telekomun verdiği modemi access point yapıp ona gelen sinyali doğrudan ax3'e yönlendirdim. O şekilde yapabilirsiniz. Memnun kalırsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı