2020 yılında Windows XP kullanılabilir mi?

XP kurulabilir. Ama uygulama desteği çok az. Güvenlik yok derecede. Nostaji için istiyorsanız kurun. Ama günlük işler için sanmıyorum.
Güvenlik kısmı bittiği için önermiyorum. Linux ile devam edin bence.
Windows XP'nin desteği 8 Nisan 2014'te sona erdi. Son olarak da 9 Nisan 2019'da Windows Embedded POSReady 2009 desteği sona erdi. Windows Embedded POSReady 2009, Windows XP SP3 tabanlı bir Windows sürümüdür ve özel amaçlı cihazlar için üretilmiştir. Fakat Windows Embedded POSReady 2009 güncelleştirmeleri Windows XP SP3 üzerinde yapılabilecek basit bir Kayıt Defteri ayarı ile Windows XP'ye de yüklenebilmekteydi. Lakin artık onun da desteği bittiği için artık hiç güncelleme almıyor.
Chrome 50 ve sonrası XP ve Vista desteğini kesmiş, Firefox'ta da 53 sürümü XP ve Vista desteğini kesmiş. Office 2013 ve sonrası XP desteklemiyor. Aynı şekilde Visual Studio 2012 ve sonrası da XP desteği sunmuyor. Benim çok sevdiğim Minecraft istemcisi olan Badlion Client ise bu sene biterken Windows 7/8/8.1 desteğini bile kesecek, XP ve Vista desteği zaten sunmuyor. NVIDIA ekran kartları konusunda ise GTX 950 ve GTX 960 bildiğim kadarıyla XP destekli son ekran kartları. NVIDIA, Pascal mimarisi ile birlikte XP desteğini kökünden kaldırdı.
Kullanılır. Hatta Windows 95, Windows 3.1 bile kullanılır. Yasak mı? :D

Sistemin kötü değilse, tabii ki kullanılmaz ama şu aptal bankalar hala ATM'lerinde Windows XP, Windows 7 çalıştırıyor.
Aynen öyle. ATM'lerde hala XP var :(.
Bir gün ATM'ler hacklenirse şaşırmam yani. Çünkü XP'de çok ciddi güvenlik açıkları var. Keşke bütün ATM'lerde Windows 10 Enterprise LTSC (veya Windows 10 IoT Enterprise LTSC) olsa :(.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Windows 7 mi? ATM'ler çağ atlamış sanırım 🙂.

Kullanma amacınıza göre değişir, offline bir bilgisayarda o dönemin oyunlarını oynamak, programlarını kullanmak, ofis işlemleri yapmak için kullanabilirsiniz.

Ben de Windows XP SP3 sanal makineda kurulu olarak var. Tek amaç nostalji.
Dos6.22, Windows 3.11, 95, 98, me, 2000, XP'de kurulu aynı şekilde.

Bazı eski retro oyunlara yönelik forumlarda, bu konular ile ilgili paylaşımlar yapılıyor.
Eski işletim sistemi için kurulum, programlar, donanım sürücüleri vs paylaşıyorlar.

Ben dos oyunlarını dosbox ile çözdüm
Windows3.1 16Bit oyunlarını bile Windows 10'da oynayabiliyorum.

Windows vista Windows XP zamanı XP tercih edilirdi ancak.
Windows 10 Windows XP karşılaştırma yapamayız sanırım.

Windows XP bankamatik ve market kasalarında, güvenlik kamerası bağlı sistemlerde halen kullanılmaya devam ediyor.

Aynen öyle. ATM'lerde hala XP var :(.
Bir gün ATM'ler hacklenirse şaşırmam yani. Çünkü XP'de çok ciddi güvenlik açıkları var. Keşke bütün ATM'lerde Windows 10 Enterprise LTSC (veya Windows 10 IoT Enterprise LTSC) olsa :(.

ATM'lerde Windows XP değil, Windows 10 bile kullanılmamalı. 2 komut betiği ile ATM'de ne var ne yok tüm paraları boşaltırsın. Windows'a güvenlik konusunda asla güvenmiyorum.

ATM'lerde Windows XP değil, Windows 10 bile kullanılmamalı. 2 komut betiği ile ATM'de ne var ne yok tüm paraları boşaltırsın. Windows'a güvenlik konusunda asla güvenmiyorum.
Öyle olmuyor işte :). Kullandıkları ATM yazılımları sadece Windows ile çalıştığı için GNU/Linux kullanamıyorlar. Mecburen Windows kullanmaları gerekiyor. Windows için yazılmış bir yazılımı (hele hele büyük bir yazılımı) GNU/Linux için yeniden yazmak öyle basit bir şey değil. Şirketlerin çok emek vermesi gereken bir şey ve hiçbir şirket bunu istemiyor çünkü bir şeyi tekrar yazmak için emek harcamak para harcamak demek. O yüzden Windows kullanmak zorundalar.
Ancak dediğiniz doğru. GNU/Linux hem daha az maliyetli hem de daha güvenli diyebiliriz. Windows'ta güvenlik açıkları her ne kadar Patch Tuesday ile kapatılsa da %100 şekilde bulunan bütün güvenlik açıklarını kapatamıyor. Atıyorum yeni bulunmuş çok ciddi bir açığın yamanması için 3-4 ay beklemek çok kötü bir şey. O sırada bir virüs yazarı bu açığı kullanıp aynı WannaCry saldırısında olduğu gibi bir saldırıya başlarsa çok fazla insan bu durumdan etkilenecektir.
GNU/Linux'a da virüs bulaşabilir lakin şu anda pazar payı (sırf Microsoft'un işe erken başlayıp dünyayı domine etmesinden dolayı) çok düşük olduğu için çoğu virüs yazarı sadece Windows sistemleri hedefliyor. Bu da virüs bulaşma oranını arttırıyor.

Öyle olmuyor işte :). Kullandıkları ATM yazılımları sadece Windows ile çalıştığı için GNU/Linux kullanamıyorlar. Mecburen Windows kullanmaları gerekiyor. Windows için yazılmış bir yazılımı (hele hele büyük bir yazılımı) GNU/Linux için yeniden yazmak öyle basit bir şey değil. Şirketlerin çok emek vermesi gereken bir şey ve hiçbir şirket bunu istemiyor çünkü bir şeyi tekrar yazmak için emek harcamak para harcamak demek. O yüzden Windows kullanmak zorundalar.
Ancak dediğiniz doğru. GNU/Linux hem daha az maliyetli hem de daha güvenli diyebiliriz. Windows'ta güvenlik açıkları her ne kadar Patch Tuesday ile kapatılsa da %100 şekilde bulunan bütün güvenlik açıklarını kapatamıyor. Atıyorum yeni bulunmuş çok ciddi bir açığın yamanması için 3-4 ay beklemek çok kötü bir şey. O sırada bir virüs yazarı bu açığı kullanıp aynı WannaCry saldırısında olduğu gibi bir saldırıya başlarsa çok fazla insan bu durumdan etkilenecektir.
GNU/Linux'a da virüs bulaşabilir lakin şu anda pazar payı (sırf Microsoft'un işe erken başlayıp dünyayı domine etmesinden dolayı) çok düşük olduğu için çoğu virüs yazarı sadece Windows sistemleri hedefliyor. Bu da virüs bulaşma oranını arttırıyor.

Yerli yazılımcılar Debian'ı giydirip yerli dağıtım Pardus diye bize kakalayacaklarına, biraz böyle işler için uğraşsalar belki yazılım alanında iyi adımlar atabiliriz. Nasıl olsa Türkiye'de millet bilgisayardan anlamaz birşeyden anlamaz kullan Windows XP'yi geç git ya, değil mi?

Geri
Yukarı