25.000 TL hazır sistem önerisi

Merakımdan soruyorum neden hocam.
Her yeni soket çıktığında eskisi çöp mü oluyor?
Niye ki ? 4-5 yıl götürür en azından bu sistem illa da upgrade'e açık olmasına gerek yok bence. 5 yıl sonra da yeni sistem dizer.
Neden dizsin? Yeni anakart, ram, PSU kasa alacağına ekran kartı ile işlemci değiştirse bitti gitti. AM5 uzun vadede çok bütçe kazandırır.

Merakımdan soruyorum neden hocam?
AM4 --> AM5 yaparken anakart/ram/işlemci değişimi bir hayli masraflı.
Ama AM5 sokette değişim yapacaksanız tek yapmanız gereken ekran kartı olacak çünkü DDR5 soket çok daha iyi performansın yanı sıra stabilite sunuyor.
Ayrıca çift kanal gereksinimi çok az.

Ama AM5 sokette değişim yapacaksanız tek yapmanız gereken ekran kartı olacak çünkü DDR5 soket çok daha iyi performansın yanı sıra stabilite sunuyor.

2 ay sonra AM5 sistem toplamaya bütçesi yetmeyebilir.

Uzun vadede bütçe kazandırır da şuanda ne kadar artıyor mesela AM5 yaparsa çok fiyat farkı varsa gereksiz yoksa mantıklı.
VULCAN-7500F / AMD Ryzen 5 7500F MPK / GALAX GeForce RTX 4060 Ti 1-Click OC 8GB / 16GB RAM / 500GB M.2 SSD Gaming Bilgisayar yukarıdaki sistemle arasındaki fiyat farkı sadece 2000TL civarı.
Upgrade yaparken kasa fiyatı kadar masraf yapacaksınız.
AM5'de ise bu masraf başlangıçta sadece ekran kartıyla sınırlı olacak.

2 ay sonra AM5 sistem toplamaya bütçesi yetmeyebilir.
Cevabıma bakabilirsiniz.

AM4'ün daha çok ömrü var diye düşünüyorum. En az 7-8 yıl. Her şeyin en iyisini almak zorunda değiliz. Fakat ekran kartından feragat edip AM5 sistem alır mıyım? Evet ben alırım ama arkadaşın kafasına bu sistem yattıysa AM4 de pek kötü bir tercih değil sonuçta.

VULCAN-7500F / AMD Ryzen 5 7500F MPK / GALAX GeForce RTX 4060 Ti 1-Click OC 8GB / 16GB RAM / 500GB M.2 SSD Gaming Bilgisayar yukarıdaki sistemle arasındaki fiyat farkı sadece 2000TL civarı.
Upgrade yaparken kasa fiyatı kadar masraf yapacaksınız.
AM5'te ise bu masraf başlangıçta sadece ekran kartıyla sınırlı olacak.

Cevabıma bakabilirsiniz.

SUNRISE-4060Ti / AMD Ryzen 5 5600 MPK / GALAX GeForce RTX 4060 Ti 1-Click OC 8GB / 16GB RAM / 500GB M.2 SSD Gaming Bilgisayar benim dediğim sistem buydu ve arada 5 bin var, neredeyse bir monitör parası o yüzden boşuna bütçeyi zorlamaya gerek olmadan AM4'te alınabilir hala.

Neden dizsin? Yeni anakart, RAM, PSU kasa alacağına ekran kartı ile işlemci değiştirse bitti gitti. AM5 uzun vadede çok bütçe kazandırır.
Firmalar eski soketi unutuyor gibi konuşmuşsunuz. AM5 çıktıktan sonra AMD AM4 için 10'a yakın işlemci çıkardı. AM4 tede oldukça güçlü işlemciler var.

Geri
Yukarı