260 $ Vergi. Nvidia bu kadar kar elde etmiyor (!)

Katma değer vergisi.
Özel tüketim vergisi.
Gelir vergisi.
Damga vergisi.
Vergi vergisi.
Vergi adı düşünme vergisi.
2 tane elektronik cihaz aldığımızda 1 tane de devlete hediye ediyoruz unutmayın.
Cebimize girmeden elimizden çıkıyor artık para. Ülkenin ekonomik alanda katkı sağlayacak ürettiği hiç bir şey yok. Varsa yoksa vergi.

Devletin kendi para kazanacak birimleri olmazsa tüm geçimi vatandaşın cebindeki paraya göz dikerek karşılamaya kalkarsa durum böyle olur malesef. Para kazanan ne varsa özelleştirilme adı altında birilerine peşkeş çekildi. Türk Telekom gibi stratejik öneme de sahip dev gibi bir firma "3 yıllık kârına" satıldı bu ülkede. Köprüler tüneller vs yapılıyor ama pahalı geçiş ücretleriyle 30-40 yıl geçiş ücretini yabancılar yiyecek.
Tarım ülkesiyiz diyoruz samanı bile ithal ediyoruz.
Hayvancılık ülkesiyiz diyoruz etin kilosu 35TL üzerinde.
Ülkenin bir tarafı her şeyi kaçak kullanırken diğer bölümü bu kaçağın da bedelini ödüyor.
Bir elektrik faturasını elinize alıp bakın Allah aşkına. 41TL ödediğim elektrik faturasında yazan tüketim bedeli 21.87TL. Toplam faturaya bakar mısınız 41TL. Kullandığım elektriğin 2 katı fatura bedeli.
Bana göre en doğrusu biz vergi ülkesiyiz. Ben böyle vergi öderken birileri saraylarda bizim vergilerimizle yaşasın. Hakkımı helal ediyor muyum? ASLA !

Devletin kendi para kazanacak birimleri olmazsa tüm geçimi vatandaşın cebindeki paraya göz dikerek karşılamaya kalkarsa durum böyle olur malesef. Para kazanan ne varsa özelleştirilme adı altında birilerine peşkeş çekildi. Türk Telekom gibi stratejik öneme de sahip dev gibi bir firma "3 yıllık kârına" satıldı bu ülkede. Köprüler tüneller vs yapılıyor ama pahalı geçiş ücretleriyle 30-40 yıl geçiş ücretini yabancılar yiyecek.
Tarım ülkesiyiz diyoruz samanı bile ithal ediyoruz.
Hayvancılık ülkesiyiz diyoruz etin kilosu 35TL üzerinde.
Ülkenin bir tarafı her şeyi kaçak kullanırken diğer bölümü bu kaçağın da bedelini ödüyor.
Bir elektrik faturasını elinize alıp bakın Allah aşkına. 41TL ödediğim elektrik faturasında yazan tüketim bedeli 21.87TL. Toplam faturaya bakar mısınız 41TL. Kullandığım elektriğin 2 katı fatura bedeli.
Bana göre en doğrusu biz vergi ülkesiyiz. Ben böyle vergi öderken birileri saraylarda bizim vergilerimizle yaşasın. Hakkımı helal ediyor muyum? ASLA !

Haksızlık ediyorsun bak mesela 2002'den önceki ekran kartlarına bak birde şimdikilere bak görüntü kalitesinde nerden nereye gelmişiz. Ayrıca işin içinde faiz lobisi, paralel Nvidia'cılar felan var. Bunlar Türkiye'nin gelişmesini istemeyen monşerlerdir. Bunların oyununu milletimiz görüyor hamdolsun.

Hedefimiz 2023 dostlar sabredin az daha nasıl olsa Amerika'ya posta koyan bir liderimiz var. Artık sırtımız yere gelmeyecek. Kimsenin bilgisayarının olmadığı dönemler eski zihniyetle birlikte yıkılıp gitti. Bakın artık herkesin bir bilgisayarı var. İşte bu bile bizim evrensel bir liderimizin olduğunu gösterir (!) Bakın yollarımıza, köprülerimize, havaalanlarımıza. Bütün dünya bizi kıskanıyor. Nvidia'da bizim gelişmemizi istemeyen karanlık güçler tarafından ele geçirildi. Amaçları bizi liderimizden soğutmak. Kahrolsun bizim gelişmemizi istemeyen dış mihraklar! Yaşasın liderimiz!! Hüloğğğğğğ!!

@Ulgoray adamların asgari ücretleri 4000₺ zaten. Onlara vergi varsa en azından karşılığını misliyle alıyorlar. Peki ya bizim asgari ücretlimiz? Ayda 1300₺ ( Çoğu onu bile alamıyor.) ve günde 12 bazen 14 saat çalışma. Bırak da İngiltere'de ki Adam da yüzde 30 vergiyi ödesin.

Kimse yanlış anlamasın, milliyetçilik de yapmasın da bu ülkede, şu zamanda yaşamak, başa gelen en büyük talihsizlik. Biz çalışıp didiniyoruz, yememizden kısıp istediğimiz ürünü alana kadar çalışıyoruz, eninde sonunda alıyoruz bir şekilde ve bizim o kadar emeğimizi ayakkabı kutularında paylaşıyorlar. Benim zoruma giden bu. Keşke bu paralarla devlet geçinseydi de, gözümüz gönlümüz rahat olsaydı. Söylenecek çok şey var ama bi o kadar boş.

Ben milliyetçilik yapmıyorum vergininde bir sınırı olur tabi ülkemizede para gelsin bu işten başka ülkeden alınca onu zengin ediyonda burda sıkıntı ne adam orda 1000 dolar maaş alsa bile alır bu kartı hatta öğrenci de alır bende bu ekran kartı fiyatına sistem toplayacağim haksızlık olmuyomu

Youtube'daki yorumlara bakarsanız başka ülkelerde daha pahalıymış.

Finlandiya €1100 demiş biri. Brezilyada da durum daha kötüymüş.

Yeni konular

Geri
Yukarı