260 $ Vergi. Nvidia bu kadar kar elde etmiyor (!)

Ben içinde bulunduğum ülkeye bakarım hani osmanlıyı yüceltenler hani bir zamanlar dünyayı dize getirdik diyenler niye şuanda da dünyanın en iyi ekonomisiyiz diyemiyor niye üniversitelerimiz ilk 100 e bile giremiyor niye kadınlar öldürülüyor niye brazilyayla karşılaştırılıyoruz yüce TÜRK milleti. ben iş bulabiliyor muyum bulabilsem bile kendi sevdiğim işi bulabiliyor muyum nede olsa iş çok iş beğenmeyen var diyecektir birileri mühendisler iş bulamıyor öğretmenler iş bulamıyor ama adamı olan iş buluyor bu ülkede.

Ben Gtx 10xx serisi alacak veya bekleyen birisi olsaydım. Giderdim ürünümü inadına yurtdışından alırdım. Vergilere inat, sisteme inat. İnanın böyle birşey oldukça ses getirecektir. Kimse kusura bakmasın Türk bakkalları kazanacağına giderim Amerikadan ürün getirtirim param cebimde kalmış olur en azından. Bu kadar büyük vurgun olamaz zaten.

Ben Gtx 10xx serisi alacak veya bekleyen birisi olsaydım. Giderdim ürünümü inadına yurtdışından alırdım. Vergilere inat, sisteme inat. İnanın böyle birşey oldukça ses getirecektir. Kimse kusura bakmasın Türk bakkalları kazanacağına giderim Amerikadan ürün getirtirim param cebimde kalmış olur en azından. Bu kadar büyük vurgun olamaz zaten.
Sorun bakallarda değil vergide. Bakal amcam bile en fazla 50 TL üstüne koyuyordur. Oda iş yerinin kirası ve tabiki göz bebeğimiz vergisine gidiyordur. Amcama 20TL felan kalıyordur. Zaten amcalar 1080 gibi yüksek kart satmaz.

Yurt dışından aldığımız çoğu ürün bize ölüm olarak dönerken bu vergiler bence gayet normal.
Güzel kardeşim kaçak sigara almıyoruz. Türkiye'de 2850TL ve üzerine satışa çıkacak ürünü 2100TL'ye almak istiyoruz.
Daha gençsin, gün gelir ,kısmet olur da sıfır araba almak istediğin zaman çok daha acı bir şekilde tecrübe edeceksin. Misal ben niyet ettim sıfır VW Golf almaya bir kaç opsiyon ile birlikte totalde 70.000TL fatura bedeli oluyordu. Bu aracın vergisiz galeriye geliş fiyatı 40.911TL. Yani yuvarlarsak araç 41.000TL ama bana maliyeti 70.000TL. 41.000TL'ye %45 ÖTV ekleniyor. Bu ÖTV'li fiyata bir de KDV ekleniyor. Tam %71,1 vergi ekleniyor araç bedeline. Bu aracı aldıktan sonra da ilk 3 yıl yıllık 2 x500TL MTV ödüyoruz. Akaryakıttaki vergiyi saymıyorum bile. Sitemimiz bunadır yani başka bir şeye değil. Biz resmen vergi devleti olduk.
Not: Bu vergilerle sıfır araç mı alınır diyip almadım. Zoruma gitti o kadar vergi vermek. Kolay kazanılmıyor para. Şükür halimize şimdiki aracım da yetiyor bana.

Misal ben niyet ettim sıfır VW Golf almaya bir kaç opsiyon ile birlikte totalde 70.000TL fatura bedeli oluyordu
indir (2).jpg

. Türkiye'de 2850TL ve üzerine satışa çıkacak ürünü
Of of.

Yeni konular

Geri
Yukarı